Usled stresnog načina života dolazi do pada imuniteta, a samim tim gubi se kvalitet naše kose kao i kože lica i tela. Ukoliko ste u proteklom periodu primetili da vaša kosa gubi kvalitet i počinje da se stanjuje a ne znate razlog promene- otkrivamo ih u narednim redovima. Moramo da naglasimo na početku da je stanjivanje kose normalno u pedesetim i šezdesetim godinama života, ali pre toga različiti faktori podstiču stanjivanje i na njih možemo da utičemo!
Zato, krenimo redom.
NE PROPUSTITE: RECEPT ZA GLINENU MASKU KOJA DETOKSIKUJE KOSU
Kako postepeno starimo tako se kvalitet naše kose gubi i ona postaje tanja i lomljiva, za to je zaslužan nivo estrogena u telu. Tokom dvadesetih i tridesetih godina nivo estrogena u telu žene je zadovoljavajuć što se ogleda i u lepoti njenog lica ali i kose. Kako starimo nivo estrogena pada i naša kosa gubi kvalitet, postaje tanja i lomljiva. Međutim, sve veći broj žena se žali na kvalitet svoje kose iako su mlade. Pitali smo stručnjake šta se to dešava sa njihovom kosom? Odogovori su u narednim redovima!
Stres utiče na kvalitet naše kose
Velika količina stresa na dnevnom nivou podstiče stvaranje kortizola hormona stresa koji usporava procese rasta i regeneracije u našem organizmu.
Telo je dok trpi stres fokusirano na lučenje kortizola i pokušava da zaštiti svoje ćelije od slobodnih radikala u ovakvim trenucima jasno je da ništa u organizmu ne napreduje i ne obnavlja se.
Velika količina stresa narušava izgleda naše kose i slabi je, jer vlasi duži vremenski period ne dobijaju hranjive materija tako da se tokom dvadesetih ali i ranije, na fakultetu ili srednjoj školi možemo susresti sa tankom kosom.
Životna sredina
Sredina u kojoj boravimo takođe može uticati na kvalitet naše kose, jer vlasi upijaju čestice vazduha- praktično se one lepe na vlasi i usporavaju regeneraciju. Izuzezno zagađen vazduh ali i pristorije u kojima je velika količina duvanskog dima utiču na stanjivanje kose i lagano gubimo njen prirodni kvalitet.
Pored toga, jako UV zračenje takođe utiče na kosu i trajno je oštećuje i zato treba izbegavati upotrebu solarijuma i boravak napolju u toku leta, dok su visoke temperature. Uvek možete kosu zaštiti hidratatnim maskama, ali na duže staze to nije dovoljno!
Upotrebe toplih stajlera za oblikovanje kose
Topli stajleri su agresivni za našu kosu, ali dostupni i praktični što je kombinacija koja nas svakodnevno mami. Negde su svi upoznati sa negativnim efektima stajlera i presa za kosu ali ih idalje koriste.
Pokušajte da izbacite iz upotrebe ovakve uređaje ili ih koristite svega nekoliko puta godišnje kako bi održali kvalitet svoje kose. Jake temperature koje emituju stajleri za kosu narušavaju kvalitet dlake, isušuju je i čine tankom i lomljivom što je pogubno za lepotu kose bez obzira na vaše godine.
Ishrana utiče na kvalitet kose
Ukoliko vaša krvna slika nije dobra telo nema dovoljno hranjivih materija za vašu kosu i kožu, kvalitet kose postaje manji i ona počinje da se krza, lomi i postepeno stanjuje.
Zato redovno proveravajte opšte stanje organizma i u savetu sa lekarom uzimajte neophodne suplemente. Kako ne bi došlo do pada imuniteta i nedostatka vitamina i minerala najbolje je usresrediti se na raznovrsnu ishranu i uživati u povrću, voću ali i proteinima iz mesa.
Kako bi vam bilo lakše da održite kontinuitet napravite nedeljni meni i pripremajte namirnice unapred, tako ćete uvek u frižideru imati sve za pripremu zdravog obroka kada ogladnite!
Disbalans horomona
Ponekad nam stresan život i nepravilna ishrana nanesu trajne ožiljke u vidu potpunog dizbalansa hormona. Ukoliko naglo primetite da je vaša kosa izgubila kvalitet i da se istanjila posetite lakara, često disbalans hormona utiče na kosu i trajno je oštećuje. Potrebna vam je precizna terapija kako biste hormone doveli u balans i kako bi u narednim godinama telo bilo vitalno.
Pazite na sebe!
NAJPOPULARNIJI Komentari