Danas se svi susrećemo sa ansksioznošću, bez obzira na naše godine i pol. Postoje određene navike kojima nesvesno doprinosimo nastanku anksioznosti, podstičemo nemir u sebi. Vreme je da ih se oslobodimo zajedno!
Predstavljamo navike koje dovode do osećaja anksioznosti na dnevnom nivou.
NE PROPUSTITE: Inspirativni ponedeljak: Kako postati svoj najveći saveznik?
Analiziranje situacija iz prošlosti
Jedna od najčešćih navika koja može pospešiti anksioznost je preterano analiziranje i preispitivanje prošlih grešaka i neuspeha. Ovo se često naziva "rumination" ili "žvakanje misli", i često vodi do osećaja krivice, srama i niskog samopouzdanja. Kako se nositi sa ovom navikom?
Umesto da beskrajno razmišljate o prošlim greškama, fokusirajte se na učenje iz njih. Postavite sebi pitanja poput: "Šta mogu naučiti iz ovoga?", "Kako mogu bolje reagovati u budućnosti?" i "Da li je ovo zaista tako važno?" Pomaže i vođenje dnevnika osećaja i misli kako biste bolje razumeli svoje unutrašnje procese i kako bi bili podrška samom sebi!
Nedostatak fizičke aktivnosti
Sedenje i nedostatak fizičke aktivnosti mogu značajno doprineti anksioznosti. Fizička aktivnost oslobađa endorfine, prirodne hemikalije za dobro raspoloženje, i pomaže u smanjenju stresa. Nedostatak fizičke aktivnosti pospešuje nemir u nama, zato je važno stati aktivan. Možete postepeno menjati navike, prošetati do posla ili obližnje prodavnice, raditi vežbe istezanja, uživati u vožnji bicikla sve kako bi fizička aktivnost polako postala deo svakodnevnice!
Nedostatak socijalnog kontakata
Šta većina ljudi radi kada im je teško?
Povlači se u sebe umesto da zatraži pomoć!
Anksioznost može dovesti do izbegavanja socijalnih kontakata, mislite da će samoća pomoći ali vam ona odmaže. Nedostatak interakcije sa drugima može učiniti da se osećate usamljeno, da sve više razmišljate o problemima i situacijama iz prošlosti.
Svesno izlažite sebe socijalnom kontaktu sa bliskim osobama, postavljajte im pitanja o njihovom života i svesno pričajte o sebi. U redu je tražiti pomoć , kako bi inače saznali ko je stvarno uz nas!
Nepravila san
San je ključan za vaše mentalno zdravlje. Nedostatak sna može značajno povećati osećaj anksioznosti i stresa. Takođe, nepravilan san, kao što su noći bez sna ili nesanica, može negativno uticati na vašu emocionalnu stabilnost.
Postavite rutinu spavanja i trudite se da spavate dovoljno sati svake noći. Izbegavajte kofein i ekrane elektronskih uređaja pre spavanja, jer mogu ometati san. Ukoliko imate problema sa nesanicom, razgovarajte sa stručnjakom za mentalno zdravlje koji može pružiti savete i tehnike za bolji san.
Pored toga važno je formirati novu naviku, imajte na umu da nam je za formiranje novih navika potrebno oko 90 dana- zato budite strpljivi!
Loša ishrana
Ishrana igra važnu ulogu u jačanju imuniteta ali i u vašem mentalnom zdravlju. Konzumacija nezdrave hrane, posebno bogate šećerom i ugljenim hidratima, može izazvati oscilacije u nivou šećera u krvi, što može doprineti osećaju nervoze i anksioznosti.
Izbegavajte prerađene šećere, potrudite se da svakodnevno imate uravnotežene obroke u slično vreme.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari