Dermatolozi kažu da im se sve više ljudi žali na akne koje nastaju na telu. To mogu biti cistične, upaljene akne, ali i mitiseri. Stresni periodi i hormon koji je uzrokovan stresom, zvan kortizol, direktno može da utiče na pojavu ovih akni, ali stres nije jedini razlog.
U nastavku saznajte zašto nastaju akne na telu i kako da ih tretiramo.
NE PROPUSTITE: Trikovi u šminkanju za savršen prirodni izgled
Iako su prošle godine prijavljeni novi slučajevi bubuljica na licu zbog nošenja maski, pojavile su se i bubuljice na telu, koje su izazvane najčešće stresom, ali i lošom ishranom, i upotrebom raznih krema za telo koje u sebi sadrže hemikalije. Zaista, moramo da mislimo o svemu kada je nega kože u pitanju!
Foto: izvor
Dermatolozi tvrde da se akne najčešće javljaju na zadnjici (bez obzira da li je leto ili zima), na leđima, grudima i nogama. Ove akne se nazivaju i folikulitis, a potiču od pora koje su začepljene uljem, mrtvom kožom i drugim ostacima, što rezultira upalom na koži. Krivac može da bude i dermatitis, odnosno iritacija kože koju ponekad uzrokuje trenje odeće u kombinaciji sa znojem.
Pravila ne postoje, a to znači da u isto vreme možete da dobijete akne na telu dok ih imate na licu, ali i ne morate. One mogu da budu potpuno odvojene od onih na licu, ali zahtevaju lečenje. Bubuljice su samo posledice, i nikad nije dovoljno da samo njih saniramo. Kompletno treba promeniti način života, što znači da više treba da budemo aktivni i da treba da menjamo dnevnu rutinu. Treba da pazimo koje kreme mažemo i da obraćamo pažnju na to koji na losioni prijaju, a koji ne.
Foto: izvor
I manjak tuširanja, i tuširanje koje je češće od jednog puta dnevno, može dovesti do irtacija. Važno je da pronađemo balans i da o telu vodimo računa isto koliko to radimo i sa licem. Dermatolozi savetuju da izbegavamo masnu, začinjenu i slatku hranu, koliko god možemo. Mlečni proizvodi takođe mogu da pogoršaju stanje akni na telu, kao i hrana sa visokim sadržajem šećera i ugljenih hidrata.
Za lečenje akni na telu neće biti potrebno mnogo vremena ukoliko se pridržavate novih navika. Kada ste kod kuće, nosite pamučnu, širu odeću, da bi koža mogla da diše. Kada se tuširate, bar jednom nedeljno, uradite piling tela koji će osvežiti kožu i ukloniti mrve ćelije i nečistoće. Budite nežni prema svojoj koži i istražite koji vam losioni prijaju, a koji začepljuju pore i stvaraju bubuljice. Budite oprezni i dok se brijate ili depilirate. Ako možete, pustite da se koža prirodno oporavi, pa mesec dana izbegavajte grube depilacije na mestima gde su se bubuljice pojavile. Ako ste pod stresom, posvetite se otklanjaju istog - vežbajte, šetajte, meditirajte. Radite šta god vam prija i šta efikasno deluje na otklanjanje nervoze. Kada birate gel za tuširanje, izaberite onaj koji u sebi ima salicilnu kiselinu (2%), jer će efikasno očistiti pore i sprečiti začepljenja.
Foto: izvor
NE PROPUSTITE: Zimski trendovi - Top 3 boje za nokte koje razbijaju monotoniju
Ako već koristite kremu za akne na licu, istu tu kremu možete da koristite i za telo. Ako ne uspete sami da rešite problem sa bubuljicama na telu, obratite se svom dermatologu za specijalizovane preporuke proizvoda.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari