Jasno je da u vezi postoje nesuglasice i da je pronalaženje kompromisa, ali i rasprava ponekad neizbežna ma koliko voleli i poštovali svog partnera. Kada smo zaljubljeni ali i kada volimo nekog želimo da napredujemo i trudimo se da postignemo zajedničke ciljeve i menjamo sebe na bolje. U ovom procesu je sasvim prirodno zapitati se da li je moja veza na pravom putu i šta definiše stabilan odnos. Mi smo bračne terapeute pitali da nam definišu stabilne ljubavne odnose i činjenice koje nam pokazuju da smo na pravom putu.
Predstavljamo vam pet signala koji vam govore da je vaš odnos sa partnerom stabilan!
NE PROPUSTITE: Kako održati stabilnu vezu na daljinu?
Veza se razvija brzinom koja je prijatna za oba partnera
Zdrav odnos možete prepoznati po brzini razvijanja istog, partneri bi trebali da otvoreno porazgovaraju o željama i ciljevima kojih će se držati u narednom periodu. Ne mora da znači da će vaši ciljevi biti isti ali je važno naći kompromis kako bi se kretali ka uspehu i kako bi veza napredovala prirodnim tokom i kako bi se oba partnera osećala sigurno. Ovo je čest problem u vezama, obično žene ne govore otvoreno o želji za decom i ulasku u brak očekujući od muškarca da preuzme inicijativu. Postoje i stuacije kada jedan partner potencira zajednički život i ne čuje želje drugog partnera.
Ne treba niko slepo da prati želje partnera, već treba pronaći kompromis koji je racionalan i postaviti jasne okvire za ostvarenje sitnih svakodnevnih želja ali i životnih!
Partneri su zadovoljni svojim društvenim životom
Ulazak u vezi svakoko podrazumeva korigovanje navika i usklađivanje sa partnerom, ali to nikako ne podrazumeva izolaciju i povlačenje iz društvenog života. Dozu društvenosti i komunikacije sa prijateljima treba zadržati, vreme za svoje hobije i aktivnosti koje ste voleli i koje karakterišu vašu ličnost. Ovde ljudi odlaze u dve krajnosti izuloju se ili se potpuno posvete društvu i nisu spremni na kompromis- što nikako ne može učiniti odnos zdravim i održati ga na duže staze. Upamtite da dogovor kuću gradi i da mormao održati hobijem koje smo imali i pre ulaska u vezu, jer smo se između ostalog zbog njih i dopali svom partneru. Ne možemo deo sebe odstraniti i posvetiti se isključivo partneru.
Međusobna podrška
Prema mišljenu bračnih teprapeuta mnogi brakovi propadaju zbog međusobne sabotaže u društvu, među članovima šire porodice ili direktno upućene partneru. Budite svom partneru podrška, nemojte isticati njegove mane u društvu i praviti neslane šale. Budite svesni kriza koje će vam se dogoditi na ličnoj osnovi i podržite jedno drugo, neka vaša aljkavost ili partnerova zaboravnost ostanu unutar kuće nemojte ih deliti sa drugima i pripisivati partneru epitet preosetljivosti. Međusobna podrška je most koji povezuje dve osobe i koji treba da ostane snažan do kraja vaših života.
Odsustvo osećaja krivice
Setite se srednjoškolskih dana i definicije toksičnih odnosa koje ste možda prepoznavali kod svojih prijatelja, koji vam posle svake šale ili razgovara nabijaju osećaj krivice i postavljaju se u ulogu žrtve. Ukoliko vas tokom veze prati osećaj krivice kada predložite neku aktivnost, govorite kako se osećate i mislite da ste preopteretili partnera ili se posvađate onda treba raditi na vezi kako bi postala stabilnija. Kada se partneri doboro poznaju oni su svesni međusobnih nedostataka i tu su jedno za drugo, tako da nema mesta za krivicu u svakodnevnici i osećaj manje vrednosti u normalnim dogovorima i kada izražavate svoje mišljenje.
Smirenost
Smirenost se vežba niko se ne rodi sa ovom osobinom, posebno je ne možemo ispoljavati na početku veze kada dovoljno ne poznajemo partnera. Međutim ako se godinama kasnije uključuju jake emocije koje dovode do plača i totalnog pada jednog od partnera prilikom svađe oko malih svakodnevnih stvari vaša veza nije stabilna. Vremenom parovi koji imaju stabilan brak i vezu uče da razgovaraju smireno i shvataju da ni jedan problem nije jači od njihove ljubavi!
Upamtite, ljubav pobeđuje sve!
NAJPOPULARNIJI Komentari