Sve je teže pronaći unikatne šare i dezene, kako ne bismo izgledali uniformno i kako bismo dali lični pečat svom outfitu. Na jedinstvene primerke nailazimo samo pod dizajnerskim imenima, a cena takvih odevnih predmeta je uglavnom basnoslovna. Ipak, postoji jednostavniji i jeftiniji način da sami dizajnirate majicu po svom ukusu. "Tie dye" tehnika dekorisanja modnih komada, popularna je decenijama unazad. Pik popularnosti doživela je tokom 70-ih, 80-ih i 90-ih, a sada se u naše garderobere vraća na velika vrata! U nastavku vas čekaju saveti kako da od obične bele majice, "tie dye" metodom napravite pravi dizajnerski komad!
NE PROPUSTITE: Uradi sama teksas torba - gotova u nekoliko koraka
Za početak vam je potrebna obična bela majica. Najbolje bi bilo da je 100% pamučna. Sem što je pamuk idealan kompanjon za toplije dane, poznat je i po tome da odlično apsorbuje boje. Možete koristiti i druge prirodne materijale, poput svile.
U knjižari kupite farbe za tekstil. Najbolje bi bilo da se farba već nalazi u praktičnoj tubi, kako biste izbegli nered.
Od dodatnog materijala, potrebni su:
soda bikarbona
maska za lice - kako biste se zaštitili od isparenja
veće gumice za tegle
gumene rukavice
veće kese za zamrzivač
drveni štap
plastična posuda
papirni ubrusi
Majicu prvo potopite u rastvor tople vode i sode bikarbone. Ostavite da odstoji 10-ak minuta. Bitno je da voda bude prave temperature - ni previše hladna, ni previše vrela. Postarajte se da cela majica bude potopljena u rastvor. Nakon 10 minuta, majicu ocedite. Vodite računa da majicu što bolje ocedite, jer ćete tako omogućiti da se boja što bojle primi.
Sada počinje najkreativniji deo tutorijala! Majicu položite na ravnu površinu, a štap postavite u sam centar majice. Štap vrtite u smeru kazaljke. Krajnji rezultat bi trebalo da podseća na pitu.
Na red dolaze gumice! Kako biste svoj dosadašnji rad osigurali, iskoristite veće gumice za teglu. Obratite pažnju pri kupovini, gumice bi trebalo da budu veće i deblje, kako ne bi pukle. Gumice vežite oko majice, kao što je prikazano na slici iznad.
Vreme je za boje! Pre farbanja, obavezno zaštitite radnu površinu plastikom ili najlonom, a papirni ubrus stavite ispod same majice. Gumene rukavice nemojte skidati tokom celog postupka, zbog hemijskih reakcija sa sodom bikarbonom i mogućeg flekanja kože. Boje nanosite pažljivo, kako biste izbegli veliki nered. Izbor boja i dezena je na vama.
Ukoliko želite "tie dye" dezen sa obe strane majice, kada završite sa licem, ponovite postupak i na naličju majice. Kada je farbanje završeno, sledi najteži deo celog procesa - čekanje. Obojenu majicu spakujte u plastičnu kesu. Najbolje bi bilo da to bude kesa sa patentom za zatvaranje, ali možete iskoristiti i gumicu za tegle. Zapakovana majica mora da miruje najmanje 24 časa. Oduprite se želji da ranije otpakujete majicu, jer boje neće biti saturisane i uništićete sate svog kreativnog rada.
Nakon 24 časa, dolazi trenutak istine! Sve vreme koristite gumene rukavice, kako se ne biste uflekali. Majicu možete odmah staviti pod mlaz hladne vode, ili prvo možete skinuti gumice. Izbor je na vama - radite onako kako mislite da će vam biti jednostavnije. Dobro isperite, sve dok voda ne postane potpuno čista. Kada prvi put budete prali "tie dye" majicu u mašini za veš, nemojte je kombinovati sa drugim odevnim komadima. Prvo mašinsko pranje takođe može ukloniti deo boje, pa rizikujete da ofarbate celu turu veša za pranje.
Sačekajte da se "tie dye" majica osuši i vaš dizajnerski modni komad je spreman za prvi javni nastup!
NE PROPUSTITE: Uradi sama crop top u boho stilu
Sezona proleće/leto je pravo vreme da se poigrate bojama i dezenima. Ovo proleće neka bude u "tie dye" znaku. Mogućnosti su neograničene. Kada postanete "tie dye" eksperti, možete sa majica preći i na druge odevne predmete, poput šotseva, ili torbi. Pustite mašti na volju!
Možete vi to same!
Foto: izvor
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari