Bez obzira koliko štedimo i trudimo se da ostavimo koji dinar po strani, kada dođu veliki računi za struju, može da nas zaboli glava! Veliki račun za elekričnu energiju može se javiti leti, kada koristite klimu, a isto tako i tokom hladnih meseci kada birate električne uređaje da se ugrejete. Postoje super načini da sačuvate svoj budžet i da sprečite rasipanje električne energije. Datum kada stignu svi računi može da vam stvori stres, jer se oni nagomilavaju i iz meseca u mesec, postaju sve veći.
Saznajte u nastavku kako da smanjite račune za struju!
NE PROPUSTITE:NAJČEŠĆE GREŠKE U DIZAJNU SPAVAĆE SOBE
Kako cene električne energije rastu, sve više tereta pada na vlasnike kuća i stanova, jer se troškovi samo nižu. Bez ikakvog olakšanja na vidiku, vlasnici kuća traže načine na koje mogu smanjiti svoje račune za struju bez žrtvovanja načina života. Računi će se definitivno smanjiti kada uključimo proizvodnju energije preko obnovljivih izvora.
Na sajtu Ekologika kažu da solarne i vetroelektrane mohi da proizvedu jeftiniju električnu energiju, koja je jeftinija od novih fabrika uglja. Prema izveštaju, troškovi solarne energije su prošle godine opali za 16%, dok su troškovi vetra na kopnu opali za 13%, a vetra uz obalu za 9%. Za manje od jedne decenije troškovi solarne energije velikih dimenzija pali su za više od 85%, kopnenog vetra za skoro 56%, a priobalnog za gotovo 48%.
Dok ne pređemo na ovakav vid energije, ostaje nam da se snađemo i da smanjimo račune na drugi način.
Na sreću, sa pametnim dizajnom, odgovarajućim instalacijama i nekim dodatnim savetima, lako je biti energetski efikasan i ekološki prihvatljiv.
Energetski efikasno osvetljenje je prvi korak
Prelazak na energetski efikasne sijalice biće dobar korak za stvaranje lepše atmosfere, ali i za uštedu energije. Ove kompaktne fluorescentne sijalice su skuplje od tradicionalnih sa žarnom niti, ali su energetski efikasnije. Budući da troše manje električne energije, možete uživati u velikoj godišnjoj uštedi električne energije.
Birajte štedljive sijalice, ali i obratite pažnju da vam ne ostaje uključeno svetlo u prostorijama u kojima ne boravite. Štedljive sijalice po proračunima troše 4 puta manje električne energije. Još bolja varijanta su LED sijalice koje troše i manje nego standardne štedljive sijalice.
Foto: izvor
Toplotna izolacija kuće utiče na manje račune
Kada radite izolaciju kuće, moraćete da potrošite dosta novca, ali se on brzo vraća kroz uštedu na računima. Po proračunima, uštedećete za godinu dana i isplatićete uloženo. Na ovaj način ćete sprečiti rasipanje električne energije. Pred sam početak grejne sezone, neophodno je proveriti i kako dihtuju prozori i vrata, posebno ako je u pitanju stara, drvena stolarija, jer ona vremenom propušta vodu i vazduh.
Ako imate probleme sa vratima i prozorima, možete da pomoću silikona ili pene popravite i popunite rupe, i onda toplota nećete izlaziti, a samim tim, smanjiće se i račun za struju.
Ako gradite ili renovirate, uverite se da su vaš krov, plafon, zidovi i podovi opremljeni dobrom izolazijom. Kada sprovedete izolaciju, uživaćete u pravilno izolovanom i energetski efikasnom domu.
Isključite uređaje koje ne koristite
Nekad plaćamo veliki račun bez razloga. Mnogima ljudima je upaljeno svetlo u kući, čak i preko dana. Umesto da trošite električnu energiju, ugasite sijalice, podignite roletne i pustite sunčevu svetlost da uđe u vaš dom. Isključivanjem električnih aparata koji ne moraju biti uključeni, ljudi mogu smanjiti potrošnju električne energije za oko 33%.
Solarni paneli
Instalacije solarnih panela povećale su se u poslednjoj deceniji, sa dobrim razlogom. U proseku, solarni paneli mogu da vrate između 2 i 4 puta veću cenu od uštede na računima za električnu energiju. Iako im može trebati 7-15 godina da se potpuno isplate, vaši paneli imaju potencijal opskrbiti celu kuću električnom energijom ili bar 60%, u zavisnosti koliko ih stavite i koliko ima sunčanih dana u godini.
Isključite punjače i druge utičnice kada ih ne koristite
Iako se na ovaj način minimalno troši struja, stručnjaci savetuju da izvadite iz štekera utičnice punjača, lampi i ostalih uređaja koje ne koristite u tom trenutku. Kada pogledamo na godišnjem nivou, cifra koja se uštedi uopšte nije mala.
Protočni bojleri su super rešenje
Ako imate parno ili etažno grejanje, iskoristite to za uštedu energije, tako što ćete montirati protočni bojler. Bojler u kuhinji i kupatilu možete da povežete sa grejanjem, pa kako se zagrevaju radijatori, tako će se zagrevati i voda. Ukoliko nemate ovu opciju u svojoj kući, savetuje se da bojler podesite na srednju jačinu, jer se tako održava toplota, a bojler troši manju količinu energije da se zagreje.
Podesesite pravilno frižider
Frižideri su uključeni 24h dnevno i troše naš novac. Proizvođači savetuju da budu namešteni na optimalnu jačinu. AKo je maksimalni broj 5, podesite frižider na 3. Novije generacije uređaja će sjajno raditi i na jačini broj 2.Na ovoj jačini, hrana će biti sigurna i neće se pokvariti, a vi ćete uštedeti struju.
I staro pravilo i dalje važi - ne ostavljajte vrata frižidera dugo otvorena, jer se tako rasipa energija.
Za ostale uređaje, poput mašine za pranje posuđa ili mašine za veš, savetuje se da iskoristite vreme u kome je struja jeftina. Jeftina struja ne počinje svuda u isto vreme, pa treba da vidite u kojim satima je struja jeftina u vašem gradu. U tim satima možete da operete veš, sudove, napunite bojler ili pristavite ručak za sledeći dan. Na taj način tokom meseca možete da uštedite dosta novca i možete da budete sigurni da niste otišli u "crvenu zonu".
Primenite ove savete i videćete kako će računi za struju biti niži!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari