Kada biramo puder, ono o čemu vodimo računa jeste da bude u odgovarajućoj nijansi spram našeg tena i podtona, da ima dobru pokrivnu moć kako bismo prekrili sve nesavršenosti kože lica, zatim pravimo razliku između dnevnog koji je lakše strukture i večernjeg pudera, koji može biti i nešto "teži", a takođe uzimamo u obzir i godišnje doba, te često ne koristimo sasvim isti tip pudera tokom zimskog i letnjeg perioda. Međutim, ono što je bez sumnje najvažniji kriterijum jeste taj da puder uvek treba birati spram karakteristika kože lica - sasvim je drugačiji izbor u slučaju, recimo, suve i nasuprot nje masne kože lica, jer su sasvim suprotni i problemi koji su za ove tipove specifični. Ipak, najveća dilema se postavlja kada je u pitanju problematična koža - ona za koju su specifični upalni procesi, te je sklona bubuljicama i aknama. Kod većine pripadnica nežnijeg pola koje imaju ovaj tip kože lica postoji bojazan da će puder samo dodatno pogoršati postojeće stanje sa upalama.
Da li je to zaista tako, kakav stav po ovom pitanju zauzimaju dermatolozi tj. da li je upotreba pudera kod kože lica sklone aknama bubuljicama preporučljiva ili ga pak treba izbegavati, saznajte u nastavku teksta.
Puder je onaj makeup proizvod koji svako od nas sigurno ima u svom neseseru. On čini da naša koža lica postane zaglađena, ten ujednačen, nesavršenosti prikrivene, praveći podlogu za sve ostale korake u šminkanju. Naravno, kako bi makeup izgled bio onakav kakav želimo, kao što smo napomenuli, treba izabrati adekvatan puder. Dame sa normalnom kožom lica u tom pogledu brinu najmanju brigu, jer je njihova koža dobro izbalansirana i bez izraženijih nesavršenosti, te je za nju dovoljan i lagan puder na hidratantnoj osnovi kod kog akcenat nije na prekrivanju.
Sa druge strane, kada je koža specifična po određenim nedostacima, onda treba dodatno povesti računa o izboru pudera. Koža koja je suva, sklona perutanju, i beživotnog izgleda, zahteva puder koji treba da je nahrani, te na taj način doprinese svežijem izgledu lica, a kod kože koja je sklona aknama i bubuljicama postoji potreba za puderom visoke pokrivne moći.
Međutim, pre toga treba utvrditi da li je upotreba pudera u ove svrhe preporučljiva, s obzirom na to da su bubuljice i akne posledice upalnih procesa, odnosno da li će se na taj način samo pogoršati postojeće stanje. Naime, kod problematične kože, što može biti masna ili mešovita koža sa problemom bubuljica, dolazi do začepljenja pora usled različitih faktora - pojačanog lučenja sebuma, neadekvatne nege ili higijene kože lica, hormonalnih promena, te se kao posledica razvijaju upalni procesi, što na kraju rezultira pojavom akni i bubuljica. Problematična koža pritom podrazumeva, kako dermatolozi ističu, srednje i teže oblike akni, koji u tom slučaju mogu podrazumevati i bolne i crvene čvoriće. Naravno, potreba za prekrivanjem ovako izraženih nesavršenosti kože lica je opravdana i sa estetskog i sa psihološkog stanovišta, koji su ujedno i povezani, ali pitanje koje se postavlja jeste - zar upotreba pudera kod ovako problematične kože neće samo dodatno doprineti začepljenju pora, što znači samo još više akni i bubuljica?
Kako bismo dobili stručan odgovor u vezi sa dilemom da li smemo da koristimo puder ako imamo akne ili će to samo još pogoršati stanje kože, konsultovali smo dermatologa Jasminu Vikalo.
