Često ćemo čuti da je malo zdrave ljubomore, simptom stabilne veze. Pomisao da se voljena osoba nalazi u zagrljaju nekog drugog, svakao će probuditi ljubomoru i ljutnju. Ukoliko ovakva pomisao ne probudi ni zrnce ljubomore, osećanja u vezi su najverovatnije utihnula. Ipak postoji i druga krajnost - prejaka ljubomora koja prati gotovo posesivno ponašanje. Stručnjaci tvrde da postoji još jedan oblik ljubomore - retroaktivna ljubomora. Više o ovom tipu ljubomore i pokazateljima koje ne bismo smeli da ignorišemo, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Kako partnerova prošlost može da utiče na vašu zajedničku budućnost
Fenomen zvani retroaktivna ljubomora, ustanovljen je godinama unazad. Retroaktivna ljubomora predstavlja oblik nezdravog ponašanja u vezi, čija posledica mogu biti problemi, pa i preuranjen raskid. Retroaktivna ljubomora nastaje kada osoba postane opsednuta i zaokupljena partnerovim bivšim vezama, pa gotovo da ignoriše ono što se dešava u sadašnjosti. Iako je partner ne pokazuje znakove da vara, fokus je na svim njegovim bivšim vezama i bivšim partnerkama. Ljubomora, dakle, nije vezana za aktuelne promene ili dešavanja, nego za partnerovu ljubavnu istoriju.
Znakove često zanemarujemo ili ih objašnjavamo znatiželjom: neprestano proveravanje profila na društvenim mrežama, stalno poređenje sa partnerovim bivšim ljubavima, bilo da je reč o fizičkim ili psihičkim karakteristikama, izborima ili interesovanjima. Ljubomora se javlja kada čujemo da je partner svoju bivšu devojku slučajno sreo u gradu ili su prijateljski popričali. Sve statuse koje bivša objavi na društvenim mrežama, promene u ponašanju ili objavljene slike, uvek nekako uspemo da povežemo sa željom da ponovi osvoji našeg partnera. U ekstremnim slučajevima, retroaktivna ljubomora može postati opsesivna, kompulsivna i vrlo štetna, po vas, partnera i vašu vezu.
Partneru će ubrzo dosaditi večna propitivanja, poređenja i ljubomorisanje. Ukoliko partner nema želju da oživi prošlost, verovatno ne želi ni da mu se ta prošlost svakodnevno spominje. Takvo ponašanje izazvaće česte svađe, nerazumevanje i promene ponašanja. Vaše lične nesigurnosti će često isplivati na površinu, ako se neprestano upoređujete sa nekim drugim (i pri tom situaciju ne možete da posmatrate objektivno). Živeći u prošlosti, onemogućavate da veza sa partnerom napreduje ka budućnosti.
NE PROPUSTITE: 5 saveta za upoznavanje nakon online dopisivanja
Ako ste neke od navedenih znakova retroaktivne ljubomore prepoznali kod sebe i partnera, možda je vreme za otvoren i iskren razgovor. Ukoliko vas muči crv sumnje i nikako ne možete iz misli da izbacite bivšu ljubav svog partnera, razgovorom pokušajte da pronađete pravi uzrok nastale situacije. U vreme društvenih mreža, lakše je nego ikad postati "detektiv" i svakodnevno prikupljati željene informacije. Ograničite svoj pristup internetu ili donesite čvrstu odluku da ćete prestati da proveravate profil partnerove bivše devojke. Ljubavnu istoriju ostavite tamo gde joj je i mesto - u prošlosti.
NAJPOPULARNIJI Komentari