Nauka je ta koja se stalno razvija, dovija, otkriva, obara stare i uspostavlja nove teorije, i čini da nešto što je možda pe samo 20-30 godina bilo nezamislivo postane deo naše svakodnevice. Međutim, uvek postoje ona pitanja na koja su odgovori nauke delimični i nepotpuni, dileme koje već ne samo decenijama već vekovima ne uspeva da odgonetne, kao na primer kako je izgledao početak života na planeti Zemlji.
Iako naše bavljenje ovom temom neće doprineti pronalasku konačnog odgovora, u najmanju ruku je zanimljivo da proširimo svoje vidike. U nastavku vam otkrivamo na kojih to 7 pitanja nauka nema pravi odgovor, kao i koje su te naučne teorije koje se u vezi sa njima pominju.
NE PROPUSTITE: I zabavno i korisno - proverite koliko ste brzi u rešavanju zagonetki
Kako je počeo život na Zemlji?
Foto: izvor
Pa da krenemo od pitanja koja smo već pomenuli u uvodnom delu teksta. Svima nam je teško da zamislimo kako je život na Zemlji zaista izgleda u svom začetku, naročito iz perspektive savremenog života u eri tehnoloških dostignuće. Postoji teorija da je sama planeta Zemlja stvorila molekule od koje su se dalje razvijali oblici života, što bi bila teorija materijalističkog uzroka, koja svoje začetke ima verovatno još u Aristotelovom učenju. Ipak, i u okviru te teorije postoje brojne neusaglašenosti . da li se ta materije razvila ispod leda, u krateru vulkana, ili kako neki tvrde na Suncu?
Kako funkcioniše placebo efekat?
Svi znamo za ovu metodu koja se primenjuje u medicini. Pacijentima se umesto leka daje lažni lek, dok se drugoj grupi daje pravi, u vazi ispitivanja njegovog delovanja, ali ono što se takođe dešava jeste da pacijenti koji uzimaju lažni lek počinju d ase osećaju bolje. Kako se to objašnjava? Uglavnom time da samo verovanje čini da psiha počinje da leči samo telo, kao i da često i razgovor sa lekarom kom verujemo u tom pogledu može delovati terapeutski. Ipak, drugi tvrde da je placebo sasvim lažni utisak napretka po pitanju zdravlja. Dakle, sve ostaje u domenu pretpostavki, bez pravog i jedinstvenog dokaza.
Da li postoje feromoni?
Foto: izvor
Znate li šta su feromoni? To su navodno hemijski signali kada na druge ljude ili oni na nas reagujemo na temelju njihovog mirisa, odnosno našeg. To bi značilo da možemo da se nanjušimo, pa se u toj ravni često govori i o seksualnoj privlačnosti. Ipak, to je nešto što je karakteristično za životinjski svet, i nauka nema odgovor da li to zaista može da se primeni i na ljudski rod.
Kako tačno funkcioniše migracija životinja?
Svi znamo da pojedine životnje, poput određenih ptica migriraju povremeno iz hladnijih u toplije krajeve. Na primer, medozri se sele iz Holandije u Zapadnu Afriku. Tokom godine životinje su spsosobne da prelaze ogromne razdaljine kako bi izbegle ekstremne temperature, u potrazi za hranom, ili pak radi parenja. Govori se da im magnetno polje Zemlje služi kao navigacija, iako tačan mehanizam njihovih migracija do kraja nije poznat i naučno objašnjen.
Šta je bilo pre Velikog praska?
Foto: izvor
Ovde je nauka posebno slaba. Postoje pokušaji objašnjenja da pre Velikog praska je postojali samo jedno veliko ništa, što bi značilo da je sve nastalo ni iz čega, te je ova teorija daleko od toga da postane aksiom.
Da li drugi ljudi stvarnost vide drugačije od nas?
Ovo je posebno interesantno, jer daje popriličan značaj subjektivnosti, iako je jedno od osnovinih načela nauke objektivnost. Ipak, kako možemo biti sigurni da taj neko stvari vidi na isti način kao i mi i da je, recimo, iste boje za sve nas?
To su bile samo neke od naučnih teorija koje su upravo to - samo teorije, i ne daju ni blizu konačnog odgovora na određena pitanja.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari