Pazuh je jedno od najosetljivijih delova na ženskom telu jer se neretko svakodnevno brije. U pazušnoj zoni nalazi se veliki broj znojnih žlezda, a to dodatno otežava pravilnu negu. Bliže nam se lepi dani, i sve više ćemo nositi haljine, bluze bez rukava i elegantne bodije, pa je važno da već sada razmišljamo o pravilnoj nezi pazuha i izbegnemo iritacije, tamnjenje kože i crvenilo koje nastaje usled brijanja. Pored neprijatnog mirisa, tamne fleke su veliki problem sa kojim se suočavaju mnoge žene i stalno pronalazimo nove načine da prevaziđemo izazove i učinimo kožu pazuha lepom i zdravom.
U nastavku, saznajte jednostavna pravila za negu kože pazuha.
NE PROPUSTITE: Kako da eliminišete crvene tačkice na nogama?
„Kada telo proizvede previše toplote, stvaraju se kapljice znoja iz znojnih žlezda“, kaže dermatolog Alicia Zalka. Znojenje je sasvim normalno, a za telo i neophodno. Uz pomoć raznih dezodoransa i anti-perspiranata suzbijamo miris i lučenje znoja. Ipak, važno je spomenuti da mnogi anti-persipiranti u sebi sadže štetne hemikalije koje dodatno vremenom mogu da utiču na tamne fleke ili osetljivost pazuha.
Mnogi se pitaju kakva je nega potrebna za kožu pazuhu. Kao prvo i osnovno što treba da dodate svojoj rutini jeste piling za pazuh. Piling može da se radi pre uklanjanja dlačica, kako bi se otklonile bakterije, ostaci dezodoransa i mrtve ćelije kože. Piling možete da radite specijalnom rukavicom koja je namenjena za pilingovanje ili određenim pilingom koji možete da napravite kod kuće.
Soda bikarbona je veoma efikasna u uklanjanju tamnih fleka, od nje možete praviti maske sa jabukovim sirćetom, ili medom, ukoliko su vam se pojavile sitne, crvene bubuljice. Osim sode bikarbone, od sastojaka su efikasni limun, kurkuma, mleko, maslinovo ulje. Saznajte više o tome kako se prave pilinzi i kako deluju na kožu pazuha.
Znojenje je važno jer telu pomaže da ostane uravnoteženo, ali njegovi ishodi nisu uvek poželjni - posebno kada ima viška neprijatnog mirisa. Ali ono što mnogi ne shvataju o znoju je da u svom izvornom stanju nema miris. „Znoj dobija neprijatan miris kada bakterije, poznate kao korinebakterijum, prisutne na koži stupe u interakciju sa znojem i prirodnim uljima stvarajući miris koji poznajemo kao„ telesni miris “, objašnjava dr Zalka. Neminovno, mora da dođe briga o pazuhu, koja se zasniva na temeljnom čišćenju i pilingu, do osvežavajućeg dezodoransa: ne samo da biste mirise držali pod kontrolom, već i doprineli ukupnom blagostanju vašeg tela i lepoti pazuha.
Pazuh može da bude osetljiv i na njemu mogu da se stvore iritacije, bubuljice, začepljene pore pune sebuma i mrtvih ćelija. Zato je važno raditi piling često, bar nekoliko puta nedeljno. Ukoliko koristite blaži piling, možete ga raditi pre svakog brijanja. Kupovni toneri koji u sebi sadrže kiseline poput AHA, BHA i PHA mogu da budu učinkoviti i efikasni za uklanjanje sebuma i mrtve kože. Takođe, mogu poboljšati celokupnu strukturu i tonus pazuha.
Kada je reč o brijanju pazuha, savetuje se da budete nežni i da uvek koristite oštar, nov brijač. Brijač treba da se menja bar jednom nedeljno, da biste izbegli probleme. Za glatko brijanje, možete da koristite i penu koja pomaže kod brijanja. Ako vam je koža izrazito osetljiva, noć pre brijanja namažite hidratantnu kremu, da bi koža bila negovana i spremna za brijanje. Ono što je takođe važno jeste da ponekad napravite pauzu od brijanja i dezodoransa, posebna kada uočite irtaciju.
„Ako vaš dezodorans izaziva iritaciju ili ostavlja previše ostataka na vašoj koži i odeći, odaberite drugi.“ objašnjava dermatolog. Takođe, predlaže se da koristite dezodoranse bez boja, sulfata i parabena. Potražite one sa najmanje hemikalija.
„Antiperspiranti koji sadrže aluminijum su spas za neke ljude, ali nije nam svima potreban aluminijum u svakodnevnoj nezi ispod pazuha“, objašnjava doktorka. „Moguće je sprečiti miris bez blokiranja znoja. Znoj je u redu; miris se može sprečiti “.
NE PROPUSTITE: Pirinčana voda za kožu lica i tela - kako da je koristite i koji su benefiti
Kako vi negujete kožu pazuha?
NAJPOPULARNIJI Komentari