Dobro znamo da kožu moramo štitii od štetnog zračenja i to cele godine, a posebno tokom leta. Štetno UV zračenje utiče ne samo na površinski sloj kože, nego i na dublje slojeve i izaziva umiranje ćelija. Ovakvo stanje za posledicu nema samo ljuštenje kože, neujednačen ten, zatezanje i neprijatan osećaj, nego i pojavu bora, proširenje pora, nastanak fleka na koži, pa i rizik od raka kože. Najvažnija je prevencija, međutim ipak se dešava da nas sunce prevari, pa izgorimo kada smo najmanje očekivali. Ovakva situacija često se dešava tokom skijanja, jer skijaši zanemaruju direktnu izloženost suncu. Leti kremu koristimo samo na plaži, a prilikom obavljanja svakodnevnih obaveza, ne obraćamo pažnju na jačinu zračenja. Kao posledica, pojavljuje se crvenilo i zatezanje i svesni smo da je koža izgorela. Saveti kako da tertirate kožu lica koja je izgorela na suncu, očekuju vas u nastavku.
NE PROPUSTITE: Natečene oči, tamni krugovi i podočnjaci - razlike prema rečima dermatologa
Za početak, čim osetite trnce u koži, odmah se sklonite sa sunca. Opekotine od sunca se pojavljuju uglavnom 4-6 sati nakon izlaganja suncu. Ako se odmah sklonite sa sunca, možete sprečiti nastanak ozbiljnijih opekotina od sunca. Vodite računa o hidrataciji. Koža izgorela od sunca je suva, pa joj je potrebna hidratacija i spolja i iznutra. Konzumiranjem dovoljne količine vode osvežićete celo telo, a koži lica ćete dati tretman kakav zaslužuje. Dugo izlaganje suncu može da dovede i do umora i glavobolje, pa unos tečnosti i u tome može pomoći.
Ako osećate toplotu na licu, umijte se hladnom vodom. Za istu svrhu možete koristiti i peškir koji je natopljen hladnom vodom. Prislonite peškir na lice ili jagodice. Nanesite kremu koja će hidrirati kožu lica ili namažite kožu aloe verom. Ipak, vodite računa o sastojcima u kremi: preparat ne bi trebalo da sadrži petroleum, benzokain ili lidokain. Ako primetite da vam je koža posebno iziritirana, u apoteci možete nabaviti kremu koja sadrži steroide. Pažljivo pratite uputstva uz kremu i savete farmaceuta.
Dobro pregledajte svoju kožu i proverite ozbiljnost opekotina. Ako iskusite mučninu, trnce, probleme s vidom ili plikove po većoj površini kože, zatražite medicinsku pomoć što pre. Vrlo je važno da kožu nastavite da hidrirate i spolja i iznutra. Ukoliko se pojave plikovi, nemojte ih cediti. Nemojte pokušati da iscedite ni druge nepravilnosti na koži. Tako će nastati još veći problem. Ljuštenje kože nikad nije dobar znak, ali nemojte slojeve samostalno ljuštiti. Ostavite kožu na miru, dok pokušava da se zaleči. Izbegavajte sunce, dok god i dalje trpite simptome. Ako morate da izađete napolje, koristite losion sa zaštitnim faktorom 30 ili 50.
NE PROPUSTITE: Kako da ostanete sveži i na +40 - saveti za negu kože lica
Ipak, pre svega obratite pažnju na prevenciju. Uvek zaštitite lice kremom sa visokim zaštitnim faktorom, 30 ili 50. Kremu nanesite bar 15 minuta pre izlaženja na sunce i ponovo je nanesite na svakih 90 minuta. Napolju uvek nosite šešir, kako biste zaštitili uši, skalp i vrat od sunca. Nosite naočare za sunce. Stakla koja imaju UV zaštitu, štitiće područje oko očiju od štetnog zračenja. Nećete se mrštiti, pa neće nastati ni bore. Ne zaboravite na usne. Usne uvek namažite balzamom sa zaštitnim faktorom.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari