Kako deca postepeno stiču nova znanja i veštine, važno je obezbediti im pravilan okvir za produktivno učenje. Bez obzira na to da li su u pitanju školske obaveze, interesovanja ili vanškolske aktivnosti, postavljanje određenih pravila može značajno poboljšati proces učenja. Učiniće da se dete oseća sigurnije u sebe i da mnogo uspešnije savlada nove izazove.
Saznajte koja su to pravila vezana za produktivno učenje.
NE PROPUSTITE: Kako pomoći deci da savladaju nove školske obaveze?
Formiranje strukture učenja
Pravilno organizovanje vremena za učenje ključno je za produktivno učenje kod dece. Deca treba da imaju određene vreme rezervisano za školske obaveze, ali i za dodatne aktivnosti ili hobije. Roditelji mogu pomoći deci da naprave raspored koji će uključivati vreme za učenje, odmor, fizičku aktivnost i slobodno vreme. Ovaj strukturiran pristup pomaže deci da razviju odgovornost prema svojim obavezama i bolje iskoriste svoje vreme.
To ne znači da roditelj treba da organizuje sakodnevnicu detetu, pokušajte sa kreativnijim pristupom. Objasnite detetu koliko vama rasporedi pomažu da završite sve obaveze i kroz opušten razgovor predložite detetu da napravi svoj raspored i organizuje nedelju pred vama.
Na vama je da ispratite da li dete poštuje raspored i razgovarate uz aktivnu podršku o obavezama i tome kako se dete oseća i da li mu raspored pomaže. Cilj je da kroz reme dete usvoji produktivne navike koje će mu pomoći da bude efikasniji na svim životnim poljima.
Postavljanje jasnih ciljeva
Postavljanje ciljeva je važna veština koja se može naučiti u ranom uzrastu, kako bi tokom celog života postepeno napredovali i gradili sebe.
Deca bi trebala da budu podstaknuta da postave realne i merljive ciljeve za svoje učenje. Na primer, mogu postaviti cilj da završe određen broj stranica iz udžbenika svakog dana ili da poboljšaju svoje ocene u određenom predmetu.
Jasno je da bi vi kao roditelj trebali da ispratite proces ali zapamtite da ste i sami primer detetu. Zato pričajte najpre o svojim ciljevima, kako ih ostvarujete i da li ste im svakodnevno posvećeni kako bi inspirisali dete.
Kriranje adekvatnom prostora za učenje
Važno je obezbediti deci odgovarajući učenički prostor kod kuće. To može biti sto ili radni sto opremljen potrebnim materijalima kao što su olovke, sveske, knjige i računar. Ovaj prostor treba da bude miran i dete treba da ga vezuje isključivo za učenje.
Deca koja imaju svoj izdvojen prostor za učenje
lakše će se fokusirati na svoje zadatke i razvijati odgovornost prema svojim školskim obavezama.
Podstičite radoznalost u detetu
Produktivno učenje ne znači samo pasivno upijanje informacija. Deca treba podstaći na aktivno učenje i razvoj radoznalosti. T
Važno podržavati decu u razvoju svojih interesovanja izvan školskih obaveza. Aktivnosti poput čitanja knjiga, istraživanja prirode, učenja novih veština ili bavljenja umetnošću mogu ojačati dečju radoznalost i doprineti njihovom celokupnom obrazovanju.
Beleženje i ponavljanje gradiva
Ključno je naučiti decu da efikasno koriste vreme tokom učenja. To uključuje veštine kao što su planiranje, organizacija, beleženje i ponavljanje gradiva. Tako da počnu da veruju u sebe i svoje sposobnosti.
Kroz usvajanje prethodno navedenih saveta možete inspirisati dete, važno je imati u vidu da je za formiranje navika potrebno minimum tri meseca. Nemojte biti suviše grubi i na taj način uplašiti dete, dozvolite mu da se postepeno izrazi i razvije.
NAJPOPULARNIJI Komentari