Mnogi psiholozi anksioznost opisuju kao stanje modernog doba, pa je čitav trik u tome da je glavna karakteristika upravo to da većina nas nije ni svesna da smo u stvari anksiozni. Uzburkane emocije, pojava iracionalnih strahova, određeni obrasci ponašanja, sve to može da bude prisutno na podsvesnom nivou, i povrh svega da nam remeti u našem svakodnevnom funkcionisanju - da nas koči. Zato ponekad treba zastati i zagrebati ispod površine, a često se odlučiti i za razgovor sa psihologom, što i jeste najbolje rešenje, pogotovo kada osetimo da ne možemo sami da se izborimo sa strahovima. U svakom slučaju, anksioznost nije nešto što treba potiskivati i i ignorisati, jer može biti u vezi i sa napadima panike, kao i sa nastankom depresivnih stanja.
Za početak, važno je da prepoznate koji su to pouzdani znaci da ste anskiozni, a da toga možda niste ni svesni.
NE PROPUSTITE: Koju boju birate? Psihološki test koji otkriva vašu ličnost
Iako će vam možda neki od ovih pokazatelja zvučati suvšie banalno, i nećete uviđati šta je to što tu ukazuje na anksioznost, zapravo su sledeći obrasci ponašanja sa anksioznim osećanjima i stanjima i te kako povezani.
Jedete isti doručak svakog dana
Naizgled bezazlena navika, međutim ukoliko vi zaista iz dana u dan praktikujete isti doručak, i unerovzi vas i sama pomisao da nešto promenite po tom pitanju, onda je to zapravo pokazatelj da ste rob rutine, i da je to deo opsesivno-komulzivnog ponašanja koje kaže da će sve biti u redu ako vi ispoštujete određenu zakonitost koju ste sami ustanovili.
Problemi sa snom
Insomnija je takođe tipična za stanje anksioznosti. Radi se zapravo o tome da vas vaša osećanja i strahovi blokiraju, odnosno da vas cele noći drže budnima, jer su prisutna na podsvesnom nivou, i onda kada vi ne želite da ih sami sebi osvestite. Jedina način da to prevaziđete jeste da se sa njima suočite.
Grickanje noktiju
Anksioznost podrazumeva stvaranje tenzije kojan uvek traži neki izlaz, a uglavnom se taj izlaz "maskira" korz neku mehaničku radnju, kao što je upravo grickanje noktiju. To je način da se vi na podsvesnom nivou izborite sa stresom. Takođe, jedan od načina sličan grickanju noktiju, koji treba da bude "izlaz" za anksioznost je npr. i cupkanje nogama.
Robujete rutinama
Funkcionisanje po principu rutina koje nam pomažu da budemo organizovani, disciplinovani, i efikasni na dnevnom nivou, samo po sebi ne znači ništa loše. I to je tako sve dok mi te rutine kontrolišemo, ali onda kada postajemo njihov rob, i kada i najmanje odstupanje od strogo utvrđenog redosleda, koji smo sami uspostavili, kod nas čak može da izazove napade panike - to onda znači da da smo anksiozni.
Sve "guglujete" do besvesti
Ovaj deo se zapravo odnosi na opsesivno praćenje svim promena kroz koje vi psiho-fizički prolazite, i može se povezati se hipohondrijom, što je opet u vezi sa strahovima i sa anksioznim stanjem. U današnje vreme to znači da ćete svaki slučajan simptom na koji posumnjate "guglati" do besvesti, što na kraju uglavnom znači da ćete zaključiti da je on pokazatelj nekog ozbiljnog stanja, odnosno da će kod vas izazvati osećaj panike i straha.
Uvek sedite blizu izlaza
Još jedan tipičan obrazac ponašanja kod anksioznosti, kada vi u svakoj situaciji tražite potencijalnu opasnost, pa uvek razmišljate kako da se unapred zaštiite, i onda kada ne postoji ni najmanji signal za tako nečim. To se često manifestuje tako što kad uđete u nepoznat prostor, bilo da je u pitanju neki restoran, pa razmišljate o požaru, ili možda avion, što je kod većeg broja ljudi opisano kao nelagodna situacija, vi zauzimate poziciju sa koje najlakše možete da se spasite od eventualne opasnosti.
NE PROPUSTITE: Pouzdani znaci da ste spremni na novu vezu posle raskida
Da li ste se možda prepoznali u nekom od ovih opisa?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari