Ko god je imao iskustvo sa aknama i bubuljicama, bilo da se radi o onim pubertetskim i hormonskim, ili su se javljale kasnije tokom života, zna koliko taj problem može biti ne samo neprijatan, već i koliko može uticati na naš sopstveni doživljaj sebe, kao i na nedostatak samopouzdanja. Svakako, problem sa bubuljicama je sa dermatološkog stanovišta složena tema, kao prvo u odnosu na različite tipove bubuljica koji postoje, a potom i na njihov specifičan tretman. Takođe, kada su akne dugotrajne i uporne, kao i ukoliko se ne primenjuje adekvatna nega problematične kože lica, nije redak ni problem sa ožiljcima, koji naročito može poljuljati samopouzdanje kada je izgled kože lica u pitanju, i to pre svega jer se javlja problem njihovog prekrivanja. Sakriti ove vrste fleka i ožiljaka je posebno važno za sve koji imaju dugotrajni problem sa bubuljicama, i to je tema kojom ćemo se baviti u današnjem tekstu.
Detaljnije o aknama i bubuljicama, da li se dovode u vezu samo sa tinejdžerskim dobom, uzrocima usled kojih nastaju fleke, i pre svega kako prekriti fleke i ožiljke od akni i bubuljica, saznajte u nastavku teksta.
Do nastanka bubuljica i akni dolazi usled različitih faktora koji prouzrokuju upalne procese kože lica. Određene karakteristike kože kao što je pojačano lučenje sebuma, potom hormonske promene koje su između ostalog karakteristične kod tzv. pubertetskih bubuljica, zatim kontakt sa bakterijama i prljavštinom, kao i neadekvatna higijena i nega kože lica - sve su to uzroci koji mogu da dovedu do pomenutih upalnih procesa. Preciznije, začepljene pore kože lica rezultiraju upalnim procesima, koji zatim prouzrokuju nastanak akni i bubuljica.
Naravno, postoje različiti tipovi akni - od onih blagih, koje je uglavnom lakše ukloniti jer reaguju na površinske tretmane poput sredstava za čišćenje kože lica, i koje nisu propraćene crvenilom i otocima, pa sve do teških oblika akni - one koje su upaljene, bolne, i za koje su karakteristični otoci, crvenilo, ali i čvorići i ciste. Kod njih je tretman složeniji, u vidu keratolita koji sprečavaju začepljenje pora i imaju antibakterijski efekat.
Takođe, pitanje koje se često postavlja u vezi sa aknama jeste: Da li akne i bubuljice imaju samo tinejdžeri, ili se one mogu javiti i u odraslom dobu? Iako smo se u prethodnim redovima već delimično dotakli odgovora, kako bismo dobili onaj koji je najmerodavniji i stručan, konsultovali smo dermatologa Jasminu Vikalo.
"Većina adolescenata i veliki procenat odraslih ljudi ima manje ili više izražen problem sa aknama. Genetski faktor ima veliki uticaj na pojavu akni u doba puberteta. Ukoliko je jedan od roditelja imao akne, verovatnoća da će ih imati i dete je oko 45%. Kod odraslih, izrazito žena, uticaj hormona na pojavu akni je značajan, i uglavnom je prisutan hormonski disbalans. Svakako, mehanizam nastanka akni kod odraslih nije do kraja razjašnjen i ponekad je neophodan sveobuhvatan pristup od strane dermatologa, ginekologa i endokrinologa."
Dakle, u slučaju da imate izražen problem sa bubuljicama, uvek je najbolje konsultovati dermatologa. A ono čime ćemo se baviti u produžetku jeste problem fleka i ožiljaka, koji definitivno nije samo estetske, već je i psihološke prirode, i na koji način je najbolje da se tretira.
Ožiljci se uglavnom javljaju usled nepravilne nege problematične kože lica. Svi znamo za pravilo da ne treba dirati lice rukama, a naročito ono zlatno pravilo - da ne treba istiskati bubuljicu, ali ga se ne pridržavamo uvek. Kada "kopamo" po licu samo dodatno pogoršavamo upalni proces i rizikujemo upravo da nam na licu ostanu fleke i ožiljci. Svima nam se desilo da ne možemo da izdržimo, pokušamo da istisnemo bubuljicu, i tako dodatno iritiramo upaljeno mesto na koži lica, te na njemu nastanu ranice, da bi se kasnije javile kraste, posle kojih naposletku ostanu fleke i ožiljci.
Nakon toga se suočavamo sa problemom kako ih sakriti i maskirati? Logično je da je prvi izbor šminka, odnosno puder koji treba da ujednači ten i zagladi sve nepravilnosti kože, te tako bude podloga za sledeće makeup korake.
Međutim, problematična koža lica sklona aknama je naročito osetljiva po pitanju određenih supstanci sadržanih u kozmetičkim preparatima, kao što su alkohol, parfemi, esencijalna ulja. U vezi sa tim, posebno treba biti oprezan kada je šminka u pitanju, odnosno odabir pudera kao podloge koja je u direktnom kontaktu sa kožom lica. Sa jedne strane to treba biti onaj puder koji je sasvim odgovarajuć problematičnoj koži i ne iritira je u odnosu na svoje sastojke, a sa druge strane akcenat je na prekrivnoj moći pudera, s obzirom na prisutan problem sa flekama i ožiljcima od akni i bubuljica.
Suprotno tome, puderi koji su teški i u sebi sadrže ulja, iako će imati određenu prekrivnu moć, sigurno će dodatno opteretiti kožu lica, tj. dovesti do začepljenja pora, što u slučaju problematične kože znači stvaranje novih upalnih procesa koji prouzrokuju nove bubuljice i akne. A, to je ono što je neophodno izbeći, te stoga treba biti jako oprezan pri izboru pudera.
U vezi sa tim, izbor isključivo treba da bude dermatološki korektivni puder - onaj koji je ispitan na osetljivoj koži lica i koji je nekomedogen. Nekomedogeni puderi su oni koji dopuštaju koži da "diše", ne začepljuju pore i namenjeni su specijalno problematičnoj koži lica sklonoj bubuljicama i aknama. Takav je i Dermablend 3D Correction korektivni puder, koji je u ovom slučaju posebno dobar izbor s obzirom na ne samo visoko prekrivnu moć, već i na korektivnu - 3D puder umanjuje nepravilnosti kože lica, što je ključno kod pojave ožiljaka i fleka od akni i bubuljica.
Tako se značajno koriguju ove nesavršenosti kože, pa u vezi sa tim nije nevažno da istaknemo i psihološki efekat - uz puder koji rešava ovako izražen estetski problem kože lica kao što su ožiljci i fleke od bubuljica, ujedno se utiče i na stepen samopouzdanja, koji je uvek u vezi i sa fizičkim izgledom. I to nije karakteristično samo za pubertetski period koji je sam po sebi osetljiv, već i za ostala životna doba. Svi koji imaju stalan problem kako sa aknama, tako i sa ožiljcima i flekama koji ostaju na licu, znaju koliko je neprijatno kada ne mogu da koriguju te nepravilnosti, ili to čine bezuspešno odabirom pogrešnog pudera, što kao što smo naveli može još dodatno da pogorša problematično stanje kože.
Šta je još važno da istaknemo u pogledu ovog Dermablend 3D pudera? Izdvaja se po izuzetnoj postojanosti - i do 16 sati, već smo pomenuli da je nekomedogen što znači da ne sadrži ulja, te koža "diše" i ne dolazi do začepljenja pora, lepo matira lice, ali nema efekat "zacementirane" kože lica.
Sve u svemu, ovakav puder je najbolji izbor za problematičnu kožu lica i način tretiranja nepravilnosti kao što su fleke i akne od ožiljka, i njega možete da koristite bez bojazni da ćete pogoršati stanje svoje kože. Naprotiv, rezultat je očigledan i doprinosi vašem krajnjem osećaju zadovoljstva.
Naposletku, pomenimo i upotrebu korektora kao makeup proizvoda namenjenog prekrivanju nepravilnosti kože lica.
Ono što je važno da znate jeste da su različiti tipovi korektora namenjeni različitim nepravilnostima. Prvo, korektor se uvek nanosi na čistu kožu lica. Potom, u slučaju belih bubuljica se preporučuje upotreba gušćih korektora, kada su bubuljice potkožne i bolne - što znači da je upala aktivna, treba da koristite korektore što blaže strukture. Zatim, u slučaju crvenih upaljenih bubuljica je najbolje da koristite korektor u zelenoj boji, koji je specijalno namenjen prekrivanju ovakvih nepravilnosti.
A, kada su fleke i ožiljci u pitanju, na problematično mesto, na kom ste prethodno uradili blagi piling i dobro ga hidrirali, stavljate korektor lagane vodenaste strukture.
Dakle, kada se radi o problematičnoj koži lica, izuzetno je važno da birate one makeup proizvode koji su odgovarajući, te samim tim neće dodatno pogoršati stanje, već će zaista imati korektivnu funkciju. Sigurni smo da će vam u tome informacije iz ovog teksta i te kako biti od koristi.
***Tekst urađen u saradnji sa Vichy brendom***
NAJPOPULARNIJI Komentari