Poslednjih nekoliko godina izuzetno popularan i kod nas ĐUMBIR s razlogom je postao preporuka broj 1 svih nutricionista, doktora i profesionalnih kuvara.
Potiče iz Indije, a danas se gaji i u Japanu i Zapadnoj i Južnoj Americi. Koristi se svež koren đumbira i prah koji se dobija sušenjem i mlevenjem korena. Đumbir je prijatnog mirisa i oštrog ukusa, koren sadrži skrob, smole i etarska ulja.
Naša saradnica Anita Alterov - nutricionista - otkriva vam zašto uvek u domu treba da imate đumbir i kako da ga uvedete u svoju ishranu.
Može se koristiti kao lek i kao začin. U lečenju se koriste ulja i čajevi dobijeni od đumbira, kao i obloge.
ĐUMBIR KAO LEK
Đumbir je dobar antioksidans, ima jako antibakterijsko, antigljivicno, sedativno i protivupalno dejstvo. Ima sposobnost čišćenja organizma od skoro svih vrsta toksina koji se unose preko hrane, alkohola i raznih hemikalija i zračenja. Prirodnim putem pojačava cirkulaciju krvi, otklanja toksine i regenerise tkivo.
Ovo su samo neke od bolesti i stanja u čijem lečenju đumbir pomaže: kod prehlada, glavobolja, problema sa varenjem, kod mučnina i povraćanja (narocito u toku putovanja), zatvora, kod bolesti organa za disanje, bolesti krvnih sudova, infekcije mokraćnih puteva, kamena u bubregu, dijabetesa...
Obloge od kuvanog korena đumbira se koriste kod reumatskih bolesti, oboljenja kičme, stomačnih tegoba…
Što se tiče dnevnih doza ne bi trebalo uzimati više od 5g dnevno jer kod nekih osoba može izazvati mučninu, gorušicu, bolove u stomaku i vrtoglavicu.
Istraživanja pokazuju da đumbir razredjuje krv, pa ljudi koji uzimaju lekove protiv zgrušavanja krvi trebaju biti oprezni pri uzimanju većih količina đumbira.
ĐUMBIR KAO ZAČIN
U ishrani đumbir se koristi kao začin, naročito u indijskoj kuhinji za pravljenje soseva, preliva, jela od povrća, jela od pirinča i raznih poslastica. Može se dodavati raznim sokovima od voća i povrća, čajevima i likerima.
Možemo da zaključimo da je ovo jedna izuzetna namirnica, dobro se slaže i uz slana i slatka jela, treba je imati svakako u frižideru zbog predstojećih hladnih dana i mogućih prehlada, a može se i duže vreme cuvati u frizideru.
RECEPTI
1. Napitak od đumbira za topljenje masnih naslaga - u šolju tople vode sipajte ¼ kesice cimeta,1 kašičicu mlevenog đumbira i pola kašičice meda. Uzimajte na prazan stomak, pre doručka.
2. Čaj za prehladu - U vrelu vodu (2,5dl) dodajte đumbir (komadić duzine 1 cm), kuvajte 5 min i pustite da odstoji, kad se prohladi dodajte med i limun.
3. Nesto slatko za kraj - Kolačići od đumbira
Potrebno:
2 čaše integralnog pšenicnog brašsna (može i mešavina, pola pšeničnog, pola ovsenog ili ražanog)
1 čaša žutog šećera,
100g omekšanog maslaca,
1 jaje,
2 korenčica izrendanog đumbira,
5-6 karanfilica istucanih u avanu,
1 kašičica cimeta,
1 kašičica praška za pecivo,
Malo tople vode.
Sve sastojke pomešajte i umesite. Testo rastanjite do debljine prsta i vadite kalupima ili čašicom. Pecite 20 min na 180oC.
Možete vi to same!
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
NAJPOPULARNIJI Komentari