Mikrotalasna pećnica je uređaj koji nam štedi vreme i postala je obavezna u svakom domu, jer se hrana u njoj zagreva mnogo brže nego u šporetu ili u rerni, i zaista ne morate da kontrolišete čitav proces. Dovoljno je da podesite režim i tajmer i vaš obrok će biti gotov za minut ili dva. Veoma je važno da znate koje namirnice možete da podgrevate, a koje ne. Nisu sva jela jednako pogodna za zagrevanje u mikrotalasnoj. Preprađeno meso sadrži konzervanse, a kada se zagreva u mikrotalasnoj, može da stvori dodatni holesterol. Na primer, hrskava kora piletine se pretvara u vlažni premaz i meso ne može ravnomerno da se zagreje. Isto važi i za ribu, koja postaje suva i čvrsta.
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: INSPIRATIVNI DIZAJN DNEVNIH SOBA KOJI NIKOG NE OSTAVLJA RAVNODUŠNIM!
Ako zagrevate brokoli u mikrotalasnoj, on može da izgubi hranljive sastojke, pa je najbolje da ga kuvate na pari i pojedete tog dana. Na taj način čuvate minerale i vitamine. Treba da izbegavate i zagrevanje spanaća ili cvekle. Isto važi i za čili papričice, koje ispuštaju kapsaicin, ljuti sastojak. Čim se otvore vrata mikrotalasne, taj sastojak će ispuniti prostoriju.
Kada podgrejete micu u mikrotajasnoj, ona će izgubiti i oblik i ukus. Oštre ivice će postati lepljive i testo će postati gumeno. U ovoj hrani nema ničeg štetnog, ali je ukus zaista loš. Bolje je da zagrejete picu u rerni.
Treba da izbegavate da stavljate kartonska pakovanja u mikrotalasnu, jer se mogu tako ispustiti razni toksini, lepak, plastika, vosak, koji mogu dovesti i do požara.
Izbegavajte i zagrevanje kineskih jela, jer možete na taj način preoblikovati sastojke koji gube svoju čar i ukus.
Kada je reč o supama, one se mogu podregavati bez ikakvih problema, Ipak, guste pire supe mogu da prskaju unutar mikrotalasne, zato što se tečnost neravnomerno zagreva. Zato je dobro da zagrevate do 1 minuta, a onda promešate. Možete da stavite drvenu kašiku ili štapić za lakše mešanje.
Obična voda u šolji takođe može da vas iznenadi. U mikrotalasnoj pećnici temperatura tečnosti raste, ali se mehurići koji prate proces ključanja ne pojavljuju uvek na površini. Ako u takvu vodu stavite kesicu čaja ili kašiku, tečnost će odmah proključati, a šolja može eksplodirati.
Razna ulja, poput maslinovog, grožđanog, uljane repice ili susama, nisu tečnosti već masti. Dakle, ulje u mikrotalasnoj pećnici jednostavno se neće zagrejati na potrebnu temperaturu.
Stručnjaci preporučuju da jelo zagrejete samo jednom. Što duže hrana stoji, u njoj se razvijaju bakterije i štetni sastojci. Što češće podgrevate hranu, ona postaje manje ukusna, meso gubi ukus i teksturu, a povrće postaje kašasto.
Primenite ove savete i videćete značajnu razliku!
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari