Kosa kao sinonim ženske lepote zahteva puno nege i pažnje, ali nekada kosi činimo više štete nego koristi!Koje sve stvari štete kosi,a mi ih često činimo i ne znajući? Potrudili smo se da saznamo sve o tome za vas! Često mislimo da činimo sve najbolje u svrhu lepote naše kose, ali nekada naše odluke nisu dobre.
Evo koje su to greške najčešće kada je nega kose u pitanju.
NE PROPUSTITE: Šampon od belog luka - zašto su svi poludeli za njim?!
1.Redovno pranje
Prva i mažda najčešća greška je u redovnom pranju, odnosno u onome što mi mislimo da znači redovno pranje!Većinom devojke misle da se kosa treba prati svaki dan da bi bila negovana i lepa- ALI!
Da li je tako? Odgovor je - NIJE!
Kosu ne treba prati svaki dan iz niza različitih razloga. Čestim pranjem, ona se lomi i oštećuje jer se prstima stvara trenje između vlasi. Ako se kosa pere ređe i ovo trenje i mršenje se umanjuje!
Čestim odnosno svakodnevnim pranjem kose sa vlasi se skida prirodno ulje koje kosa luči da bi zaštitila dlaku. Kako se prirodno ulje kose smanjuje tako se dlaka brže oštećuje i puca. Oni sa masnom kosom možda i žele tako nešto, ali nije često pranje to što je rešenje. Kod masne kose pomažu i šamponi, samo je bitno da izaberete onaj pravi. Ako je šampon previše agresivan i “dobar” u svojoj nameni, ide se lako u drugu krajnost i kosa postaje suva i beživotna! Pa još ako to radite svaki dan - eto problema! Najbolje je kosu prati svaki treći dan, jer je to vremenski period potreban da se dlaka obloži svojim prirodnim uljem i zaštiti vlas od oštećivanja! Što nas dovodi i do sledeće stvari koju pogrešno radimo...
2. Sredstva za negu kose
Kada smo već kod pranja kose, onda da odmah pomenemo i sredstva koja se pri tome koriste.
Šampon za kosu biramo na osnovu tipa našeg vlasišta. Uvek se trudimo da pronađemo šampon koji odgovara našoj kosi ali tako često i pravimo grešku! Ukoliko je kosa suva i sklona lomljenju uzimamo šampon na kom su oznake “za suvu kosu” a ti šamponi su česti puni veštačkih parfema i alkohola koji još više šteti suvoj kosi!
Rešenje je pronaći šampon sa prirodnim sastojcima i uljima koji će negovati suvu i oštećenu kosu. Isto se dešava i sa šamponima za kosu sklonu mašćenju. Nedovoljno informisanja nas košta kvalitetne nege.
Regeneratori kao vrsta sredstava za negu kose često nanesu štetu kosi ako se ne koriste pravilno. Preterana količina regeneratora čini kosu slepljenom i beživotnom.
A tu je i problem nanošenja regeneratora - nanosi se samo na krajeve kose. Ako se nanese do korena vlasi, masti teme i celokupnu kožu glave čime se začepljuju pore i koža glave pati. Dakle regenerator za kosu ima uputstvo za korišćenje i držite ga se da bi izbegli oštećenje kose, a doprineli zdravlju kose i kože glave.
Maske za kosu su super stvar za negu kose ukoliko znamo koju trebamo da izaberemo i kako se koriste. Često se opredelimo za masku za kosu jer divno miriše ili je našoj prijateljici pomogla da joj kosa izgleda sjajno.
Uvek birajte maske za kosu koje su na prirodnoj bazi bez parabena, silikona i alkohola, sa optimalnom PH vrednosti. Ako je maska izabrana prema tipu kose i nanosi se prema uputstvu onda ste na pravom putu da vaša kosa blista. Pravilno izabrana maska za kosu doprinosi rastu kose, dubinski je hrani i neguje štiteći je od oštećenja.
Sada kada znamo da i preparati koji su namenjeni negovanju kose mogu da joj štete treba da naučimo i kako da odredimo količinu preparata koje koristimo. Često kada doziramo preparate za negu kose mislimo da je veća količina i bolja. Ali nije! Prekomerna količina ovih preparata izaziva kontra efekat na vlasištu i šteti kosi. Prevelika količina bilo kog proizvoda najčešće izaziva mašćenje kose, ali i druge probleme kao što su perutanje kože glave i pojava akni po temenu.
Najbolje je dozirati proizvod tako što na dlan istisnete količinu koja je dovoljna da vam prekrije dva centimetra centralnog dela dlana. Ili još lakše - ne više od dva špricanja iz bočice proizvoda. Ta količina je dovoljna da obezbedi negu kose a da joj pritom ne šteti.
3. Zdravlje temena
Veoma je važno posvetiti se i zdravlju kože glave, odnosno temena. Posle svakog korišćenja preparata za negu kose izuzetno je važno, kosu i kožu glave, temeljno i dobro isprati! Ukoliko se sa kože glave ne ukloni sva količina preparata može doći do pojave peruti, koja se kasnije teško suzbija. Perut je izuzetno neugodna pojava kada se ljuspice kože odvajaju i padaju svuda oko nas. Izazivaju svrab i peckanje kože glave. Perut se leči posebnim preparatima koji služe da je uklone i oporave kožu glave.
Još jedan problem koji može da se javi usled zaostatka preparata na temenu je i pojava akni na koži glave. Kada se preparati ne isperu dobro, začepljuju pore i koža ne može prirodno da se čisti ni da diše. Kada su pore začepljenje dolazi do nakupljanja viška sebuma u samom korenu dlake, to mesto postaje pogodno i za razvoj bakterija. Tada se na takvom mestu javlja upala koja kasnije rezultuje bolnim aknama! Ovakvi slučajevi se leče posebnim preparatima namenjenim za suzbijanje akni na temenu, ali iziskuju veliki trud i strpljenje.
Često se razvijaju i opasnije i dugotrajnije bolesti kože glave kao što je psorijaza kose ili seboreja. Za ovakve probleme potrebno je potražiti pomoć lekara i lečiti uz savete stručnih lica. Kada nema zaostatka preparata neće biti ni oštećenja kose i problema koji se stvaraju na koži glave.
4. Sušenje kose i korišćenje aparata koji zagrevaju
Fen je sprava koju svi imamo u kući i ona nam uveliko skraćuje vreme sušenja kose. Zgodna tehnološka naprava koja je super ako se ne koristi previše često. Kako fen izduvava topao vazduh na kosu i suši je, tako je ta toplota i oštećuje! Fen je najčešći uzročnik pucanja dlake jer ta toplota utiče direktno na folikule u vlasi i kada ih ošteti dlaka postaje sklona pucanju.
Najbolje je kosu sušiti prirodno, na sobnoj temperaturi, ali kako to često nije zgodno zbog vremena koje je potrebno da se kosa osuši tako, fen može da priskoči u pomoć! Ali pokušajmo da makar svaki drugi put pustimo da se kosa suši polako i prirodno.
Pegla za kosu je čarobna sprava za kosu koja u par pokreta daje ili savršeno ravnu kosu ili divne opuštene lokne, a ako dodamo cik cak presu, onda dobijamo atraktivni i zanimljivi oblik vlasi.
Ali koliko nas služi stilizovanjem kose, toliko nam šteti toplota koju koristi za rad. Pegle su štetne. Šta god vam rekli prodavci, ne postoji pegla koja neće oštetiti kosu posle nekog vremena. Toplota koju pegla zrači da bi oblikovala kosu je štetna u tolikoj meri da posle par meseci učestalog korišćenja kosa postaje suva, lomi i se i kida. U ekstremnim slučajevimo kosa postaje ućebana i spržena.
