Fasting, praksa dobrovoljnog uzdržavanja od jela u određenim periodima, zauzimala je važno mesto u mnogim kulturnim, verskim i zdravstvenim praksama kroz istoriju. Ali u domenu zdravlja i dobrobiti, da li je to prijatelj u ishrani ili neprijatelj? Hajde da se udubimo u prednosti i nedostatke fastinga kako bismo vam pomogli da donesete informisanu odluku.
Upravljanje težinom
Možda je najpoznatija i naširoko citirana korist fastinga njen potencijal za gubitak težine. Ograničavajući vremenski period tokom kojeg jedete, teoretski unosite manje kalorija, što rezultira gubitkom težine.
Poboljšava metaboličko zdravlje
Fasting može stvoriti metaboličku promenu koja pomaže vašem telu da koristi svoje rezerve masti za energiju, što dovodi do poboljšanja brojnih markera metaboličkog zdravlja. Ovo uključuje potencijalno smanjenje „lošeg“ holesterola, triglicerida u krvi i insulinske rezistencije.
Poboljšava zdravlje mozga
Određene studije sugerišu da bi post mogao poboljšati zdravlje mozga izazivanjem nervnih ćelija da oslobađaju proteine poznate kao neurotrofni faktori, što može dovesti do rasta novih neurona i jačanja sinapsi.
Promoviše autofagiju
Fasting može pokrenuti autofagiju, proces u kojem vaše telo čisti oštećene ćelije, što potencijalno može pomoći u prevenciji hroničnih bolesti, uključujući Alchajmerovu bolest.
Loša strana: potencijalni nedostaci fastinga
Poremećani obrasci ishrane
Jedna od glavnih briga oko fastinga je njegov potencijal da izazove poremećene obrasce ishrane. Nekim pojedincima može biti teško da prestanu da poste kada počnu, što dovodi do ekstremnog ograničenja kalorija i gubitka težine.
Nedostatak hranljivih materija
Smanjenje vašeg okvira za ishranu može otežati konzumiranje svih potrebnih hranljivih materija koje su vašem telu potrebne da bi funkcionisalo optimalno, što može dovesti do nedostataka u ishrani ako se ne upravlja pravilno.
Smanjena energija i promene raspoloženja
Fasting može dovesti do umora, razdražljivosti i smanjenog fizičkog učinka, posebno tokom početnog perioda prilagođavanja.
Hipoglikemija
Za neke pojedince, posebno one koji uzimaju lekove za dijabetes, post može potencijalno da izazove nizak nivo šećera u krvi ili hipoglikemiju, potencijalno opasno stanje.
Fasting - da ili ne?
Fasting može biti korisno sredstvo za neke, ali nije pogodan za sve. Osobe koje su pothranjene, trudne ili imaju određena zdravstvena stanja, uključujući dijabetes i poremećaje u ishrani, posebno treba da izbegavaju post bez lekarskog nadzora.
Štaviše, iako su potencijalne prednosti fastinga intrigantne, važno je zapamtiti da su mnoge od pratećih studija preliminarne, sa više istraživanja potrebnih da bi se u potpunosti razumeli dugoročni efekti fastinga na zdravlje.
Kao i uvek, važno je da razgovarate sa svojim lekarom ili nutricionistom pre nego što započnete bilo kakvu novu ishranu, uključujući post. Ovo osigurava da možete bezbedno da se krećete kroz proces dok zadovoljavate svoje potrebe u ishrani.
NAJPOPULARNIJI Komentari