Kroz anale istorije, žene su bile ključne u oblikovanju sveta u kome danas živimo. Ipak, njihov doprinos se često zanemaruje ili minimizira. Vreme je da istaknemo priče o ovim pionirima koji su, uprkos društvenim preprekama zbog svog pola, promenili tok istorije svojom hrabrošću, inteligencijom i nepokolebljivom odlučnošću.
Evo samo nekoliko žena čije nas nasleđe i dalje inspiriše.
Marija Kiri – Rušenje barijera u nauci
Rođena Marija Sklodovska 1867. u Varšavi, Marija Kiri će postati titanska figura u svetu nauke. Bila je prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu i ostala je jedina osoba koja je dobila Nobelovu nagradu u dve različite naučne oblasti – fizici i hemiji. Marijin rad na radioaktivnosti, termin koji je skovala, postavio je temelje za značajna medicinska i naučna dostignuća.
Harijet Tubman – Kondukter podzemne železnice
Harijet Tubman je rođena u ropstvu na američkom jugu, ali je ipak pobegla i postala abolicionista i humanitarka. Najpoznatija je po svojoj ulozi konduktera na podzemnoj železnici, mreži tajnih puteva i sigurnih kuća koje se koriste da pomognu porobljenim Afroamerikancima da pobegnu u slobodne države i Kanadu. Tubman je rizikovala svoj život nebrojeno puta kako bi dovela više od 300 robova do slobode.
Rosa Parks – Prva dama građanskih prava
Odbijanje Roze Parks da ustupi svoje sedište u autobusu belom čoveku u Montgomeriju u Alabami 1955. je odlučujući trenutak u pokretu za građanska prava. Ovaj naizgled jednostavan čin prkosa izazvao je Montgomerijev bojkot autobusa, jedan od najvećih i najuspešnijih masovnih pokreta protiv rasne segregacije. Njena hrabrost postala je simbol otpora rasnoj nejednakosti.
Malala Jusafzai – zagovornica obrazovanja devojčica
Malala Jusafzai, pakistanska obrazovna aktivistkinja, postala je globalni simbol borbe za obrazovanje devojčica nakon što je preživela pokušaj atentata od strane talibana. Sa samo 17 godina postala je najmlađa osoba koja je dobila Nobelovu nagradu za mir. Njena fondacija, The Malala Fund, radi na tome da svaka devojka ima priliku da uči i vodi.
Vangari Maathai - Osnivač pokreta za zeleni pojas
Politički aktivista za životnu sredinu i dobitnik Nobelove nagrade, Vangari Maatai osnovala je Pokret zelenog pojasa u Keniji 1970-ih, fokusirajući se na sadnju drveća, očuvanje i prava žena. Pod njenim vođstvom, pokret je bio odgovoran za sadnju preko 30 miliona stabala, osnaživanje žena i podsticanje ekološke svesti.
Pomenute žene su samo nekoliko odabranih iz ogromnog mora uticajnih ženskih ličnosti koje su ostavile neizbrisiv trag u istoriji. Svaka od ovih žena izazvala je norme svog vremena, menjajući društvene pejzaže i stvarajući puteve za buduće generacije. Nisu tražile da budu heroji ili ikone; one su sledile strast, ustale protiv nepravde ili jednostavno donele ono što su verovale da je ispravno.
NAJPOPULARNIJI Komentari