Trudnoća nije uzalud nazvana ,,drugo stanje'', jer bukvalno nema dela tela koji vam za tih 9. meseci ne doživi neku promenu. Zato je normalno da su vam neke pojave čudne i da vas plaše, a neke su vam neprijatne da vas je sramota da uopšte o njima pričate ili da nekoga za njih pitate, pa ni svog ginekologa. Ne treba da bude tako jer sve što vam se dešava je normalno i prirodno, ali ako ipak imate nelagodnost da sa nekim pričate, donosimo vam odgovore na neka neprijatna i česta pitanja kada su trudnoća i porođaj u pitanju.
Pročitajte i: Moja prva TRUDNOĆA - iskustva, tegobe, saveti
1. Šta ako se ,,uneredite'' na porođaju?
Svi znamo da je jedan deo pred-porođajne pripreme i klistiranje - tj. čišćenje debelog creva. Verovatno se preznojavate pri samoj pomisli na to, ali verujte da to nije ništa strašno. Verujemo da vam je pored pomisli na klistiranje još gora pomisoa da vam se ,,velika nužda'' desi tokom porođaja. Svaki ginekolog i akušer će vam reći - porođaj nije javni događaj i to što će vam se možda desiti da se na porođajnom stolu ,,uneredite'' nije nikakva sramota i sasvim sigurno neće dospeti na društvene mreže. To je najnormalnija, najprirodnija stvar na svetu i doktori i babice vas sigurno neće gledati sa prebacivanjem ako vam se to nekim slučajem dogodi. Najgore što možete da radite jeste da se od straha od toga ,,stiskate'' i usporavate izlazak bebe na ovaj svet umesto da gurate kada teba da se gura. Sve je to priroda, a verovale ili ne - nećete biti ni prva ni poslednja žena kojoj se to desilo.
2. Hoću li se ,,razvući'' tamo dole?
Odogvor na ovo pitanje je kratak i jasan - NE! Vagina poseduje sposobnost rastezanja potrebnog da stvori prostor kroz koji će beba izaći. Poseduje i mišiće koji se nakon porođaja kontrahuju i vraćaju u prvobitno stanje. Koža se rasteže i skuplja po potrebi i nema potrebe da brinete zbog toga.Ono što možete da radite da se sve brže vrati u normalu jesu Kegelove vežbe tokom trudnoće. To su vežbe koje podrazumevaju stiskanje vaginalnih mišića, kao kad mokrite pa svesno zaustavljate mlaz. Pnavljajte vežbe kad god vam padne na pamet.
3. Da li će mi se desiti nekontrolisano mokrenje nakon porođaja?
Pročitajte i: 15 ranih ZNAKOVA trudnoće
Da, moguće je da hoće, ali ne brinite to neće trajati večno. Jednostavno, mišići koji kontrolišu mokrenje su oslabili i treba im neko vreme (od 6 nedelja do 3 meseca) da se vrate u prvobitno stanje. Nemojte da vas bude sramota ako vam se ovo desi - to je potpuno normalna i prirodna stvar. A možete je sprečiti Kegelovim vežbama pomenutim u prethodnom pasusu.
4. Moj muže se plaši seksa jer strahuje da će povrediti bebu - šta da mu kažem?
Želja za seksualnom aktivnošću u trudnoći je najnormalnija stvar i ako se osećate dobro možete uživati u odnosu sa partnerom kad god poželite. Ipak, često problem prave baš muškarci jer se plaše da mogu da povrede bebu. Razgovarajte s njim, objasnite mu da je beba dobro zaštićena i ima svoj prostor. Ukoliko je potrebno pokažite mu fotografije koje će mu pojasniti gde se šta nalazi. Ipak, ako i dalje odbija, nemojte insistirati niti ga okrivljivati i ljutiti se na njega. Nije jedini i gotovo da ne postoji muškarac koji nema ovaj strah.
5. Zato seksualni odnos nakon porođaja toliko boli?
Koliko god vam porođaj bio lak ili ne, treba da znate da je vaše telo prošlo kroz jednu vrstu traume i potrebno mu je da se oporavi. Potrebno je nekoliko meseci da se hormoni vrate u normalu, a pojačano lučenje estrogena može da dovede do smanjenja vlažnosti vaginalne flore, pa otuda i bol. Koristite lubrikante ili jednostavno sačekajte da vaše telo ponovo postane spremno za seksualni odnos. Razgovarajte sa partnerom, radite sve polako i neka poštuje vašu želju da se sve prekine ukoliko vam seks ne prija.
6. Da li je normalno da tokom trudnoće imam toliko ,,pražnjenja''?
Da, jer se u vama dešava pravi hormonalni haos! A pored toga pojačana je cirkulacija krvi pogotovo u predelu vagine i analnog otvora, pa je normalno da češće imate potrebu za velikom nuždom. Ipak, ako je pražnjenje bolno, svrbi vas, pecka ili primetite krv ili pak patite od dijareje obavezno se obratite svom ginekologu jer je moguće da imate neku infekciju.
7. Konstantno imam gasove nakon porođaja koje ne mogu da kontrolišem - da li je to normalno?
Ovo je takođe potpuno normalna stvar i dešava se apsolutno svakoj porodilji, tako da ne treba da vas bude sramota. S vremenom će proći i ponovo ćete uspostaviti kontrolu nad ovom fiziološkom potrebom.
Pogledajte i: Simptomi DRUGOG trimestra TRUDNOĆE (4, 5. i 6. mesec)
8. Da li prvo pražnjenje creva nakon porođaja boli?
Ovo je veliki psihološki problem za većinu porodilja, ali ne treba da bude. Sama pomisao da dole imate ranu + bol koji je prati i sama činjenica da je vaginalna i analna regija itekako osetljiva stvara vam užasan strah od prve stolice nakon porođaja koja obično dolazi nakon 2-4 dana. Nemojte se plašiti, jer usled stresa možete da prouzrokujete pojavu zatvora što svakako pogoršava stvar. Prva stolica je meka i neće vam stvoriti nikakvu nelagodnost!
NAJPOPULARNIJI Komentari