Nakon prestanka pušenja obično dolazi do gojenja, jer bivši pušač i dalje ima zavisnost koju ,,leči'' grickalicama.
Nažalost, ovo je i jedan od najčešćih strahova zbog koji mnogi pušači ni ne pokušavaju da prestanu sa ovom nezdravom navikom.
Treba da znate da se ovome može stati u kraj i da to nikako ne bi trebalo da bude razlog da odustanete od prestanka pušenja.
Debljanje nije prisutno kod svakog pušača, a i kod onih koji se udebljaju reč je o 2 do 4 kilograma više.
Ako imate snagu i volju da ostavite cigarete, obratite pažnju na sledeće faktore kako biste sprečile gojenje i počnite svoj put ka zdravom organizmu i lepom telu.
Zašto se bivši pušači debljaju?
Nikotin iz cigareta pojačava rad metabolizma i povećava broj sagorenih kalorija. Kada ostavite cigarete otkucaji srca se povećavaju za 10 do 20 udaraca u minuti, a rad metabolizma se vraća u normalu. To je zdrava promena, ali to znači i nekoliko kalorija više, koje ako se opustite dovode do debljanja
Početni problemi
Osim dodatnih kilograma ništa ređa nije i pojava anksioznosti, depresije i nervoze nakon prestanke pušenja. Nervozu i ono poznato “ne znam šta ću sa prstima” bivši pušači obično umiruju grickalicama i pogrešnim izborom hrane.
Prvih 15 do 20 dana su najgori i tada su iskušenja najveća.
Kada ubijete želju za duvanom, razbićete i naviku. Ostaje još samo da iskontrolišete ishranu. Nikotinska zavisnost prestaje već u prva 4 dana, ali potrebne su nedelje da izbacite na sve štetne hemikalije koje su se nataložile u organizmu.
Nervoza i anksioznost mogu trajati satima, pa i danima i u tom periodu pušači se obično vrate cigaretama.
Hrana
Ako već u hrani tražite alternativu “za igru prstima” birajte zdrave gricaklice i one bez šećera – kriške voća i povrća, lizalice bez šećera, švake bez šećera ili jednostavno uzmite hemijsku olovku i vrtite je po prstima.
Perite zube nekoliko puta na dan – tako ćete zavarati usta. A i kada su vam usta sveža i čista imaćete i manju želju da zapalite.
Dijeta nije dobra ideja kada ste na odvikavanju od pušenja, jer dodatno odricanje i od hrane može tek da izazove anksipoznost i nervozu.Jedite uobičajeno, ali pazite šta i kojoj količini!
Suzbijanje nervoze i anksioznosti
Kontrola anksioznosti i nervoze je zapravo ključna za odvikavanje od pušenja, jer upravo ova emotivno-psihička stanja mogu da dovedu do povratka na lošu naviku.
Njih možete suzbiti pravilnim odabirom hrane. Razmislite o biljkama za smirenje i koje se bore protiv depresije poput valerijane i lavande.
Možete probati i sa biljkom zvanom mucuna – uzima se kao dodatak ishrani, koriste se mlevena zrna. Prirodno i sigurno blago povećava nivo dopamina, pa se bivši pušači osećaju lakše i srećnije.
U periodu odvikavanja uzimajte i multivitamine i minerale.
Vitamin B je dobar za balans centralnog nervnog sistema, ali bi trebalo da bude organskog porekla i poželjno da se uzima sa niacinom. Probajte i sa malo tamne kvalitetne čokolade. Dobra je protiv depresije i izuzetno zdrava.
Važno je da se zdravo hranite, da jedete što više domaće hrane i povrća, a pojačajte i unos belog luka i koristite ulje origana.
Sportom protiv pušenja
Takođe, sport je još jedan izuzetan način da smanjite anksioznost i nervozu. Fizička aktivnost će itekako ubrzati proces odvikavanja od cigareta i dati vam višestruke doborbiti!
Prvo - oslobodićete se stresa i nagomilane nervoze, jer ćete ubrzati metabolizam i lučenje hormon sreće.
Treće - višak kalorija koje ostaju u organizmu nakon vraćanja metbolizma u normalu ćete brzo i lako sagoreti fizičkom aktivnošću.
Četvrto - Putem znoja ćete ubrzati proces detoksikacije i izbacivanja otrova iz organizma.
I peto - zategnućete telo i biti zadovoljnije svojim fizičkim izgledom!
Možete vi to same!
Drugo, pluća će se brže osloboditi katrana i naslaga nikotina i brže ćete povratit formu i kondiciju.
NAJPOPULARNIJI Komentari