"Jedna od najvećih zabluda kada su akne u pitanju je da korišćenje pudera može dovesti do pogoršanja akni. Savremeni dermatolozi podržavaju upotrebu korektivnih pudera, koji su dermatološki testirani na osetljivoj koži, nekomedogeni - sa oznakom oil-free. Najsavremenija tehnologija korektivnih pudera omogućava visoko prekrivanje nepravilnosti kao što su fleke i ožiljci od akni, a sadrže i dodatne supstance za eksfolijaciju, izbeljivanje fleka i smanjuju upalne procese na koži. Primena korektivnih pudera pruža veliku psihičku podršku u procesu lečenja akni. Ozbiljna psihološka istraživanja su dokazala da pacijent koji vizuelizuje sliku zdrave kože ima više uspeha u lečenju."
Nekomedogen puder je dakle onaj koji ne sadrži ulja, te ne može prouzrokovati začepljenje pora, što je u slučaju problematične kože ključno, i dozvoljava koži da "diše". Takav je Dermablend 3D Correction puder - specijalno i isključivo namenjen koži lica koja je sklona aknama i bubuljicama, dermatološki ispitan. Kod njega treba naglasiti par aspekata koji ga čine pravim i bezbednim odabirom za problematičnu kožu. Prvobitno, pomenuli smo da je osim estetskog efekta koji podrazumeva prekrivanje nesavršenosti, veoma važan i onaj psihološki. Dame koje imaju problem sa srednjim i težim oblikom akni umeju da budu jako nesigurne u pogledu svog fizičkog izgleda, i to ne važi samo za pubertetsko doba, jer se akne mogu javiti i kasnije tokom života, te je za njihovo samopouzdanje od izuzetnog značaja da upotrebom adekvatnog pudera postignu željeni izgled kože lica.
U vezi sa tim, Dermablend 3D ima visoku pokrivnu moć, te zaista koriguje nesavršenosti, čineći da bubuljice i akne budu izrazito manje vidljive. Takođe lepo matira lica, i pritom nema efekat neprirodnog "zacementiranog" izgleda. Međutim, ono što ipak treba istaći na prvom mestu kada je ovaj puder u pitanju, a što je u vezi sa tvrdnjom dermatologa da je adekvatan i nekomedogen puder zapravo poželjan kod problematične kože, jeste taj da on ujedno i tretira akne i bubuljice, te se tako vremenom i kontinuiranom upotrebom zapravo poboljšava stanje lica. U sastavu ovog pudera se nalazi salicilna kiselina, koja deluje keratolitički pročišćavajući pore pune sebuma, te se samim tim i stvara manje bubuljica, a takođe ujedno i isušuje postojeće. U ovom puder je sadržan i eperulin, koji ima svojstvo da ublažava i smanjuje upalne procese. Stoga je Dermablend 3D ne samo odgovarajuć, već i poželjan za korišćenje kod svih dama sa problematičnom kožom, jer će učiniti da njihov makeup izgled bude savršen, a ujedno će delovati i terapeutski u pogledu akni i bubuljica, te će koža lica biti neuporedivo lepša.
Pomenimo da se ovaj puder izdvaja i svojom postojanošću i do 16 sati, kao i da ima SPF 25, što je takođe vrlo važno kod problematične kože s obzirom na to da štetno zračenje sunca može dodatno pospešiti upalne procese.
Dakle, odgovor na pitanja koja smo postavili na početku ovog teksta, sasvim je suprotan od polazne zablude mnogih da puder kod problematične kože lica nije poželjan. U vezi sa tim možemo zaključiti da ne postoji razlog za bojazan od njegovog korišćenja. Naravno, ipak je neophodno da on bude odgovarajuć, kao što smo prethodno naveli i objasnili, i verujemo da će u tom pogledu ove informacije svima vama koji ste imali ovakvu ili sličnu dilemu i te kako korisiti.
***Tekst urađen u saradnji sa Vichy brendom***
NAJPOPULARNIJI Komentari