Svi smo čuli za različite “vrste” bubuljica - hormonske, pubertetske, potom akne prouzrokovane povišenim stresom, pa bubuljice u menopauzi itd. Ipak, koliko god zvučale kompleksno, akne su zapravo jedno relativno prosto kožno oboljenje.Naime, bubuljice nastaju kada se pore na koži začepe, usled gomilanja mrtve kože koja nema gde da “pobegne” tako da mogu pogoditi bilo koji deo našeg tela. Izuzetno su iritantne i neprijatne. Vrsta akni zavisi ne samo od tipa kože već i od hormonalnog balansa i drugih faktora. Svakako, cistične buubljice predstavljaju posebnu kategoriju, te sa njima treba biti posebno pažljiv i oprezno postupati.
A kako da pravilno tretirate cistične bubuljice, šta smete da radite, a šta nikako nije preporučljivo, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Anti-age dijeta: Za zatezanje lica i protiv bora
Koža koja je sklona upalnim procesima, pa samim tim i aknama i bubuljicama, se klasifikuje kao problematična koža lica. Podela akni u zavisnosti od kliničke slike se kreće od blagih, preko umerenih, do teških oblika akni, gde su prisutni bolni, crveni čvorići - nodusi i ciste.
Naravno, pre nego što kažemo bilo šta više na ovu temu, naš prvi i najvažniji savet jeste da posetite dermatologa. Takođe, kako je važno da i sami budete edukovani na ovu temu, evo kako treba da postupate u slučaju cističnih akni.
Nikako ne istiskajte bubuljicu!
Ni za jednu vrstu bubuljica, a posebno za cistične, nije preporučljivo da ih istiskate, iako većina misli da će ih se na taj način rešiti. Zapravo se postiže samo suprotno, i osim što je kod cističnih bubuljica proces istiskanja i te kako bolan, takođe se pogoršava upala, i infekcija može da zahvati i kožu oko bubuljice. Ukratko, ruke k sebi.
Hlađenje mesta na kom bubuljica izbija
Foto: izvor
Važno je da reagujete i pre nego što bubuljica izbije. Cistične bubuljice se osete dok su još pod kožom, i već tada su primetne i bolne. Ono što je najbolje da uradite jeste da naslonite led direktno na to mesto. Ovakve obloge će delovati direktno na krvne sudove i oovm delu, i sigurno će smanjiti i crvenilo i veličinu bubuljice.
Supstance koje su delotvorne u tretiranju cističnih akni
Evo kojee supstance, odnosno preparati koji su na njihovoj bazi, vam mogu biti od pomoći.
Benzol peroksid - zato što deluje preventivno i uklanja sve potencijalno opasne bakterije sa površine kože. Takođe ,benzol peroksid ima i svojstvo ublažavanja upalnih procesa, a nastanak bubuljica je upravo njihova direktna posledica.. Za borbu protiv akni i prevenciju upalnih procesa sasvim je dovoljna koncetracija ovog rastvora od 2%, sve preko toga može izazvati iritaciju ili osip.
Drugi na listi preparata je salicilinska kiselina koja pomaže u otčepljivanju pora. Tačnije, njen primarni zadatak je da uklanja višak kože, dok benzol targetira bakterije. Ove dve solucije u kombinaciji mogu delovati jako efikasno na problem sa aknama.
U lečenju crvenih cističnih akni su dobre i kreme na bazi hidrokortizona.
Pravi izbor sredstva za čišćenje i kreme za hidrataciju
Ovde takođe morate biti oprezni ako ste skloni bubuljicama, jer od toga da li vam je rutina nege pravilna direktno zavisi da li će se razvijati upani procesi.
Čišćenje lica je korak u rutini nege koji se ne preskače, jer treba da ukloni sve nečistoće sa površine kože, koje bi mogle dospeti u pore.Preporučuju se sredstva za čišćenje koja su na bazi betahidroksi kiselina, i koja nikako ne treba da sadrže kako ulja tako ni alkohol.
Za hidrataciju birajte blage hidratantne formule, bez dodataka ulja, koje neće opteretiti kožu lica.
NE PROPUSTITITE: Osvežavajuća uradi sama maska za lice
Možete vi to same
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari