Eksperti i speijalsti nas neprestano upozoravaju o štetnom dejstvu prekomernog izlaganja suncu, a pogotovo sunčanju u solarijumu ! A evo i zašto !
Aktinična keratoza (keratosis actinica) je bolest ćelija kože koja se ubraja u prekanceroze.
To znači da nije rak kože ali, ukoliko traje duži niz godina, postoji mogućnost da će se kod nekih osoba razviti u rak kože. Naziva se još i solarna keratoza, jer je nastanak lezije (oštećenja kože) vezan za dugotrajno izlaganje sunčevoj svetlosti. Dakle , dugogodišnje i preterano izlaganje suncu, ali i sunčanje u solarijumu, može dovesti do stvaranja aktinične keratoze.
Kako da prepoznate aktiničnu keratozu ?
Oboljenje se javlja na najizloženijim regijama - lice, vrat, dekolte, šake i podlaktice. Češće se javlja kod osoba svetle puti i sa plavim očima, kao i kod albino tipova.
Promene su u vidu žućkastocrnih ili crvenkastosmeđih mrlja sa tankom ljuskom na površini koja se teško odvaja. Može biti samo jedna promena u samom početku bolesti, a ređe i nekoliko. Najčešće nema nikakvih simptoma , a ređe se može osećati peckanje, žarenje i svrab.
U daljem toku promena se širi, ljuska postaje deblja, ljušti se spontano, pa se ubrzo ponovo stvara.Može i da krvari povremeno. Pacijenti se retko javljaju doktoru na samom početku bolesti jer smatraju da će se promena spontano povući. Uglavnom se javljaju u fazi kada shvate da nema spontanog oporavka kože ili kada se povremeno javlja krvavljenje.
Terapija
Terapijska rešenja su različita. Najjednostavnije i najsigurnije izlečenje je ako se pacijent javi u početnoj fazi bolesti , tj. kada se uočava smeđa fleka. Može se primeniti krio terapija tečnim azotom ili lek Efudix koji se maže samo uveče.
A najjednostavnije i najbrže rešenje je hemijski piling trihlorsirćetnom kiselinom. Postupak traje svega 4-5 minuta. Ostaje tamno smeđa krastica koja se spontano sljušti nakon 5 dana i promena u potpunosti nestaje.
Ukoliko je keratoza nešto deblja, postupak se ponovi nakon mesec dana i problem je rešen. Ako pacijent dođe u poodmakloj fazi bolesti, šalje se kod plastičnog hirurga.
Nekada su se ove fleke lečile sokom od limuna pomešanim sa glicerolom, koji se može kupiti u svakoj apoteci. Ili jednostavno, samo limunovom korom nakon sečenja limuna tokom spremanja jela ili napitaka.
Takođe se može koristiti i vodica od peršuna.
Nega nakon terapije
Nakon lečenja potrebno je koristiti kreme sa visokim zaštitnim faktorom (SPF 30-50) tokom dana, a uveče kreme koji ubrzavaju epitelizaciju (Pantenol emulzija - Crystal derma, Pantenol krem i sl.).
Korišćenje krema sa visokim SPF je ujedno i najbolja preventiva.
Za sva dodatna pitanja obratite se autorki teksta:
Dr Suzana Kostić - dermatovenerolog\
032 345065
063 8468488
ili posetite sajt:
NAJPOPULARNIJI Komentari