Ako koristite peglu za stilizovanje kose, obavezno se postarajte da kosa bude potpuno suva. Ako kosa ostane vlažna, šteta će biti samo veća.Pobrinite se i da koristite aparate sa regulatorom temperature jer onda možete smanjiti temperaturu pegle i manje oštećivati kosu. Takođe je poželjno da grejne ploče na pegli budu keramičke jer drugačije utiču na vlasi nego metalne.
5. Češljanje
Jedna radnja koju svakodnevno primenjujemo u nezi naše kose je svakako češljanje. Ali postoje razni mitovi i zablude o češljanju koje dovode do toga da oštetimo kosu njihovim primenjivanjem.
Previše češljanja
Nekada su dame na dvorovima imale običaj da četkanje kose pretvore u pravi ritual. Četka je morala da se provuče kroz kosu najmanje stotinu puta da bi bila sjajna i zdrava. Ali, zapravo to je pogrešno! Što se više puta četka provuče kroz vlasi, to tanje one postaju i sklonije mršenju, pa se zbog toga često iz vlasišta počupa više dlaka nego što je normalno. Češljati se treba onoliko koliko je dovoljno da kosa nema zamršene krajeve i najviše jedan put dnevno.
Izbegavanje češljanja
Pored previše češljanja imamo i drugu krajnost koja predstavlja izbegavanje češljanja.
Izbegavanje češljanja nije dobro jer vlasi koje u toku dana ispadnu iz temena prirodno (oko sto dlaka), ne mogu da ispadnu iz kose i stvaraju čvorove koji se posle teško razmrse. Češljanje stimuliše dlaku na rast, i pomaže raznošenje prirodnog korisnog ulja za zaštitu vlasi - stoga se treba češljati jednom dnevno za zdravlje vaše kose.
Češljanje mokre kose
Ne postoji ništa gore od češljanja mokre kose, i to radite samo ako baš morate. Češljanje mokre kose čupa, lomi i oštećuje dlaku na toliko mnogo nivoa da bi se trebalo izbegavati u širokom luku! Kada je kosa mokra teže se češlja bez obzira koje preparate ste naneli na nju, i zbog toga se lomi i puca više nego kod češljanja suve kose. Najbolji način da izgubite više kose nego što bi trebalo je da češljate mokru kosu! Takođe se oštećuju folikuli vlasi što je sprečava da se oporavi i raste pravilno.
Ako baš morate da češljate mokru kosu onda uzmite češalj sa širokim zubcima i trudite se da što kraće traje češljanje.
Kakav češalj treba da bude?
Za pravilno negovanje lepe i zdrave kose potrebno je izabrati pravi češalj. Najbolje je da češalj bude od prirodnih materijala kao što je drvo, ili gusti snopovi prirodne dlake koji imaju funkciju zubaca na češlju. U zavisnosti od tipa kose koji imate treba izabrati hoćete koristiti češalj ili četku za kosu. Plastične češljeve treba izbegavati jer stvaraju trenje koje izaziva elektricitet koji uništava dlaku i čini je sklonom mršenju. Češljevi sa metalnim zubcima su takođe za izbegavanje jer pored toga što oštećuju vlasi i kidaju je, mogu da oštete i kožu glave. Češljavi od prirodnih materijala i sa širim zubcima su uvek pravi izbor za zdravu i negovanu kosu.
Operi - očeščjaj - stilizuj- zvuči baš prosto zar ne? ALI…
Sada kada znamo šta sve šteti našoj kosi i nismo više sigurni da je održavanje zdrave i negovane kose tako jednostavno.
Kao i u većini stvari u životu, odgovor leži u meri odnosno u umerenosti. Svaki proizvod treba dobro istražiti i proučiti da bi znali da li je baš za vas. Svaki aparat za negu kose treba koristiti sa oprezom i umereno bez preterivanja.
Kada jednom nađete pravu rutinu za negu kose koja odgovara svim vašim potrebama, držite je se i sve će biti u redu.
NE PROPUSTITE: Najlepše frizure za kosu srednje dužine
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari