Leto je uskoro iza nas, a to je bio period kada se koža izlaže raznim štetnim uticajima, te se veoma često ošteti površinski sloj kože. Usled oštećenja, koža puca, krza se i peruta. Posebno nakon izlaganja direktnoj sunčevoj svetlosti, usled čega koža tamni, a vremenom "odbacuje" potamneli ten. Ukoliko ste vodili računa, kako o ishrani, tako o adekvatnoj blagvremenoj nezi, vrlo je moguće da će se vaša koža brzo oporaviti i posledice će biti zanemarljive. No, ukoliko ste bili opušteni po tom pitanju - pa vam se sada koža peruta, ili jednostavno imate tip kože koji sklon ovoj pojavi - nastavite dalje sa čitanjem teksta i pogledajte predloge kako da se rešite perutanja i koži vratite sjaj i blistavost.
NE PROPUSTITE: Kako da pripremite kožu tela za jesen
Perutanje kože često nije samo posledica spoljašnjih faktora, veću velikoj meri zavisi od ishrane i drugih navika koji povoljno ili pak nepovoljno utiču na zdravlje i izgled kože.
Koža je najveći ljudski organ, svi to znamo, i kako je ostalim organima potreban adekvatan unos nutrijenata, vitamina i minerala, tako je pravilna ishrana ključna za izgled vaše kože. Pored svih tretmana koji se rade spolja, unutrašnje dopremanje korisnih sastojaka u kožu je neprocenljive važnosti.
Hrana koja povoljno utiče na izgled i zdravlje kože
Konzumiranje svežeg voća i povrća, poznato je, delije povoljno na čitav sistem organa, a tako i za kožu. Pradajz, crvena paprika i kupus su samo neke povrćke koje imaju pozitivno dejstvo, sad im je sezona pa iskoristite tu situaciju. Od voća konzumirajte lubenicu, banane, pomorndže, a limun je obavezan. Šargarepu moramo posebno da istaknem, jer je bogat izvor karotena, a znamo koliko je on bitan za zdravlje i teksturu kože.
Mahunarke su odličan izvor nutrijenata korisnih za kožu, te jedite pasulj, grašak ili pak sočivo.
Beli luk ima nebrojene prednosti za čitav organizam, a ukoliko ga konzumirate, zaštiti ćete kako unutrašnji, tako i površinski sloj kože od mogućih pojava gljivica i bakterija.
Orašasti plodovi su odličan izvor korisnih masti koji će pospešiti obnavljanje kože.
Suvo voće, kao što su kajsije, šljive i smokve, pomoći će stvaranje novih zdravih ćelija, te imaju povoljan uticaj kako na kožu tako i na kosti.
Konzumacija dovoljne količine tečnosti, a najpre mislimo na čistu vodu - jedan je od ključnih faktora, ali to nam je svima poznato.
Loše navike koje nepovoljno utiču na kožu
Ukoliko želite najbolje rezultate, izbegavajte navike koje nepovoljno utiču, kako na izgled, tako i na funkcionalnost kože.
Izbegavajte:
masnu i začinjenu hranu,
alkohol,
cigarete i
slatkiše.
Takođe, bitan faktor koji utiče na izgled i stanje kože jeste stres. Trudite se, ukoliko stres ne možete potpuno da eliminišete (kao i većina ljudi) - da pribegavate raznim tehnikama opuštanja i meditacije.
NE PROPUSTITE: Fantastičan uticaj aktivnog uglja po lepotu i zdravlje
Detoksikacija organizma jako važna za uklanjaje toksina koji kada dospeju na površinu kože izazivaju različite zapaljenske rekacije i narušavaju izgled i zdravlje kože.
Bonus: konzumacija suplemenata se preporučuje za najbolje i najefikasnije delovanje, koje ciljano oporavlja nepravilnosti, obnavlja epidrm kože i sprečava nastanak novih problema, kao što je perutanje, kom je koža sklona kako bi uklonila mrtve ćelije.
NAJPOPULARNIJI Komentari