Efikasno učenje je ključna veština koja vam može pomoći da bolje razumete i zapamtite gradivo, bez obzira da li se radi o školskim predmetima, profesionalnom usavršavanju ili ličnom interesovanju. Istražili smo koja nam to pravila mogu pomoći da brže i bolje savladamo određena životna poglavlja.
Pa, krenimo redom!
NE PROPUSTITE:
Zapišite svoje ciljeve
Pre nego što počnete sa učenjem, jasno definišite svoje ciljeve. Šta tačno želite da postignete? Da li želite da savladate određeni koncept, položite ispit ili steknete novo znanje? Do kada to želite da uradite?
Jedno je kada ciljeve imamo u glavi a drugo je kada ih zapišemo i ovestimo, na taj način uspostavljamo kontrolu i naš um teže odlaže obaveze. Postavite ciljeve na vidno mesto, zalepite papir na sto na kom učite kako bi vam bio motivacija.
Jasno je da planiranje i postavljanje ciljeva podrazumeva i pravljenje jasnog plana kojim danima i koliko sati učite. Razdelite gradivo na manje delove kako biste izbegli osećaj preplavljenosti. Takođe, odredite prioritete - fokusirajte se na najvažnije informacije i koncepte.
Praktikujte aktivno učenje
Pasivno čitanje nije uvek najefikasniji način učenja. Umesto toga, praktikujte aktivno učenje. To podrazumeva korišćenje različitih tehnika kao što su pravljenje beležaka, sastavljanje sažetaka, postavljanje pitanja ili diskusije o temama sa drugima. Aktivno učenje angažuje više čula i podstiče dublje razumevanje gradiva.
Nama najviše pomaže kreativan vid učenja gde zapravo govorimo naglas naučeno, tako da čujemo sebe. Možete zamisliti da ste pred profesorom na ispitu na taj način razbijate tremu i shvatate kako napreduje vaše znanje.
Svi ljudi uče na različite načine!
Kombinujte različite tehnike učenja kako biste pronašli onu koja vam najviše odgovara. To može uključivati čitanje, gledanje video materijala, slušanje audio zapisa, rešavanje problema, učenje kroz igru...
Nemojte zanemariti odmor
Preterano učenje može dovesti do umora i smanjenja koncentracije, pogotovo ako kažnjavate sebe i ne dozvoljavate umu i telu da se odmore. Zato je važno da redovno pravite kratke pauze tokom učenja. Na primer, 25-30 minuta učenja praćenih 5-10 minuta pauze. Takođe, obezbedite dovoljno sna i odmora kako biste mozak mogli optimalno da funkcioniše.
Ponavljanje gradiva
Ponavljanje je ključno za čvrsto usvajanje gradiva. Nakon što završite sa učenjem određenog dela, redovno ponavljajte informacije kako biste ih utvrdili. Možete koristiti tehniku koja podrazumeva ponavljanje gradiva u sve dužim vremenskim intervalima kako bi se informacije bolje usvojile.
Možete se uvek vratiti na početak i objasniti određene osnovne pojmove ili napraviti kartice sa pitanjima i randum ih izvlačiti i odgovarati na postavljena pitanja kao na ispitu. Na taj način se svakodnevno bz opterećenja vraćate na prethodno naučene oblasti i ponavljate ih.
Ostanite dosledni
Isključite mobilni telefon, isključite obaveštenja na računaru i stvorite miran prostor za učenje. Koncentrisanje na gradivo bez prekidanja omogućiće vam efikasnije učenje.
Imajte na umu da je ovde od ključne uloge doslednost kako vaše misli ne bi lutale. Ne možemo iznova tražiti opravdanja i kriviti druge što žele komunikaciju sa nama, izolujte se i obavestite drage ljude kakav vam je plan.
Verujte u sebe!
NAJPOPULARNIJI Komentari