Tokom odgoja bebe, roditelji se suočavaju sa različitim mišljenjima okoline koja umeju da ih zbune i navedu da urade pogrešan potez. Postoji mnogo mitova o bebama u koje jednostavno treba da prestanemo da verujemo. Neželjeni saveti i sujeverja dolaze sa raznih strana, i treba napraviti razliku.
U nastavku saznajte koji su to mitovi o bebama koje treba ignorisati.
NE PROPUSTITE: Zašto se deca ponašaju drugačije u školi i kod kuće?
Glodalica je bebama neophodna
Zapravo, glodalica uopšte nije neophdna bebama. Terapeuti kažu da bebe koje koriste glodalice ne mogu da prepoznaju razliku između zvukova, jer su jezik i sluh usko povezani. Čak i bebe koje nisu počele da govore, one koriste jezik kako bi bolje razumele govor, a kada je jezik zauzet glodalicom, ta sposobnost se privremeno gubi.
Bebe će prirodno zaspati kada su umorne
To nije tačno. Većina odraslih zaspi kada osete umor, ali to sa mališanima nije slučaj. Deca mogu da dobiju nalet energije, čak i kada su iscrpljena. Kako se više umaraju, budiće se češće tokom noći.
Detetu ne smeta TV
Nekada roditelji ostave TV, ni ne sluteći da će on detetu odvući pažnju. Kada je dete malo, ono ne može da se fokusira na više od jedne stvari. Ako se igraju ili uče nešto novo, najbolje je da rade samo to i da za to vreme TV bude ugašen. Naučnici tvrde da TV u pozadini može da uspori ravoj govora kod dece koja su mlađa od 2 godine.
Deca se vaspitavaju do treće godine
Prekretnica do treće godine nema nikakve veze sa učenjem i razvojem. Ovaj mit se pojavio još pre dvadeset godina i postao je veoma štetan i za decu i za roditelje.
Otmene igračke za razvoj mozga
Moderne interaktivne igračke se reklamiraju i kao edukativne, a istina je da ovakve igračke ne doprinose razvoju mašte kod deteta. One rade sve umesto bebe i ne stimulišu je na kreativne aktivnosti. I dalje je interakcija između deteta i roditelja najbolja.
Ako šišamo bebu imaće gušću i jaču kosu
Ne postoji naučni dokaz koji potvrđuje da je neophodno šišati bebu i da će ona zbog toga imati jaču i gušću kosu. Strukturu vlasi određuje genetika.
Edukativni TV programi i aplikacije namenje da dete progovori
Deca najbolje uče kada se igraju i komuniciraju u stvarnom životu. Psiholozi tvrde da gledanje TV-a ne može da pomogne deci da nauče da govore i da se izražavaju. Najbolji način za razvijanje govora je interakcija sa detetom u okruženju na koje je naviklo.
Deca ne smeju da se igraju bez nadzora
Kada je roditelj uključen u igru, dete onda prati njegovo vođstvo i onda ne može da pronađe izvor zabave. Dete treba ostaviti na sigurnom da se igra, jer takvaigra je dobra za njegov razvoj. Igranje doprinosi kreativnosti kod dece.
NE PROPUSTITE: Vodič za roditelje - Kako poboljšati komunikaciju sa tinejdžerima?
Neke mitove jednostavno treba da ignorišemo!
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari