Deci treba mnogo više sna nego odraslima. Ne radi se samo o satnici, već i o kvalitetu njihovog sna. Iako je tačno da neka deca teško zaspe, kod druge je problem izraženiji. Sve više se roditelja pita kako da omogući deci bolji i kvalitetniji san?! Ako i vi imate dete koje izbegava da ode u krevet i konstantno govori da nije umorno, onda znate o čemu se radi. Ipak, sraučnjaci kažu da će aktivnosti koje imati tokom dana povoljno uticati na njihov san. To može da bude šetnja po parku tokom dana, ili čitanje knjiga pred spavanje. Stvar je u tome da se stvore mali rituali koji će pomoći detetu da uspostavi rutinu.
U nastavku otkrivamo koje su to zabavne aktivnosti za celu porodicu koje će pomoći detetu da ima bolji i kvalitetniji san.
NE PROPUSTITE: PET ČINJENICA O TRUDNOĆI O KOJIMA SE NE GOVORI MNOGO
Jutarnja motivacija
Neka deca vole da ostanu budna do kasno u noć kako bi se dovoljno naspavala tokom dana. Ako se ovo dešava vašem detetu, trebalo bi da ga motivišite da se rano budi. U početku će biti teško, pa treba da organizujete određene aktivnosti koje ćete raditi ujutru. To treba da bude aktivnost zbog koje je vredno rano ustati. Pružite mu dovoljno zabavnih aktivnosti u jutarnjim časovima ili ga odvedite na mesto na koje je dugo želeo da ide. Dan po dan, dete će se navikavati na novi režim i moraće da ide u krevet ranije, kako bi se zaista naspavalo.
Večernje aktivnosti
Ako vaše dete smatra da je spavanje dosadno i sam ritual pripreme ga jako zamara, onda treba da u toku večeri radite nešto zabavno, nešto čemu se dete raduje. Takve zabavne aktivnosti mogu uključivati društvene igre, igre s kartama i druge aktivnosti koje omogućavaju vašem detetu da se ne opterećuje mnogo spavanjem, a ipak da se dovoljno umori. Stručnjaci poručuju da igrate igre dva sata pred spavanja i da cela porodica bude u pidžami. Izbegavajte grickalice i slatkiše u toku večernjih sati.
Priče za laku noć
Ovo je jedan od najpopularnijih načina da pomognete svom detetu da se umiri i zaspi. Postoji toliko sjajnih knjiga, bilo da su to klasične bajke ili moderniji romani kao što je serijal o Hariju Poteru, koji se mogu čitati naglas zajedno sa detetom. Priče nude priliku za interakciju između roditelja i deteta dok stvaraju mirnu atmosferu na kraju dana. Ovo potvrđuje da je vreme za spavanje poseban deo dana kada imaju kvalitetno vreme sa svojim roditeljima.
Deci je potrebno puno sna da bi njihovo telo pravilno funkcionisalo i razvijalo se. Postoji mnogo razloga zašto vaše dete možda ne želi da spava. Možda se plaše mraka ili imaju brige o tome šta se dešava tokom dana koje ih sprečavaju da se opuste i spavaju. Ali postoji mnogo zabavnih stvari koje možete da radite zajedno, a koje mogu pomoći vašem detetu da se oseća smireno i da se dobro naspava.
Stvaranje dobre rutine je ključno
Za decu uzrasta od pet do 12 godina, stručnjaci preporučuju dva sata mira pre spavanja. To može uključivati nežne tonove muzike u spavaćoj sobi, čitanje ili pisanje. Najmanje sat vremena pre spavanja isključite televizor i druge elektronske uređaje, kao i telefone, tablete i računare. Plavo svetlo koje emituju ovi uređaji može da navede mozak deteta da pomisli da je još uvek dan i da ga drži budnim duže.
Vitamini u ishrani mogu da pomognu
Kada vaše dete ima problema sa spavanjem, možete da ubacite više vitamina u detetovu ishranu. Vitamine možete da pronađete u voću i povrću, ali i suplementima za decu. Za detet je važno da ima uravnoteženu i izbalansiranu ishranu, kako njegov stomak ne bi bio preopterećen tokom večeri.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari