Zima uveliko vlada našim gradovima i krajnje je vreme da negu prilagodite novnastalim vremenskim uslovima.
Posebno je bitno da pravilno negujete i čuvate kosu, jer je ona tokom hladnih zimskih dana posebno osetljiva i izložena većem riziku od oštećenja.
Vetar, niske temperature, isušen vazduh u prostorijama koje grejemo - sve to itekako utiče na njenu strukturu i lep izgled.
Naša saradnice Milica sa bloga Kovrdžava kosa vam otkriva kako da PRAVILNO negujete kosu tokom zimskih dana.
Da li je teže negovati kosu tokom vrelih letnjih ili tokom hladnih zimskih dana?
Uf, mrtva trka. Ako mene pitate, ne zna se šta je gore, jer i jedan i drugi period iziskuju pojačanu i bogatiju negu kose. I tokom letnjeg i tokom zimskog perioda, kosa je osetljivija nego inače, pa joj treba posvetiti veću pažnju.
Niske temperature, veliki smog, suv vazduh i vetar su ekstremni uslovi za kosu koja tada reaguje burno, mrsi se i elektriše. Kosa je u tom periodu još više dehidrirana i suva, gubi proteine, sklona je da se ućeba, što otežava češljanje, pa smo često skloni da agresivnije provlačimo češalj kroz kosu, čime je dodatno oštećujemo. Praktikujte da prvo prstima razmrsite kritične delove kose, pa tamo gde ,,zapne’’ upotrebite češalj laganim i pažljivim potezima. Najbolji izbor su češljevi koji sprečavaju naelektrisanje kose (karbonski) ili četke od prirodne dlake (četku obavezno čistite redovno).
Klima uređaji, parno grejanje, razne grejalice itd. deluju pogubno čak i na najzdraviju kosu. Takva ,,suva atmosfera’’ loše deluje ne samo na vašu kosu, već i na celokupan organizam. Ako koristite TA peć, radijatore i sl, stavite preko njih peškir koji ste prethodno potopili u hladnu vodu (u vodu možete dodati malo eteričnog ulja po želji: lavande, bosiljka…neko koje vama prija i deluje pozitivno na vaše raspoloženje i čula). Na peć možete staviti i šerpu sa vodom koja će praviti isparenje. Time ćete koliko toliko ovlažiti vazduh i sprečiti izvlačenje vlage iz kose, ali i onaj neugodan i suv osećaj u grlu. Klima uređaji u velikoj meri izvlače vlagu iz kose, što je za nas kovrdžave najpogubnije, jer je tada kosa suva, slamasta, naelektrisana i u svim tim uslovima, nedefinisana i neuredna. Veći deo dana provodim u prostorijama gde su klima uređaji glavni izvori grejanja i baš osećam na kosi negativan uticaj suvog vazduha. Nažalost, nekada nismo u mogućnosti da imamo veliki izbor, pa nešto moramo i pretrpeti.
Zima i hladno vreme povlače i toplije oblačenje – vunene džempere, kapute, šalove…i koliko god da je tkanina kvalitetna, dlake se jednostavno zalepe za mekanu tkaninu i ,,vise’’. Sintetika izaziva naelektrisanje, pa svaka dlaka priča svoju haotičnu priču, što dovodi do toga da vam se lokne ne definišu i razbacaju. Ono na čemu sam oduvek zavidela devojkama sa ravnom kosom, to je što mogu da nose kape raznih dezena i oblika. U slučaju kovrdžave kose, nošenje kape je ravno nemogućoj misiji, jer je frizura nakon toga…
Aliiii, pošto kapa glavu čuva, ne igrajte se sa zdravljem i potrudite se da izaberete kapu koja je malo šira i neće vam uništiti definiciju kose (ili bar stavite kapuljaču od jakne) i time spojite lepo i korisno.
Sada je idealno vreme da koristite ulja pre pranja kose. U zavisnosti od poroznosti vaše kose, odaberite maslinovo, bademovo, kokosovo ulje koje ćete naneti na vlažnu kosu (pre šamponiranja, jednim mlazom mlake vode isperite kosu, nanesite ulje, umotajte punđu i stavite kesu preko glave). Za teme možete koristiti i ricinusovo ulje ili maslinovo koje ćete lagano umasirati, čime ćete poboljšati cirkulaciju. Možete nekada napraviti i prirodnu masku od avokada i maslinovog ulja i sl.
Ne perite kosu često i izbegavajte pranje vrućom vodom. Birajte blag šampon (bez silikona svakako) u koji možete dodati par kapi eteričnog ulja lavande ili kapi belog luka – to će vam biti odlično u periodima pojačanog opadanja kose. Obavezno koristite hranljiva hidratantna pakovanja, ali povremeno i proteinska kako bi kosa nadoknadila izgubljene proteine, bila elastičnija i samim tim otpornija. Dok sušite kosu, obavezno nanesite neku kremu ili mleko za kosu koji sadrže silikone ili neko ulje, kako biste kosu zaštitili od nepovoljnih spoljašnjih uticaja (naročito ako idete na zimovanje na planine, gde je veća nadmorska visina i izloženost UV zracima, pa bi bilo poželjno da krema za kosu sadrži i neki zaštitni faktor).
I da, nikako pene, gelove i lakove za kosu ne koristiti (sve što isušuje kosu). Ovo je period velikih praznika i slavlja, pa mnogi od vas prave frizure koje su vrlo često praćene upotrebom stredstava za učvršćivanje poput laka ili gela.
Zlatno pravilo: NE IZLAZITI NAPOLJE MOKRE/VLAŽNE GLAVE! Možda vam delujem kao mama, ali to je tako. Ne rizikujte da ,,navučete’’ neku dugotrajnu upalu, prehladu ili divljanje sinusa! Ma koliko da žurite, bolje kosu umotajte u punđu ili napravite neki brzinski friz, nego da operete kosu i odmah izađete iz kuće. Dakle, bar sat i po ne napolje, jer kosa je možda suva, ali je glava još uvek ,,sveža’’. Ako ste u mogućnosti, potrudite se da tokom zimskog perioda kosu perete uveče ili kada ste sigurni da nećete izlaziti van par sati.
Usled vetra i hladnoće, krajevi kose su često suvi i podložni pucanju i rascvetavanju. Znajte da se oštećeni krajevi nikako ne mogu oživeti (mogu se jedino kremama i serumima zamaskirati, ali to nije trajno rešenje), jedini spas su makaze i skraćivanje krajeva.
Zima je period kada je imunitet u padu, što nepovoljno utiče i na kosu, a i na ceo organizam. Posvetite se zdravoj ishrani, tako što ćete unositi dosta voća, čajeva (čaj od svežeg korena đumbira je moj No.1) i naravno vode.
Možete vi to same!
Autorka bloga Kovrdžava kosa, ponosno nosi svoje lokne i nesebično sa vama deli savete u vezi sa negom kovrdžave kose.
Pratite je i na Facebook stranici: Kovrdžava kosa
NAJPOPULARNIJI Komentari