Tokom trudnoće se naše telo menja i prilagođava rastu i razvoju bebe unutar stomaka. Svima je poznato da se možemo susresti sa mučninom, povećanom željom za hranom ali i viškom kilograma i bolovima u leđima. Međutim, niko nam ne spominje da se naša koža menja i da mogu nastati otečene i bolne bubuljice na licu. Znamo šta ste pomislile kada su se pojavile, sigurno nešto poput ''Samo mi je još ovo trebalo. ,, Isto je tako jasno da akne narušavaju vaše samopouzdanje i da želite da ih se rešite.
Otkrivamo vam zašto se javljaju i kako ubzrati nestanak bubuljica u trudnoći!
NE PROPUSTITE: KAKO SE TRAJNO REŠITI PODOČNJAKA?
Dermatolozi navode da postoji nekoliko razloga za nastanak bubuljica u trudnoći i da je važno posvetiti se razumevanju promena u našem telu tokom drugog stanja kako bi mogli na pravilan način da umirimo svoju kožu i oslobodimo se akni. Jasno je da uvek treba posetiti dermatologa koji će na osnovu detaljnog stručnog pregleda odrediti terapiju za vaše lice, ali ako se na vašoj koži pojavila jedna do dve bubuljice koje vas iritiraju saveti iz narednih redova mogu biti od koristi.
Bubuljice u trunoći mogu se javiti kod apsolutno svih tipova kože kod žena koje nisu imale bubuljice tokom puberteta i koje imaju izrazito osetljivu i suvu kožu, ali i kod žena koje imaju problematično lice, sklono aknama. Normalan tip kože na kojem se ponekad bubuljica javlja tokom PMS-a takođe u periodu trudnoće mogu zahvatiti bubuljice, a sve to zbog povišenog nivoa hormona u telu. Kako bi dete raslo i razvijalo se telo luči veće količine progesterona. Progesteron aktivira lojne žlezde i površina našeg lica postaje masnija. Na masnoću se svakog sata lepe čestice iz spoljašnje sredine, ali i šminka i zapušavaju naše pore- što povećava šansu za razvoj bubuljica.
Svakodnevno se susrećemo sa stresom koji takođe podstiče razvoj infekcije na licu, ali i sa nepravilnom ishranom. Trudnice žude za slatkišima i kada krenete da se borite sa bubuljicama na licu najpre obratite pažnju na svoju ishranu. Pravilna ishrana i smanjena količina prerađenih šećera ojačaće vaš imunitet a samim tim i smiriti kožu lica.
Kako ubrzati zarastanje bubuljica tokom trudnoće?
Tokom trudnoće ne preporučuje se unos lekova na svoju ruku, kreme sa kortikosterioidima pored antibiotika takođe nisu pravi izbor. Antibiotike i korstikosteroidne kreme možete uzimati samo uz strog nadzor lekara, jedino će vam služiti po njihovom receptu.
Kako bi u kućnim uslovima smirili svoje lice koristite blaga sredstva za čišćenje kože koja imaju biljnu osnovu. Kiseline nisu dobar izbor jer naši hormoni bujaju i koža je posebno osetljiva pa je tako čak i salicilna kiselina može iziritirati i stvoriti crvenilo. Kada pristupite pravilnom čišćenju lica, pH vrednost kože će se normalizovati i sprečićete širenje bubuljica.
Direktno na bubuljice možete naneti serum za lice sa dodatkom vitamina E koji regeneriše kožu. Ovog puta se oslonite na drogerijske proizvode odnosno serume, jer prirodna ulja ne moraju prijati vašoj koži tokom trudnoće.
Budite nežni prema svom licu i pratite razvoj situacije, ukoliko se pojavljuju nove bubuljice obavezno posetite dermatologa!
NAJPOPULARNIJI Komentari