Aloe vera je drevna afrička biljka čija su čudotvorna svojstva poznata još od davnina. Ima široku primenu u kozmetičkoj i prehrambenoj industriji. Kroz istoriju možete videti da se aloa koristila na razne načine, njome su se tretirale povrede na koži, a oralno se upotrebljavala kao laksativ. Danas, njena primena je još šira, koristi se kao narodni lek za razne bolesti. To je biljka od koje svako imati koristi ukoliko je poseduje.
Saznajte u nastavku kako da je negujete na pravi način.
NE PROPUSTITE: TRIKOVI ZA ČIŠĆENJE BELIH BAŠTENSKIH STOLICA
Kako gajiti i razmnožavati aloe veru?
Aloe vera biljka je iz roda Aloe. Stabljiku nema ili je ona vrlo kratka, a njeni listovi su zeleni i mesnati. Rub listova je nazubljen.
Pre nego što kupite ovu biljku, imajte na umu da vam za nju treba lokacija na kojoj će do nje dolaziti jarka svetlost. Aloe vera voli puno svetla, a može podneti čak i direktno sunce. Može se saditi u saksije ili direktno u zemlju. Ova biljka najbolje uspeva na temperaturama između 12 i 27 C, tako da su joj sobne temperature većine domova idealne. Između aprila i septembra biljku, ukoliko je imate u saksiji, možete izneti i napolje, ali uveče je vratite unutra ako su noći hladne. Aloe vera se prihranjuje tokom perioda rasta biljke, odnosno u proleće. Prihrana koja joj najviše odgovara jeste tečno, mineralno đubrivo bogato fosforom. Aloe vera se prihranjuje jednom mesečno. U drugoj godini života stvara izdanke, koji se koriste za dalje razmnožavanje. Kada dostignu veličinu od oko 3-5cm, odvojimo ih i posebno zasadimo.
Postupak sadnje aloe vere
Aloa ima plitak koren, zato je bitno odabrati pravu saksiju za sadnju. Birajte one plitke i šire saksije. Zemlja mora biti prozračna i u nju je poželjno umešati pesak i kamenčiće. Voli kompost bogat humusom. S obzirom na to da alou čini 95% voda, tokom hladnog vremena joj preti opasnost od smrzavanja. Zimi je potrebno biljku uneti u kuću, makar i u neku hladniju prostoriju samo voditi računa o tome da temperature ne padnu ispod 5 C. Na svake dve godine se savetuje da se aloe vera presadi u širu saksiju. Aloe vera se presađuje u proleće, i to u kompost bogat humusom, sa dobrim drenažnim slojem.
Zalivanje aloe vere
Kada je u pitanju zalivanje, ono treba biti nešto češće u toplijim mesecima, a bitno je da se između dva zalivanja zemlja osuši. Ne voli previše vlažno zemljište. Rupice na dnu saksije su veoma bitne, jer tu otiče višak vode i ne ugrožava biljku. Višak vode može naime dovesti do truljenja korena. Tokom hladnijih meseci aloe veru dovoljno je zalivati jednom mesečno.
Poruke koje vam vaša aloa šalje na osnovu izgleda lista
Postoje naznake na listovima, kojima vas ona obaveštava da joj nešto ne odgovara. Neke od najčešćih pokazivača koje nam aloe vera daje su:
Braon listovi - Predugo je bila na direktnom suncu.
Suvi krajevi lista - Nema dovoljno svetlosti ili joj ne odgovara temperatura.
Mlitavi listovi - Preterano zalivanje.
Požuteli listovi - Biljci ne odgovara temperatura.
Braonkaste mrlje na listovima - Smeta joj suv vazduh u prostoriji.
Bolesti aloe vere
Što se tiče insekata i štetočina, aloe vera je uglavnom meta:
Grinja;
Crvenog pauka;
Skale;
U borbi sa ovim štetočinama koristite odgovarajuće insekticide.
Ozbiljnije bolesti aloe vere su:
Trulež korena – Uzrok truljenja korena je uglavnom niska temperatura i preobimna zalivanja, usled čega koren biljke kreće da naglo truli. U tom slučaju odsecite sve istrulele delove korena, na rezovima posipajte ugalj, kako biste zaštitili ranu i smanjite zalivanje u tom periodu.
Pegavost lista – Najčešći uzročnici su bakterije iz roda Alternaria. Aloe vera je posuta pegama na listovima. Ova bolest je opasna i može prouzrokovati opadanje lišća. U borbi sa ovom bolešću, koristite fungicide.
Čađava plesan lista -Aloe vera pocrni, što uzrokuju gljivice. Leči se tako što prebrišete sve listove na kojima ima plesan i tretirate biljku odgovarajućim fungicidima.
Aloe vera spada i među biljke koje su pročišćivači vazduha. U vašem domu će povećavati količinu kiseonika, a učinkovito će apsorbovati neke štetne materije iz vazduha. Svakako je biljka koja se lako uzgaja, tako da je čest izvor baštovanskih početnika.
NAJPOPULARNIJI Komentari