U poslednjim decenijama, mikroplastika je postala sveprisutna pojava u našem okruženju, izazivajući zabrinutost zbog njenih štetnih efekata na životnu sredinu i ljudsko zdravlje. Mikroplastika se često koristi u raznim proizvodima, uključujući kozmetiku i ličnu negu. Međutim, u cilju zaštite planete i zdravlja ljudi, Evropska unija (EU) donela je odluku da zabrani upotrebu mikroplastike u beauty proizvodima. Istražili smo zašto!
Saznajte zašto EU zabranjuje mikroplastiku u beauty industriji!
NE PROPUSTITE: Da li je naradžasto rumenilo korisno ili je reč o prolaznom trendu?
Mikroplastika, kao što samo ime sugeriše, predstavlja mikroskopski mali fragmenti plastike. Ovi fragmenti su obično manji od pet milimetara u prečniku i često su nevidljivi golim okom.
Nastaje kao posledica razgradnje većih plastičnih predmeta ili se koristi namerno u proizvodnji različitih proizvoda. Ono što je zabrinjavajuće je to što se mikroplastika može naći u mnogim aspektima našeg života, uključujući i beauty proizvode.
Jedna od glavnih primena mikroplastike u beauty proizvodima je kao abrazivno sredstvo u pilingima za lice i telo. Mikroplastika se koristi da bi se postigao efekat dubinskog čišćenja i uklanjanja mrtvih ćelija sa površine kože. Pored toga koristi se prilikom pripreme različite korektivne kozmetike, šljokica i senki za oči.
I ako su istraživanja o uticaju mikroplastike na ljudsko zdravlje još uvek u toku, postoji zabrinutost da bi ova vrsta dodatna u okviru kozmetičkog proizvoda mogla izazvati štetne efekte na zdravlje.
S obzirom na ovakve rizike, zabrana mikroplastike u beauty proizvodima predstavlja pozitivan korak koji će doprineti zaštiti životne sredine i ljudskog zdravlja.
Mikroplastika se može pronaći u različitim vrstama beauty proizvoda. Najčešće se koristi u pilingima i sredstvima za čišćenje lica i tela, kao što smo pomenuli a početku.
Kada koristimo takve proizvode, ove čestice plastike ispiraju se niz odlivne cevi i dospevaju u vodne sisteme. Budući da su tako sitne, čestice se često ne zadržavaju u tretmanima za prečišćavanje vode, što znači da završe u rekama, jezerima i morima. Ovaj proces omogućava mikroplastici da dospe u ekosisteme vodenih organizama.
Mnogi morski organizmi, uključujući ribe i školjke, mogu konzumirati mikroplastiku. Ovi organizmi se često nalaze na trpezama ljudi. Na taj način, mikroplastika ulazi u lanac ishrane i može završiti na našim tanjirima.
Osim toga, mikroplastika može imati i negativne efekte na kožu. Dok se koristi u pilingima za telo i lice kako bi se postigao efekat glatke i sjajne kože, ova abrazivna supstanca može zapravo izazvati iritaciju i oštetiti kožu.
Zabrana mikroplastike u beauty proizvodima predstavlja deo šireg napora da se smanji upotreba plastike i njeni štetni efekti na životnu sredinu. Šta da vam kažemo sem da čitate deklaracije i birate što prirodniju kozmetiku!
NAJPOPULARNIJI Komentari