L.O.C. metod nije novi ,,izum’’ koji se koristi godinama unazad kao jedan vid nege kose.
Primenjuje se i na ravnoj i na kovrdžavoj kosi u cilju održavanja postignute hidratantnosti.
Najuočljivije rezultate daje na izrazito kovrdžavoj kosi, koja je obično suvlja od ostalih, poroznija i teško održava hidratantnost.
Naša saradnica Milica sa bloga Kovrdžava kosa u današnjem postu vam otkriva SVE što treba da znate o ovoj metodi!
Kao što naš organizam iziskuje unos određene količine vode, kako bi mogao normalno da funkcioniše i da bude svež i zdrav, tako i kosa traži da se određeni nivo vode zadrži u njoj kako bi odisala sjajem i živahnošću. Kada ima dovoljno vode u sebi, kosa je zdrava i sjajna – jednom rečju HIDRIRANA.
Kovrdžava kosa nema toliku sposobnost da dugo zadržava vodu u sebi, pa je zato često suva i dehidrirana. Kao što znate, suva kosa ne stvara osećaj neprijatnosti samo vizuelno, već i na dodir.Evo u čemu je suština L.O.C. metode:
L – liquid (voda ili leave-in preparat u kojem je najviše voda zastupljena)
Pošto kod nas nema toliko ,,laganih’’ leave-in preparata u kojima voda preovlađuje (u smislu da pored nje nema još nekoliko ,,otežavajućih’’ sastojaka za kosu), ne nanosite nikakav leave-in preparat, već samo vodu – a vodu ste naneli samim tim kad ste kosu oprali. Kao leave-in možete koristiti i mešavinu aloe vera soka i vode (50:50 odnos mera, aloe vera sok imate u Liliju i u apotekama).
O – oil (ulje koje će da ,,zaključa’’ vlagu unutar dlake)
Nakon vode, odmah nanosite prirodno ulje koje prija vašoj kosi. Moja vam je preporuka: ako vam je dlaka tanja, kosa slabijeg volumena ili nisko porozna/umereno porozna, u tu svrhu su odlična ulja koja su lagana i lako upijaju, kao što su kokosovo, jojobino, ulje semenki grožđa, bademovo, a ako vam je dlaka punija ili visoko porozna, onda će vam maslinovo biti odlično, ali naravno možete probati i sva ostala ulja. Nanošenjem ulja na mokru kosu, nećete imati strah da će vam ulje sasušiti kosu, jer je kosa prethodno hidrirana i ulje će zaključati unutar dlake vodu, a ne da se tako izrazim ,,suvoću’’ (kao kada biste ulje nanosili na suvu kosu).
C – cream (krema ili puter za kosu)
Treći i poslednji sloj koji nanosite na kosu je hidratantna krema za (kovrdžavu) kosu ili puter za kosu. To može biti Balea, Pantene, Dikson, Tigi...bilo koja krema koja se dobro pokazala na vašoj kosi. Krema dodatno pomaže da se vlaga zadrži, stvarajući omotač oko nje (imajuću u vidu da mnoge kreme sadrže silikone koji stvaraju zaštitni film oko dlake). Obavezno proverite da vaša krema nema isušujuće alkohole, jer to ne bi bilo dobro za kosu.
Napomena: Ukoliko ne želite da vam se kosa umasti i oteža, slojevi koje nanosite, treba da budu ravnomerno raspoređeni i tanki. Nanosite vodu, ulje, kremu odmah, sve jedno za drugim, ne čekajte par minuta da upije. Nakon nanošenja, nastavljate normalno da sušite kosu.
Zaključak: Ova skraćenica L.O.C. ukazuje na način primene ove metode, odnosno na redosled nanošenja preparata za kosu. Dakle, nakon što ste kosu oprali šamponom, naneli hidratantno pakovanje i isprali kosu što hladnijom vodom (čime je kosi obezbeđena hidratacija), morate se postarati da se ta voda zadrži (bukvalno rečeno zaključa, LOCk) u njoj – što se postiže primenom ove metode.
Kakvoj kosi odgovara L.O.C. metod?
Najefikasnije rezultate daje na kosi koja je sklona visokoj poroznosti (bilo da je tip prirodnih lokni 3C, 4A, 4B, 4C grupe ili da je tretmanima oštećena, pa je zato suvlja i brže dehidrira).
U svakom slučaju, najefikasniji način da to saznate je da probate sami. Kako biste znali da li vam odgovara ili ne, koristite L.O.C. metod par puta, a ne samo jednom. Moja kosa je tip 3B i na meni delimično uspeva ovaj metod, nekada je baš super, a nekada manje-više. Ja u prvom koraku samo vodu nanosim (jer sam logično prethodno oprala kosu, pa je mokra), zatim kokosovo ulje, pa smesu od lana, ovsenih pahuljica i belog sleza (jer mi ova smesa ima ulogu kreme za lokne). Moram priznati da moja kosa ne traži previše ulja koje bi ,,zaključalo'' hidratantnost, jer mi je kosa zdrava, nisko porozna i dobro održava balans vode, te ja lično, ne osećam potrebu za čestom primenom L.O.C.-a (dakle, izbacujem ulje).
Gde možete da pogrešite?
Ako nanesete previše ulja ili kreme, pa otežate kosu.
U praksi postoji još nekoliko varijacija L.O.C. metode, kao na primer:
L.L.C.O. – koja se koristi u slučaju da niste nakon pranja kose odmah naneli ove preparate ovim redosledom, već ste recimo umotali kosu u peškir koji je pokupio svu vodu iz kose. Zato morate ponovo kosu pokvasiti.
L.C.O. – neko prvo stavlja kremu, pa posle ulje.
Možete vi to same!
Autorka bloga Kovrdžava kosa, ponosno nosi svoje lokne i nesebično sa vama deli savete u vezi sa negom kovrdžave kose.
Pratite je i na Facebook stranici: Kovrdžava kosa
NAJPOPULARNIJI Komentari