Ukoliko ste i vi među onima koje uhvati muka i pre nego što se dotaknu pegle i rašire dasku za peglanje, ili ste pak u stanju da ovaj nemili posao odlažete sve do poslednjeg trena, samo ćemo vam reći da vas u potpunosti razumemo. Recimo da to doživljavamo kao čist gubitak vremena. Ipak, kako kažu - veš se neće sam opeglati, a izgužvana košulja ili majica u stilu "kao da nas je krava žvakala" nisu takođe opcija. Ipak, postoje načini i trikovi u peglanju zlata vredni, koji vam mogu pomoći, dobro ne baš da zavolite ovaj kućni posao, ali sigurno da trošite mnogo manje vremena u druženju sa peglom.
Detalji slede u nastavku.
NE PROPUSTITE: Cveće za početnike - ove saksijske biljke su najlakše za održavanje
Važno je da i navlaka za peglu bude ispeglana
Možda vam ovo deluje beznačajno, ali navlaka za dasku koja je naborana i nije glatka, znatno otežava sam proces peglanja veša. Prvo veš ili garderoba su tada skloni da se lepe za podlogu, a drugo na njima se stvaraju nabori, koje je kasnije mnogo teže ispraviti, i ostaje trag oštrih linija koje ste peglom napravili. Zato ne zaboravite da prvo pripremite dasku na pravi način.
Destilovana voda je neophodna
Foto: izvor
Danas gotovo svi koristimo pegle na paru, sa kojom je peglanje lakše i brže, odnosno veš je mnogo lepše ispeglan. Para iz pegle razmekšava tkaninu. Naravno, u peglu je svakako potrebno prvo sipati vodu, s tim da to mora da bude destilovana voda. Ukoliko koristite običnu vodu sa česme, em će vaša pegla biti puna kamenca, i skratićete joj njen radni vek, em će se garderoba mnogo lošije peglati, plus je moguće d na njoj ostanu bele fleke i tragovi.
Dakle, kada peglate - destilovana voda mora da vam bude na dohvat ruke.
Trik sa čiodama
Ukoliko peglate neki veliki komad garderobe, ili pak košulje koje su uvek nezgodne, desi se da vam se jedan deo tkanine podvuče pod drugu. Tako peglanje traje duže, plus ni rezultat baš nije sjajan, jer se uglavnom naprave crte. Šta možete da uradite. Da komad odeće fiskirate pomoću čioda ili spajalica dok peglate. Samo pazite u slučaju osetljivih tkanina poput svile da ne ostanu tragovi od čioda.
Veš mora da se ohladi
Foto: izvor
Šta to znači da veš treba da se ohladi? Ukoliko odmah nakon peglanja majice, košulje ili nekog drugog komada garderobe, iste smestite u orman, a naročito ako ih složite, onda ćete dobrim delom poništiti vaš mukotrpan trud dok ste peglali.
Umesto toga prebacite odeću preko stolice, a košulju ostavite napolju na ofingeru, da se prohlade od pegle. Tako je efekat mnogo bolji.
Trik sa aluminijumskom folijom
I najbolji trik za kraj. Ispod navlake za peglu možete da stavite aluminijumsku formulu. Kažu da to može duplo da ubrza proces peglanja, jer folija pojačava prenošenje toplote, što znači da će se vaš veš brže i bolje peglati.
NE PROPUSTITE: Kako da sami očistite kauč i uštedite novac
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari