U životu slavimo i obeležavamo različite datume - od onog kad smo rođeni, pa do dana kada smo diplomirali, verili se, venčali, rođendane dece.. I sve su to nekako lični povodi. Takođe slavimo i Nove godine, Božiće, ali tu nam se "nameću" i neki drugačiji datumi kao što je Dan žena ili Dan zaljubljenih. I onda se najčešće u vezi sa tim čuju stavovi da je svaki dan dan zaljubljenih i da je svaki dan dan žena, te da je posvećivati samo jedan dan ljubavi li majkama, suprugama, prijateljicama zapravo lažno uvažavanje. Da li je zaista tako?
U nastavku detaljnije na temu Osmog marta - zašto nam je važan i da li treba da ga slavimo.
Koja je vama prva asocijacija na praznik posvećen ženama? Ruže, karanfili, čestitke koje smo pravili mamama kada smo bili deca, ili pak pokloni koje smo nosili učiteljicama? Nama svakako sve od ovoga po malo. Međutim, kada porastemo, nekako prestanemo to da doživljavamo toliko značajnim. Nem više učiteljica i ne pravimo ručno čestitke. Možda još ostane ritual sa cvećem. I onda se tako sama po sebi nametne teza da je Osmi mart možda ipak samo šarena laža, i forma bez sadržaja?
Zato smo odlučili da napišemo nešto na ovu temu, kako bismo se podsetili tog sadržaja, i kako bi onda i forma dobila više smisla - što su u ovom slučaju buketi ruža i karanfili koje poklanjamo ili dobijamo.
Foto: izvor
Koji je istorijski značaj ovog praznika? Nimalo zanemarljiv. 8. mart je zapravo podsećanje na veliki požar koji se 1911. dogodio u jednoj tekstilnoj fabrici u Njujorku, kada je poginulo 140 žena. Dva meseca kasnije je oformljen ženski sindikat. Dakle, praznik žena je inicijalno tesno povezan sa čitavim ekonomskim i socijalnim kontekstom sa početka dvadesetog veka, kada su bila ugrožena prava radnika odnosno kada su žene bile ugnjetavane i nisu bile zadovoljne svojim uslovima rada. Usledili su masovni protesti žena na ovaj dan tokom narednih godina, a 8. mart je ustanovljen kao praznik na predlog čuvene Klare Cetkin, koja je borac za ljudska prava.
Kasnijih decenija je ovaj praznik na Zapadu bio skrajnut jer je dovođen u vezu sa komunizmom, da bi 1975 od strane Ujedinjenih nacija bio proglašen Međunarodnim praznikom žena.
I to je ta istorijska pozadina koja se krije iza svih tih karanfila i ruža. Kao što smo rekli, nimalo beznačajna. I baš zbog toga nam se čini da 8. mart i te kako ima smisla.
Nadamo se da živimo u vremenu kada žene više ne moraju da marširaju za svoja prava, barem ne u meri kao što je to bilo ranije. Zato su, odnosno smo, zaslužile da se baš na 8. mart osetimo malo posebnije.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari