Znamo da je zdravlje najvažnije na svetu. Zato je i oblast medicine ona oblast u koju se na globalnom nivou stalno ulaže, a kako smo u 21. veku kada je nauka uznapredovala do nama često nepojmljivih granica, tako je mnogo toga što bi pre par decenija bilo čista fikcija zapravo postala realnost. Doduše, često je ta realnost daleko od nas običnih pacijenata, i uglavom se radi o inovacijama koje su još u fazi ispitivanja, ali svakako smo optimistični s obzirom na to da se stvari zaista brzo menjaju. Ovog puta se radi o bubrežnim bolesnicima i o pronalasku veštačkog bubrega, što je otkriće koje je gromoglasno odjeknulo u svetu medicine.
O svemu ovome detaljnije pročitajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Intimna regija - najčešći zdravstveni i problemi u nezi
Problemi sa bubrezima i te kako mogu biti ozbiljno zdravstveno stanje, pa i ono koje je životno ugrožavajuće. Svima nam je poznato bilo u teoriji ili iz bliskog okruženja da bubrežni bolesnici, i to oni koji moraju da idu na dijalizu, često godinama čekaju na transplataciju bubrega, koja treba da im spasi život, a često su nažalost te godine čekanja luksuz koji nemaju.
Zato se ogromna prašina u pozitivnom smislu podigla oko novih naučnih istraživanja i otkrića koje upravo tretira pomenuti problem, a tiče se pronalaska vrste veštačkog bubrega, ili u originalu - "bionic kidney".
Veštački bubreg je jedno od par najvećih otkrića u svetu medicine, i po svemu sudeći brzo će se raditi na tome da on postaje realnost i običnog pacijenta sa ovim problemom.
Takođe, već postoji ogromni broj pacijenata koji žele da učestvuju u fazi testiranja ovog veštačkog organa, koji po svemu, i po svojoj morfologiji, a što je najvažnije po funkciji, oponaša i zamenjuje pravi ljudski bubreg.
Koliko je ovo otkriće značajno govori i činjenica da, prema podacima Svetske asocijacije bubrežnih bolesnika, od bolesti bubrega boluje 10 % svetske populacije, a da oko 2 miliona ljudi na redovnoj bazi prima dijalizu samo kako bi se održali u životu.
Čemu služe bubrezi i zbog čega su oni organ bez kog ne možemo? U pitanju je parni ljudski organ, dakle imamo dva bubrega, mada sasvim normalno možemo da živimo i sa jednim, zbog čega se često najbliža porodica bubrežnog bolesnika odlučuje i za donaciju, ali samo ukoliko se ispostavi kompatabilnim davaocem, što nažalost nije uvek slučaj, pa to samo dodatno govori o tome koliko bi transplatacija veštačkog bubrega, koji bi svima odgovarao, bila značajna kao redovna praksa, i koliko bi života spasila.
Foto: izvor
A zbog čega su bubrezi neophodni? Oni su zapravo filteri koji našu krv oslobađaju viška tečnosti i svih toksina, koj su opasni po život.
Dakle, uloga veštačkog bubrega bi upravo bila pomenuta filtracija toksina, a odlazak pacijenta u bolnicu bi bio samo povremen, daleko ređi nego u slučaju dijalize.
Inače, u pitanju je mikročip koji u sebi sadrži ćelije prirodnog bubrega, koje čine da radi vrlo slično prirodnom bubregu. A, ono što je posebno značajno, jeste da se upotrebom veštačkog bubrega izbegavaju komplikacije usled nepovoljnog odgovora imunog sistema, koji u mnogim slučajevima neće da prihvati tuđi bubreg!
Dodajmo i da naučnici konkretnije i kompletnije zaključke, s obzirom na to da je još u toku faza testiranja, očekuju krajem 2020.
NE PROPUSTITE: Kako da se rešite uporne groznice na usnama u rekordnom roku
Svakako, ovo naučno otkriće je sjajna vest u svetu medicine!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari