Anksioznost, termin koji se rado koristi u dnevnim člancima i postao je popularan u savremenom kulturi - međutim loše raspoloženje ne znači anksioznost. U poslednjih nekoliko godina dijagnoza anksioznosti ustalila se u narodu tako da uz kafu sa pijateljicom volimo da je pripišemo sebi. Nemojte mistifikovati loše raspoložeje, sasvim je normalno ustati bezvoljan ako smo se prethodnog dana nervirali na poslu, strah koji osećate pred poslovni sastanak ili preventivni pregled kod ginekologa je takođe normalan, a možda je i posledica iscrpljenosti.
Hajde da o sebi mislimo u pozitivnom svetlu, gradimo sebe na ispravan način i napredujemo!
NE PROPUSTITE: FODMAP dijeta za IBS: sve što treba da znate!
Psihijatri su jasni prilikom postavljanja dijagnoze ali je anksioznost kao termin široko rasprostranjen tako da često zatičemo sebe pod njenim okriljem. Kada sami sebi dijagnostikujemo anksioznost u liftu zgrade, vraćajući se sa posla i noseći teške kese dok nas čeka more obaveza kod kuće činimo sebi medveću uslugu. Bukvalno obeshrabrujemo sebe, definišemo sami sebe na duži vremenski period i mirimo se sa sudbinom.
A slika koju dobijate o sebi daleko je od realnosti!
Ono što želim da vam kažem je da ako primećujete simptome anksioznosti zakažete termin kod stručnjaka a pre toga proverite kakvo je vaše okruženje i da li ste hronično umorni. Anksioznost je popularna dijagnoza i skloni smo da etiketiramo sebe, pogotovo kada nas probudi alarm a legli smo kasno. Logično je da se osećamo loše ako smo zaspali nakon ponoći, ustali za posao u pola šest ujtru i pritom nismo pili dovoljno vode, već jutro započeli kafom. Naše telo je umorno, dehidrirano i kako bi trebalo da se osećamo?
Sigurno je da ne možemo da skačemo od sreće i blistamo pred ogledalom!
Umesto da sebe etiketiramo bilo bi dobro da promenimo navike, da zastanemo i osetimo potrebe svog tela. Polako priča o potrebama tela, osluškivanju tela dobija sve veći značaj. Smatram da su žene preuzele more obaveza u modernom svetu i potiskujemo potrebe tela, time podstičemo hormone stresa. Hormon stresa na duži vremenski period razara naš organizam, stvara menstrualni disbalans tako da menstruacije postanu neredovne a nastaju i problemi sa štitnom žlezdom. Da li u tom slučaju sve treba pripisat anksioznisti?
Ne!
Potrebno je ustaliti navike.
Trebalo bi da ustalimo navike tako da one služe našem telu. Kada je imunitet jak a potrebe tela zadovoljene ustaćemo nasmejani.
Sve je više motivacionih poruka koje nam govore da moramo da budemo zahvalni, smatram da je sasvim u redu ponekad osetiti tugu. Cilj je prepoznati loše emocije i uzrok, tako da osvestimo da smo loše volje jer se jutros razbila naša omiljena čaša i zatim smo zakasnili na posao, a to sve jer smo do kasno sa decom radile domaće zadatke nakon čega nas je mučila nesanica. Hajde da osvestimo svoj život, svoja osećanja, umesto da prijateljici kažemo čarobnu reč ''anksiozna sam,, i ne potražimo objašnjenje, osuđujuću same sebe.
Razmislite o tome!
NAJPOPULARNIJI Komentari