Pravilima dentalne higijene uče nas još od malih nogu, a zdravlje zuba je zaista važno jer nam oni služe tokom celog života. Zdravlje naših zuba i desni utiče na kvalitet života, a loša zubna higijena može dovesti do razvoja ozbiljnih bolesti unutar organizma, iznova napominju stručnjaci. Sigurni smo da znate da treba prati zubi dva puta dnevno, ali koji nam još trikovi mogu pomoći da očuvamo zube zdravim i jakim?!
Odgovori slede!
NE PROPUSTITE: KAKO NAPRAVITI SAVRŠENU DETOKS KUPKU?
Nemojte biti agresivni prilikom čišćenja zuba
Kada počnete da perete zube, jak pritisak četkice može nadražiti desni i vremenom stvoriti različite bolesti i infekcije desni koje dovode do ispadanja zuba. Opustite ruku dok perete zube i nemojte pritiskati četkicu, svesno je pomerajte i temeljno, ali lagano i nežno očistite zubnu gleđ, bez pritiskanja.
Pomerajte četkicu u krug prilikom pranja zuba
Zube treba prati dva do tri minuta, tvrde stomatolozi. Možete da nekoliko puta koristite štopericu, kako biste se vremenom navikli na određenu minutažu. Međutim, pokreti gore -dole nisu preporučljivi i takođe mogu iritirati desni, najbolje je ponavljati lagane kružne pokrete zahvaljujući kojima ćete izvući prljavštinu i sačuvati jačinu svojih zuba.
Izaberite kvalitetnu četkicu za pranje zuba
Stomatolozi savetuju da izaberete četkicu sa mekim vlaknima. Tvrde četkice prouzrokovaće krvarenje desni i mogu izazvati trajno oštećenje gleđi. Ukoliko niste sigurni da je vaša četkica adekvatna iskuvajte je i proverite da li su vlasi omekšale. Takođe, četkice treba menjati jednom u dva meseca, ili češće, po potrebi. Savetuje se i da se četkica menja nakon prehlade ili gripe, jer na njoj mogu ostati bakterije poput ešerihija koli i stafilokoke.
Koristite fluor
Fluor sprečava nakupljanje karijesa na površini vaših zuba i čest je sastojak različitih pasti za zube. Kada kupujete pastu za zube na poleđini iste potražite ovaj sastojak, zaista vam može poslužiti i održati lepotu i belinu vaših zuba, napominju stručnjaci.
Ne čekajte da vas zaboli zub
Kada nas zub zaboli tada je obično kasno, potrebno je intezivno lečenje ili vađenje. Nemojte čekati da se zub potpuno pokvari i zaboli, već odlazite na svakih godinu dana na redovnu kontrolu kod zubara. Stomatolog će primetiti da li je neki zub počeo da se kvari i uhvatiti kvar u prvoj fazi, popravi ga i vaš kvalitet svakodnevnice se neće promeniti.
Nemojte koristiti tečnosti za ispiranje usta bez preporuke stomatologa
Danas na tržištu možete pronaći različite tečnosti za ispiranje usta, ali nemojte ih koristiti na svoju ruku. Posavetujte se sa stomatologom da li su vam potrebne i u kojoj meri, jer jaka tečnost može napraviti više štete nego koristi. Tek po savetu stručnog lica možete kupiti adekvatnu tečnot za ispiranje i osvežavanje usne šupljine.
Vodite računa o ishrani
Zdrava ishrana je ključna, obratite pažnju na unos slatkiša. Velika količina šećera može stvoriti karijes, zato budite oprezni sa sokovima i slatkim đakonijama. Takođe, brza hrana može oslabiti zubnu gleđ. Trudite se da imate redovne i zdrave obroke koji će ojačati čitav organizam.
Čuvajte svoje zube i redovno posećujte stomatologa!
NAJPOPULARNIJI Komentari