Bili bismo najsrećniji kada bi osećanja imala on/off prekidač. Čim se jedna veza završi, stisnemo prekidač i spremni smo za nove početke. U praksi je to retko kada tako, pa ostatke nekadašnjih osećanja ponekad vučemo za sobom još nekoliko meseci, pa i godina. Pomislimo na svoje bivše ljubavi, gde su, šta rade, kako im je - sve je to logično jer smo nekada bili sastavni deo njihovog života i najednom smo postali stranci. Nekad uhvatimo sebe da pratimo šta rade na društvenim mrežama, pa brže-bolje zatvarmo prozor i ubeđujemo sebe da nas to ne zanima. Da li je normalno gajiti osećanja prema bivšem ili je reč o alarmu za uzbunu, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Kako da pomognete bliskoj osobi da lakše prebrodi raskid
Nažalost, ne postoji univerzalni vremenski okvir nakon raskida, kada je i dalje normalno gajiti osećanja prema bivšem partneru. Osećanja su vrlo kompleksna, pa i njhova pojava i nestanak variraju od osobe do osobe i od prirode veze. Ukoliko ste sa partnerom delili životni prostor, finansije, brojne uspomene, a veza je trajala godinama, potpuno je logično da će vam biti potrebno više vremena i za oporavak. Zaljubljivanje je moguće u minuti, a odljubljivanje uvek traje duži vremenski period.
Proces raskidanja i odljubljivanja uvek traje duže nego što bismo želeli, ali nikada ga ne treba požurivati. Slično kao sa fizičkim ranama, našem telu je potrebno vreme da se oporavi i da emocionalne rane zarastu. Raskid je gubitak nakon koga nastupa tugovanje. Meseci nakon raskida su period kada moramo biti usmereni na sebe i pažljivo pratiti svoja emocionalna stanja. Iako je osećaj tuge sasvim prirodan, vodite računa da tuga ne preraste u nešto veće. Ako primetite pojačane simptome depresije ili anksioznosti, koji nikako da nestanu, potražite pomoć psihoterapeuta. Stručno lice vam može predložiti tehnike koje će vam pomoći da se suočite sa svojim osećanjima i dati savete kako da lakše nastavite dalje.
Dakle, ključno je da ne požurujete sebe i proces emocionalnog zaceljenja. Sasvim je normalno da osećanja prema partneru ne nestanu preko noći i da vas čak i pomen njihovog imena štrecne godinama kasnije. Ipak, postoje načini da čitav proces ubrzate i pomognete sebi u suočavanju sa stvarnošću. Vrlo je važno da se ne izolujete od okoline. Iako ćete osećati da ste sami na svetu, to nije istina. Bol je najjači kada ste usamljeni, pa potražite društvo bliskih prijatelja ili članova porodice, koji vas razumeju. S njima ćete moći da pričate, šalite se, smejete ili, po potrebi, zaplačete. Fokusirajte se na budućnost i nemojte večno prebirati po prošlosti. Iako vas osećanja i dalje vuku ka bivšem partneru, vaše misli bi trebalo da budu usmerene ka napred. Ako vam je i dalje teško da budete u nečijem društvu, pisanje dnevnika je odličan izduvni ventil! Papir trpi sve, pa i pisma bivšoj ljubavi, koja nikada nećete poslati.
NE PROPUSTITE: Kako da prepoznate udvarača - nemojte propustiti signale
Ni slučajno nemojte sebe nipodaštavati ili osuđivati, ako i dalje gajite osećanja prema svom bivšem! Sve je to potpuno normalan sled situacija. Nekad smo skloni da se prisećamo samo lepih uspomena, a ružne trenutke zaboravimo. To je često jedan od razloga zbog kojeg se grčevito držimo za bivše veze. Vremenom će osećanja splasnuti, možda i potpuno nestati. Ne požurujte pronalazak nove ljubavi, dok se stari žar ne ugasi. Ipak, kada se pojavi neko novi, verovatno će ispuniti svu prazninu u vašem srcu, a bol i tuga će, napokon, nestati.
NAJPOPULARNIJI Komentari