Često se o našim snovima govori kao o paralelnoj stvarnosti. Ipak, kako psiholozi ističu, ona je zapravo samo refleksija, često po principu ogledala koji izobličava, odraz realne stvarnosti koju svakodnevno proživljavamo, ali i refleksija naše svesti odnosno podsvesti. Stoga mnogi snovi mogu biti stresni, košmarni, kada nas prati onaj osećaj nakon buđenja kada bismo se najradije uštinuli da bismo bili sigurni da je sve bio samo san. Takođe, ono što je psiholozima interesantno jeste tzv. lucidno sanjanje, koje je zapravo vrsta hibridnog stanja između sna i svesti, tj. kada smo sve svreme dok smo u nekom polusnu svesni da sanjamo. U vezi sa tim, oni potežu temu kontrolisanja naših snova, i kako nam to može pomoći da se izborimo sa stresom.
Svakako, detalji vas čekaju u nastavku.
NE PROPUSTITE: Znaci da sami sabotirate svoju vezu, a niste ni svesni
Naučnici su došli do jednog vrlo interesantnog saznanja - da postoji sličnost između lucidnog sanjanja i psihoze. Ili kada bismo to "preveli" , mogao bi se staviti znak jednakosti između psihičkog poremećaja koji određena osoba ima i momenta kada "vidimo" naš san. Međutim, ovo je samo usmerilo psihologe do daljnjeg zaključka da kontrolisanje snova može da ima terapeutsku vrednost.
U principu, naučnici tvrde sledeće:
1. Oni koji pate od košmara se mogu trenirati u smeru lucidnog sanjanja, te će se probuduti svesni, odnosno bez stresa noćne more.
2. Lucidno sanjanje podstiče pozitivne emocije i smanjuje stres!
3. Lucidno sanjanje sa navodi i kao potencijal umetničke inspiracije.
Foto: izvor
Ipak, postavlja se pitanje kako započeti baš lucidno sanjanje? U pitanju je proces koji se zove inkubacija snova, tj. kada tokom dana skupljamo one slike i prizore na svesnom nivou koje želimo kasnije da nam se pojave u ovom specifičnom stanju sna.
Ovde se govori i o rešavanju određenih problema u snu, što bi značilo da treba da ih fiksiramo u svesti pre nego što zaspimo. I umesto onog klasičnog objašnjenja da će taj problem u snovima samo da nas progoni, sledi objašnjenje da će naša lucidna usnula svest zapra o tražiti rešenje za pomenuti problem.
Savetuje se i ponavljanje sledeće rečenice pred spavanje "Biću svestan da sanjam." Naravno, nauka je uspela već da stvori elektonski stimulator lucidnog spavanja!
Ono što je sigurno, kako psiholozi objašnjavaju, snovi jesu dobri, jer nam pomažu da procesuiraju naše emocije, strahove. A još je bolje ukoliko uspevamo da ih na ovaj način kontrolišemo, odnosno da ih budemo svesniji dok spavamo i sanjamo.
NE PROPUSTITE: Šta prijateljstvo znači i koje su granice koje morate postaviti
Šta vi kažete na sve ovo?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari