Usled vitiliga, pigment nestaje iz pojedinih delova kože. Intetnzitet i površina kože na koju će vitiligo delovati je nepredvidiva. Vitiligo, sem na kožu, može uticati i na druge delove tela, poput kose ili unutrašnjosti usta. Postoje određeni tretmani za vitiligo, koji utiču na zahvaćene delove kože, ali ne mogu da daju efekat na dalje širenje vitiliga. Vitiligo se najčešće uočava kao nastanak svetlijih pečata na koži, koji se vremenom šire. Više o vitiligu, simptomima, uzrocima i nezi kože, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da se izborite sa čukljevima - prevencija, simptomi i nega
Boju kože i kose određuje melanin. Vitiligo nastaje kada ćelije koje proizvode melanin ne funkcionišu kako bi trebalo ili odumiru. Vitiligo pogađa sve tipove kože, ali je najuočljiviji na tamnijoj puti. Stanje ne ugrožava zdravlje, nije zarazno, ali može nepovoljno uticati na samopouzdanje i na socijalno prihvatanje.
Osnovni simptom vitiliga, jeste pojava svetlijih polja na koži. Razlika u pigmentaciji u početku se najviše primećuje na delovima tela koji su više izloženi suncu - šake, stopala, ruke, usne i lice.
Simptomi vitiliga mogu biti:
Pojava svetlijih fleka na koži
Preuranjena pojava sedih dlaka u kosi, trepavicama, obrvama i bradi
Svetlija koža u unutrašnjosti usta i nosa
Gubitak ili promena boje u unutrašnjim slojevima očne jabučice (retina)
Stanje se može pojaviti u bilo kojem dobu, ali se najčešće pojavljuje pre 20-e godine života. Vitiligo se razlikuje od osobe do osobe. Kod pojedinaca, vitiligo zahvata skoro celo telo. Ovaj tip vitiliga je najčešći i podrazumeva da se svetle fleke na koži pojavljuju svuda, uglavnom simetrično. Vitiligo koji zahvata samo jednu stranu tela se razvija u ranijem uzrastu, napreduje godinu ili dve, i tada se progresija stopira. Postoji i oblik vitiliga kada su zahvaćena samo pojedina područja i naziva se lokalizovani vitiligo.
Teško je dati prognozu o razvoju vitiliga. U velikom broju slučajeva, vitiligo napreduje i zahvata sve veće delove kože. U određenim slučajevima, vitiligo prestaje da se širi, ali se vrlo retko pigmentacija vraća u pogođena područja. Vitiligo može nastati kao posledica imunoloških promena u telu. Imuni sistem napada ćelije koje stvaraju melanin, pa dolazi do pojave nedostatka pigmenta u koži ili kosi. Vitiligo može biti i nasledan. Ovo stanje mogu izazvati i opekotine od sunca, stres ili izloženost intenzivnim hemikalijama.
Posledice vitiliga mogu biti i gubitak sluha, ali i problemi sa očima, poput upale irisa (iritis). Pošto je koža izgubila melanin, znači da je vrlo osetljiva na sunčevo zračenje. Područja kože pogođena vitiligom, trebalo bi uvek mazati kremom sa zaštitnim faktorom, posebno ako je reč o delu kože koji je često izložen zračenju. Ako se koža ne pazi, može doći do nastanka opekotina od sunca ili raka kože. Psihološki i socijalni stres mogu pogoditi osobu koja ima uočljiv vitiligo, jer će promene na koži (posebno ako se nalaze na licu) privući brojne poglede.
NE PROPUSTITE: Kako da se efikasno rešite akni na dekolteu
Vitiligo se najčešće pojavljuje pre 20-e godine života, međutim može se pojaviti i kasnije. Ukoliko kod sebe primetite svetlije fleke na koži, obratite se lekaru. Postoje tretmani koji mogu zaustaviti ili usporiti proces širenja vitiliga ili čak mogu postići vraćanje boje koži koja je pigment ranije izgubila. Lek za vitiligo, nažalost, i dalje ne postoji.
Foto: izvor
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari