Često čujemo frazu "izađite iz zone komfora" koja se ponavlja, ponekad i bez razumevanja njene suštine. Navodi se da je takav izlazak presudan za sve vrste razvoja – lični i poslovni.
Tačno je da ne možete naučiti nešto novo ako ne krenete novim putem, i ni novine ni nove staze nisu štetne, naprotiv, mogu biti i korisne i zanimljive. Ali, da li je uvek potrebno birati uvek izlazak iz onog što vam je udobno/poznato/odgovarajuće?
Kada se čitaju moderni tekstovi iz ličnog razvoja stiče se utisak da je zona komfora gotovo prokužena, da je nepotrebna i da ne vodi nikuda. No, to nije tačno, naročito kada je su u pitanju poslovne odluke tj. karijera.
Zar ćete biti krojač ili kovač a nemate talenta za te poslove? Šta ćete izlaženjem iz zone komfora (svog glavnog talenta, na primer, za pravljenje kolača) time postići? Da li ćete zadovoljiti svoj ego ili svoju unutrašnju, prirodnu, reklo bi se i sudbinsku potrebu?
Pre bismo rekli da je odgovor zadovoljenje ega, a ono ne vodi skoro nikuda.
Zar biste izašli iz svoje zone komfora, probali mnogo toga, probali, čak, sve (prema novim "metodama" ličnog razvoja svi mogu sve i svi bi trebalo da probaju sve) umesto da vam fokus biti na vašim glavnim talentima?
Zona komfora je doprinela da pojedinac preživi i održi se. Postoji razlika u pravljenju rizika kada ste na putu ostvarenja svojih glavnih zamisli, potreba i talenata i postoji ulaženje u rizik rizika radi.
Stavite fokus u svom profesionalnom životu (i izboru profesije) na ono u čemu ste najbolji, na stvari ka kojima vas vuče srce i na aktivnosti za koje imate preferencije. Neki bi rekli i "za koje ste se rodili" i ne bi pogrešili, jer svako ima svoju ulogu u velikom točku života.
Na putu praćenja kako se taj točak kreće i okreće možete udovoljavati nekim izazovima, možete skretati levo-desno i izlaziti iz zone komora, ali i ni tu vam ne savetujemo da to činite samo da biste zadovoljili svoj ego. Ako iskrsne potreba, i ako je ona nužna ili će vam doneti nove uvide (kontakte, način da budete vidljiviji i sl.), probajte. Ali, molimo vas, nemojte ceo svoj život, postojanje i otkrivanje šta je vaša prava delatnost (misija) stavljati na kocku izlaženja iz poznate zone.
Talenti koje imate vam nisu dati uzalud. Razmislite koliko biste uživali da ih razvijate (i tim razvijanjem izlazite iz zone neaktivnosti i nerada) i koliko bi vaša okolina imala dobrobiti od vašeg upinjanja da budete što bolji, najbolji, u onome za šta ste predodređeni.
Želite li da postignete osrednje rezultate tokom siljenja da uradite ono za šta niste talentovani ili vrhunske i u zoni komfora i, ako je potrebno, van nje, u onome za šta imate talenat?
Na vama je da izaberete.
Zar biste pre izašli iz svoje zone komfora, probali mnogo toga, probali, čak, sve (prema novim "metodama" ličnog razvoja svi mogu sve i svi bi trebalo da probaju sve) umesto da vam fokus bude na vašim glavnim talentima?
Zona komfora je doprinela da pojedinac preživi i održi se. Postoji razlika u pravljenju rizika kada ste na putu ostvarenja svojih glavnih zamisli, potreba i talenata i ulaženja u rizik rizika radi.
Stavite fokus u svom profesionalnom životu (i izboru profesije) na ono u čemu ste najbolji, na stvari ka kojima vas vuče srce (ali izbrišite pre toga želje ega) i na aktivnosti za koje imate preferencije. Neki bi rekli i "za koje ste se rodili" i ne bi pogrešili, jer svako ima svoju ulogu u velikom točku života.
Na putu praćenja kako se taj točak kreće i okreće možete udovoljavati nekim izazovima, možete skretati levo-desno i izlaziti iz zone komora, ali ne činite to samo da biste zadovoljili svoj ego. Ako iskrsne potreba, i ako je ona nužna ili ako će vam doneti nove uvide (kontakte, način da budete vidljiviji i sl.), probajte. Ali, molim vas, nemojte ceo svoj život, postojanje i otkrivanje šta je vaša prava delatnost (misija) stavljati na kocku u izlaženji iz poznate zone.
Talenti koje imate vam nisu dati uzalud. Razmislite koliko biste uživali da ih razvijate (i tim razvijanjem izlazite iz zone neaktivnosti i nerada) i koliko bi vaša okolina imala dobrobiti od vašeg upinjanja da budete što bolji, najbolji, u onome za šta ste predodređeni.
Ana Atanasković je književnica i novinarka. Osnovne studije: filologija – odsek anglistika, master – marketing u izdavaštvu. Do sada je objavila: zbirke priča Beogradske majske priče i Beograd je ljubav , romane Duet duša, Moja ljubav Nikola Tesla, Kraljica jorgovana, Davorjanka Paunović i Zmajeva žena, koji joj je drugi u Laguni.
NAJPOPULARNIJI Komentari