I zvanično je! 2020. nam je sa svim nedaćama donela i novu vrstu akni. One nastaju zbog maske i zovu se Maskne. Zaista, ove akne se pišu velikim slovom jer su dobile svoje ime, i našle se na listi najomraženijih akni do sada.
U nastavku saznajte sve o Masknama i njihovog lečenju.
NE PROPUSTITE: Nega kože lica tokom hladnih dana + kako da usporite starenje
Ako ste i pomislili: "Ma samo nam je ovo falilo!" onda niste jedini. Verovali ili ne, korejski brendovi za negu kože su već krenuli da prodaju osnovna sredstva za tretiranje Maskni. Ova vrsti akni se može dobiti od maski, posebno treba da se pripaze ljudi koji nose po nekoliko maski (zbog uslova na radu), i oni koji satima ne skidaju masku, a imaju izrazito osetljivu kožu.
Zdravstveni radnici su već prijavili da je evidentiran porast Maskni, a istraživačko pismo objavljeno u časopisu Američke akademije za dermatologiju je izvestilo da je najmanje 83% zdravstvenih radnika u Hubeu, u Kini, imalo probleme sa kožom lica. Mnogi se pitaju kako da spreče Maskne, kada je svima jasno da nam je maska trenutno neophodna?!
Kako da sprečite Maskne?
Problemi se najčešće javljaju u zemljama u kojima je temperatura viša. Kada na osetljivu kožu dodate proizvode za negu, pa šminku, pa vlagu, znoj, pa preko toga masku, dobili ste kožu koja je idealna za nastanak novih akni. Dermatolozi kažu da je za naše lice najbolje da nosimo pamučnu masku, jer će koža onda moći da diše. Kako temperatura raste, vaše lice može da se znoji, pa se preporučuje da ne nanosite mnogo šminke. Ako imate i puder, i hajlajter, a pre toga korektor i kremu, verovatno je da će izbiti nove bubuljice.
Takođe, treba da vodite računa da uvek imate rezervnu masku koja je čista. Maske treba da perete na svakodnevnom nivou i da ih što češće menjate.
Neka vaša nega lica bude jednostavnija
Navikli smo da za negu lica koristimo što više proizvoda sa različitim delovanjima, ali 2020-ta godina nas uči da pojednostavimo negu. Maska nam zadaje lekciju da koristimo samo ono što stvarno deluje i da svoju rutinu promenimo. Dermatolozi savetuju da koristimo blago sredstvo za čišćenje lica i da posle toga namažemo hidratantnu kremu.
U ovom slučaju - Manje je više.
A kada dođete kući, onda možete da se posvetite i komplikovanijoj nezi lica. Možete da koristite kreme sa bogatim hranljivim sastojcima, isprobavate domaće ili kupovne maske, radite pilinge.
Na neko vreme, prestanite da se šminkate
Ne, nećete zaboraviti sve one sjajne tehnike o šminkanju. Odmorite od šminke i koža će vam biti beskrajno zahvalna, a i bubuljice se neće pojaviti. Hiratantna krema biće sasvim dovoljna za svo to vreme koje treba da provdete sa maskom na licu.
Kako da tretirate Maskne?
Maskne možete da tretirate kao i obične bubuljice. Agresivni tretmani protiv akni u ovom slučaju mogu da budu iritantni i mogu da izazovu još veće probleme na licu. Svakako treba da se konsultujete sa dermatologom oko proizvoda, a ukoliko se tek pojavi jedna ili dve Maskni, onda možete da probate sa blagim, prirodnim kremama za bubuljice.
Kao i za svaku vrstu akni, i za ovu postoje razlozi koji su lično naši, a to je način ishrane i stres. Nekad bubuljica može da iskoči sama od sebe, čak i kada je na mestu gde je bila maska. To zavisi i od vaših hormona, od celokupne nege lica.
NE PROPUSTITE: Zašto treba da se umivamo duže od 60 sekundi?
Maskne ne moraju da postanu vaš stalan problem sa kožom, samo na vreme treba da ih sprečite ili lečite.
NAJPOPULARNIJI Komentari