Kako se godišnje doba menja, a dani postaju kraći i hladniji, mnogi se susreću sa padom raspoloženja. Kako stručnjaci kažu, to je više od zimskog bluza! Stanje neraspoloženja i blage depresije definiše se kao sezonski afektivni poremećaj, koje se sprecifično javlja u određeno doba godine.
Šta je zimska depresija?
Zimska depresija je uobičajen naziv za sezonski afektivni poremećaj.
Obično počinje u jesen i nastavlja se u zimskim mesecima, iscrpljujući energiju i izazivajući promene raspoloženja. Simptomi mogu varirati od blagih do ozbiljnih i mogu uključivati osećaj tuge, nedostatak energije, promene u obrascima spavanja, razdražljivost, probleme sa koncentracijom i smanjeno interesovanje za aktivnosti u kojima ste nekada uživali. U nekim slučajevima, pojedinci mogu takođe iskusiti žudnju za slatkišima, povećanje telesne težine i osećaj beznađa ili očaja.
Tačan uzrok zimske depresije nije poznat, ali je često povezan sa nedostatkom sunčeve svetlosti. Ovaj nedostatak može poremetiti vaš biološki sat (cirkadijalni ritam), koji kontroliše obrasce spavanja i buđenja i hormonalne procese. Promena godišnjeg doba takođe može poremetiti ravnotežu nivoa serotonina u telu, neurotransmitera koji utiče na raspoloženje, i melatonina, koji utiče na obrasce spavanja i raspoloženje.
Kako se nositi sa zimskom depresijom
Suočavanje sa zimskom depresijom često zahteva višestrani pristup. Evo nekoliko strategija koje mogu pomoći:
Budite na suncu: Provedite neko vreme na otvorenom svakog dana, čak i kada je oblačno. Prirodno svetlo može pomoći u poboljšanju simptoma.
Preuredite svoj prostor: Uverite se da vaš dom i radni prostor dobijaju što više prirodnog svetla. Sedite blizu prozora ili se pobrinite da imate dobro osvetljeno radno mesto.
Svetlosna terapija je postala vodeći tretman za zimsku depresiju. To uključuje sedenje ispred svetlosne kutije koja emituje veoma jako svetlo (i filtrira štetne UV zrake) oko 30 minuta do sat vremena svakog dana, obično ujutru. Osim u specijalizovanim klinikama, svetlosne lampe možete da primenite u svom domu. One će imati efekta i na san, dobre su za kožu i njenu regeneraciju, služe podizanju imunitet.
Održavanje redovnog rasporeda može pomoći da regulišete sat vašeg tela. Pokušajte da se budite u isto vreme svakog dana i održavajte redovne obrasce ishrane.
Vežbajte redovno: Redovna fizička aktivnost može pomoći u ublažavanju stresa i anksioznosti, od kojih oba mogu povećati simptome zimske depresije. Takođe pomaže u povećanju endorfina, što može poboljšati raspoloženje.
Izolacija može pogoršati depresiju; ostanak u vezi sa prijateljima i porodicom može pružiti emocionalnu podršku i podići vaše raspoloženje.
Zdrava ishrana može vam pomoći da izbegnete pad energije i da se osećate dobro. Fokusirajte se na voće, povrće, integralne žitarice i nemasne proteine.
Razmotrite psihoterapiju: Terapija razgovorom, posebno kognitivno-bihejvioralna terapija, može biti efikasna u lečenju zimske depresije. Može vam pomoći da identifikujete i promenite negativne misaone obrasce i ponašanja zbog kojih se osećate gore.
Ako je moguće, planirajte putovanje na sunčanu, toplu destinaciju. Ovo vam može pružiti preko potreban odmor od hladnih i turobnih dana i dati vam nešto čemu možete da se radujete.
Zaključak
Suočavanje sa zimskom depresijom može zahtevati pokušaje i greške da biste pronašli ono što vam najbolje odgovara. Uz pravi pristup, moguće je upravljati svojim simptomima i pronaći olakšanje tokom zimskih meseci.
NAJPOPULARNIJI Komentari