Kada dete ima napad besa, roditelji se često osećaju nemoćno, frustrirano i ne znaju kako da reaguju. Napadi besa su sasvim normalni deo razvoja deteta i mogu se javiti kod dece različitog uzrasta. Naučite da se na adekvatan način borite sa napadima besa!
Pitali smo psihologe kako se na adekvatan način izboriti sa napadima besa kod dece.
NE PROPUSTITE: Kako podstaći decu da dele stvari?
Ostanite smireni i usresređeni na sadašnji trenutak
Kada dete ima napad besa, prvi korak je da ostanete smireni.Razumemo koliko je to teško ali najgore što možete da uradite je da vi pobesnite i da pokažete detetu da ni sami ne možete da se borite sa emocijaa. Važno je da se ne uzbuđujete i ne reagujete impulsivno. Ukoliko dete vidi da ste i vi uzbuđeni, to može dodatno pogoršati situaciju. Pokušajte da ostanete smireni i kontrolišete svoje reakcije.
Ohrabrite izražavanje emocija
Deca ponekad imaju napade besa zato što ne znaju kako da izraze svoje emocije na drugi način. Ohrabrite dete da govori o svojim osećanjima i pomažite mu da pronađe reči kojima može opisati šta oseća.
Jasno je da ovo ne možemo uraditi kada je napad besa u toku ali možemo iz dana u dan podsticati priču o tome kako se i sami osećamo , kakve su nam obaveze bile u toku dana, da li smo umorni. Na taj način podstičemo dete da učestvuje u konverzaciji i ono postane otvorenije i shvati koliko je značajno razgovarati o emocijama. Postepeno će nagle reakcije nestati jer dete uči da razume sebe i bude u skladu sa sobom.
Budite detetu sigurna luka
Deca često imaju napad besa kada se osećaju nesigurno ili preplavljeno emocijama. Pružite detetu osećaj sigurnosti tako što ćete ga zagrliti ili držati za ruku. Ovo će mu pomoći da se smiri i oseti se voljeno.
Ovaj savet ne znači da ispunjavate detetu svaku želju, kupite mu igračku zbog koje je razočarano i plače, na primer. Trebalo bi da kažete detetu da razumete kako se oseća i da vama zagrljaj u takvim situacijaa uvek pomogne. Dete u početku može stvoriti gard i odbijati fizički kontakt ali ako ostanete smireni na kraju ćete se povezati i stvoriti odnos koji je siguran i isceljujuć i na taj način će postepeno napadi besa nestati.
Postavite jasne granice
Jasno je da trebamo da razumemo detetove emocije ali takođe je važno postaviti granice i pokazati detetu šta je prihvatljivo ponašanje. Recite detetu da je sasvim u redu da bude ljuto ali da to ne znači da može vikati, udarati i neprimereno se ponašati.
Najbolje bi bilo da budete lični primer, jer dete preslivaka model ponašanja svojih roditelja. Pokažite im svojim primerom da je konstruktivnije razgovarati, plakati na ramenu partnera i izaciti bes kroz trening ili šetnju umesto da naprosto prasnemo.
Razgovarajte sa detetom kada napad besa prođe
Kada dete doživljava napad besa često ne može jasno izraziti svoje emocije i potrebe. Pokušajte da razgovarate sa detetom na miran način i saosećajno kada napad prođe. Pitajte ga šta mu je potrebno i šta ga je uznemirilo. Slušajte ga pažljivo i pokažite mu da ga razumete ali da ne opravdavate način na koji ispoljava emocije.
Pohvalite pozitivno ponašanje deteta
Kada dete se uspešno smiri i izrazi svoje emocije na zdrav način, pohvalite ga za to. Ovo će mu pomoći da shvati da je to prihvatljiv način izražavanja emocija i da se ponosi i uvidi da može da napreduje.
Ostanite istrajni!
NAJPOPULARNIJI Komentari