Kada je nega kože lica u pitanju, slobodno možemo reći da je čišćenje prvi i osnovni ritual sa kojim počinje i završava se naša dnevna rutina. Tako znamo da je bitno da ujutru nakon buđenja kožu lica umijemo i uklonimo iz pora sve one nečistoće, ostatke znoja i mrtvih ćelija kože koji se tokom noći nakupe, kako bismo svom licu obezbedili svež i blistav izgled tokom dana, kao i da je posebno važno uveče ukloniti ostatke šminke i detaljno očistiti ice. Ipak, iako toga nismo svesni, često to radimo pogrešno, što može imati negativne posledice po kožu lica - od pojave upalnih procesa do prevremene pojave bora. Ali, detaljnije na ovu temu u nastavku teksta.
Saznajte koje su to tipične greške prilikom čišćenja kože lica.
NE PROPUSTITE: Uradi sama maske za lice od jabuke - za svaki tip kože
Prvi korak - uklanjanje šminke
Većina pripadnica lepšeg pola, kada je čišćenje kože lica u pitanju, greši već kod prvog koraka. Tačnije, radi se o dve tipične greške: Prva je kada se nakon uklanjanja šminke specijalnim kozmetičkim preparatom ne umijete i ne upotrebite sredstvo za čišćenje, što je i te kako potrebno, jer ukloniti šminku nije isto što i očistiti lice.
Druga tipična greška je samo u obrnutom smeru: Sredstvo za umivanje i čišćenje kože lica koristite kao sredstvo za uklanjanje šminke.
Dalje ako za skidanje šminke npr. koristite micelarnu vodu, ona zajedno sa šminkom uklanja i zaštitni sloj kože, pa je neophodno da se nakon ovog rituala umijete kako biste joj obezbedili izgubljenu vlažnost.
Takođe, ne možete se rešiti nečistoća samo tako što ćete npr. korisiti gel za umivanje. Ovaj postupak treba da bude detaljniji. U suprotnom je vrlo moguće da će doći do zapušenja pora i razvoja upalnih procesa.
Čistite kožu lica sunđerom
Foto: www.beautyheaven.com.au
Dermatolozi savetuju da, koliko god da su sunđeri mekani i specijalno dizajnirani za ovu namenu, ipak kožu lica čistite tako što ćete preparat naneti prstima. To je za kožu najbolja, najnežnija i sasvim neagresivna opcija.
Koža ispod očiju
Znamo da je okoloočna regija posebno osetljiva, te stoga s njom treba biti i posebno pažljiv. Savim blago treba da pređete preko nje, bez zadržavanja, jer je tu koža najtanja, a ako je agresivno tretirate onda doprinosite njenom dehidriranom izgledu, što znači da su sitne linije i bore vidljivije.
Čak se ni obične hidrantne kreme za lice ne preporučuju u ovom delu, već one koje su specijalizovane za ovu regiju - antiridi.
Pogrešan odabir sredstva za čišćenje
Foto: www.albawaba.com
Kada birate kozmetičko sredstvo za umivanje i čišćenje kože lica nikako nemojte da se odlučujete za ono koje previše peni (osim ako nije u pitanju pena za čišćenje). To znači da je proizvod prepun sulfata, koji i doprinose efektu stvaranja pene, a tako se uništavaju lipidi koji predstavljaju zaštitnu barijeru kože lica i narušava se normalna ph vrednost. Posledice mogu biti iritacije i isušivanje kože, kao i nastanak inflamatornih procesa, što će se najpre odraziti na one sa posebno osetljivom kožom lica.
Kako biste izbegli ovakvu situaciju, obratite pažnju na sastav kozmetičkog proizvoda za čišćenje koji birate.
Naravno, uvek povedite računa da birate onaj preparat koji je namenjen vašem tipu kože. Losioni i mleka za čišćenje će odgovarati suvoj koži, gelovi kombinovanoj i masnoj, dok će za osetljivu kožu najbolji izbor biti pene za čišćenje, jer su najlaganije strukture.
Dodatni saveti:
Uvek se umivajte mlakom vodom, jer je ona najbolja za vašu kožu, kada koristite proizvod za čišćenje i umivanje, utljavajte ga prstima blago masažnim pokretima u trajanju od 40 do 60 sekundi, i nemojte lice grubo brisati peškirom, već ga samo nežno naslonite kako bi upilo višak tečnosti.
I naravno, ne zaboravite da hidrirate kožu lica nakon što ste završile sa tretmanom ćišćenja.
NE PROPUSTITE: Najbolji prirodni tretmani za negu kože lica i koje treba izbegavati
Ne sumnjamo da će vam ovi tretmani biti i te kako od koristi.
Možete vi to same!
Naslovna foto: http://www.beautylady.nl
NAJPOPULARNIJI Komentari