Kada je reč o osetljivom skalpu, većina simptoma nije uočljiva na prvi pogled. Reč je o osećaju neprijatnosti, koji se može opisati kao bol i bockanje. Nastanak osetljivost skalpa se često povezuje sa glavoboljama, alergijama, psorijazom i ekcemom. Pored neprijatnog osećaja, stanje osetljivog skalpa ponekad prate i uočljivi simptomi, poput pojave peruti i gubitka kose. Većina slučajeva osetljivosti skalpa se razreši sama od sebe, nakon određenog vremenskog perioda. U takvim slučajevima je najčešće reč o trenutnom padu imuniteta. Drugi slučajevi, pak, zahtevaju lečenje, a mogu biti i indikatori medicinskih stanja. Više o uzrocima i tretmanu osetljivog skalpa, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: UV zaštita kose i tretmani za letnju negu - saveti i preporuke
Migrene i autoimune bolesti poput psorijaze, mogu biti uzročnici nastanka osetljivosti skalpa. U tim slučajevima površina kože skalpa postaje upaljena, iziritirana i bolna. Opekotine od sunca, osipi, ranice i ujedi insekta, takođe mogu izazvati osetljivost regije. Uzrok pojave osetljivosti skalpa, ponekad možemo naći u medicinskim stanjima koja utiču na krvne sudove, nerve i tkivo koje okružuje skalp.
Uzroci nastanka osetljivosti skalpa se povezuju sa glavoboljama, posebno onim koje utiču na nerve zadnjeg dela vrata, do čela. Takve glavobolje će izazvati intenzivan bol u regiji vrata, celog skalpa i čela, do slepoočnica. Bol se ponekad može opisati kao vruć i intenzivan elektro šok. U pojedinim slučajevima je osetljivost skalpa toliko intenzivna, da i najmanji pokreti izazivaju izrazit bol. U drugim slučajevima, skalp ostaje bez osećaja, gotovo umrtvljen. Ipak, ovakvi ekstremi su vrlo retki, a najčešće su posledica povrede ili uklještenog nerva.
Pojava osetljivog skalpa je povezana i sa bolestima kože: osipima, opekotinama od sunca, ujedima insekata, pojavom vaški i psorijaze. Perut je čest pokazatelj osetljivosti skalpa, a prate ga crveni pečati na površini. Kada je reč o psorijazi, stres, hormonalni disbalans, suv vazduh i hladno vreme, mogu doprineti pogoršanju simptoma svuda po koži, pa tako i na samom skalpu.
Stanja koja utiču na kožu u drugim područjima, mogu nepovoljno uticati i na skalp: akne, ciste, alergijeske reakcije, infekcije kože ili folikula dlake. Krivce za nastanak osetljivosti skalpa ponekad možemo tražiti i u nezi kose - visoke punđe i jako zategnuta kosa, preterano i nepravilno korišćenje preparata za stilizovanje, kao i često korišćenje aparata za stilizovanje, kao što su presa i figaro. Četkanje i brisanje kosom peškirom, dok je i dalje mokra, može dovesti do iritacije skalpa. Simptomi osetljivog skalpa najčešće se sami povuku. U suprotnom, lekar može preporučiti kreme, antiseptike i zavoje. Posebni medicinski šamponi takođe mogu biti od koristi.
Ukoliko je osetljivost skalpa problem s kojim se borite, stručnjaci savetuju:
1. Masaža skalpa kružnim pokretima prstiju
2. Nanesite led na skalp u intervalima od 10 minuta
3. Polako puštajte kosu koja je duže vreme bila skupljena u visoku punđu i jako zategnuta. Trudite se da kosu ne stilizujete često u visok rep ili punđu.
NE PROPUSTITE: Fantastično susamovo ulje - put do jake i zdrave kose
Po pitanju prevencije, trudite se da što manje vremena provodite pod direktnim sunčevim zračenjem, pogotovo ako ne nosite šešire. Izbegavajte često farbanje i stilizovanje kose. Stres utiče i na kosu i skalp, pa izbegavajte i stresne situacije. Budući da se pojedine kožne bolesti lako mogu preneti, savetuje se da ne pozajmljujete alate za stilizovanje kose.
NAJPOPULARNIJI Komentari