Problemi sa spavanjem nisu novost. Sve je više studija koje potvrđuju da je loš san zaslužan za razvitak raznih bolesti. No, ipak, problem sa snom zahteva i temeljno ispitivanje. Ako ste se suočili sa neprospavanim noćima, a ujutru se budili "slomljeni", sada je vreme da o ovoj temi detaljnije popričamo. Nije naivno, zato što nije u pitanju samo umor i loša koncentracija, već i pad celokupnog imunog sistema.
Detaljnije o tome šta sve uzrokuje loš san, u narednim redovima otkrivamo.
Studije pokazuju da ljudi koji ne spavaju kvalitetno ili dovoljno, imaju veću verovatnoću da se razbole nakon što su bili izloženi virusu ili prehladi. Nedostatak sna takođe može uticati na brzinu oporavka ako se razbolite.
Tokom spavanja, vaš imuni sistem oslobađa proteine zvane citokini, od kojih neki pomažu u regeneraciji ćelija. Određeni citokini moraju da se povećaju kada imate infekciju ili upalu, ili kada ste pod stresom. Nedostatak sna može smanjiti proizvodnju ovih zaštitnih citokina. Pored toga, antitela i ćelije koje se bore protiv infekcija se smanjuju tokom perioda kada ne spavate dovoljno.
Dakle, vašem telu je potreban san za borbu protiv bolesti. Dugotrajni nedostatak sna takođe povećava rizik od gojaznosti, dijabetesa i bolesti srca i krvnih sudova (kardiovaskularnih bolesti).
Koliko spavanja vam je potrebno da ojačate svoj imuni sistem?
Optimalna količina sna za većinu odraslih je sedam do osam sati dobrog sna svake noći. Tinejdžerima je potrebno devet do 10 sati sna. Deci školskog uzrasta može biti potrebno 10 ili više sati sna.
Ipak, ako kao odrasla osoba spavate više od 10h, to neće biti dobro po vaš organizam.
Šta kaže nauka o spavanju?
Tokom proteklih decenija, nauka je dala veliki značaj spavanju. Bilo je mnogo istraživanja o tome kako spavanje utiče na fizičko zdravlje, a danas je postalo jasno da su imuni sistem i san u bliskoj vezi.
San dovodi do toga da vaše rane brže zaceljuju, spečavaju se infekcije u telu. San vas štiti od hormonskih poremećaja i disbalansa, ali i opasnih bolesti, koje mogu trajno narušiti zdravlje.
Kako funkcioniše imuni sistem?
Imuni sistem je složena mreža u telu i pruža više linija odbrane. Ove odbrane su generalno podeljene u dve glavne kategorije: urođeni imunitet i adaptivni imunitet. Urođeni imunitet je širok tip zaštite sa nekoliko slojeva odbrane. Prilagodljivi imunitet, takođe poznat kao stečeni imunitet, uključuje odbranu koju razvijate tokom vremena i koja je usmerena na određene pretnje.
Saveti za bolji san
Kako da spavate bolje i kako da unapredite rad organizma uz pomoć sna? Potrebni su mali rituali koji će postati vaše nove navike. Istina, nekada ih nije lako uspostaviti, ali je to neophodno za vaše zdravlje.
Odložite telefon najmanje 30 minuta pre spavanja
- Ne koristite telefon kao budilnik.
- Nemojte ga koristiti kao izvor svetlosti (naročito ako koristite e-čitač ili tablet).
- Ne koristite ga kao uređaj za zabavu — nije vredan izgubljenog sna! Pokušajte umesto toga da pročitate knjigu ili da slušate muziku, ili čak samo zatvorite oči i opustite se. Izbegavajte sve što će vas mentalno stimulisati dok ležite u krevetu.
- Šta je najvažnije? Ne proveravajte društvene mreže pre spavanja!
Nemojte jesti težak obrok u roku od 2 sata pre spavanja
Kada jedemo veliki obrok, naša tela troše mnogo energije na varenje i upijanje hranljivih materija; to nas čini umornim jer se naš metabolizam usporava kako bi se omogućilo da se varenje završi i ćelije se svuda popravljaju nakon što dobiju nove zalihe hrane.
Ovo može da ometa dobar san noću, jer kada smo gladni ili se osećamo usporeno zbog previše hrane tokom dana, teško je da se opustimo dovoljno za duboke obrasce spavanja kao što su REM ciklusi koji nam pomažu da se ujutru osećamo odmorno.
Kada imate problem da zaspite, ustanite
Kada imate problema da zaspite, nemojte ostati u krevetu. Ustanite i uradite nešto opuštajuće. Uradite nekoliko vežbi istezanja ili provedite malo vremena čitajući ili pišući u svom dnevniku. Ovo će pomoći vašem mozgu da se odvoji od dnevnih aktivnosti i mnogo lakše pređe u režim spavanja. Takođe možete isprobati meditaciju ili vežbe dubokog disanja.
Verujemo da će vam ovi saveti pomoći da se ispavate i odmorite! :)
NAJPOPULARNIJI Komentari