Rutina nege koju svakodnevno primenjujemo uvek treba da bude prilagođena karakteristikama naše kože, što je česta tema kada je nega lica u pitanju, ali ređa kada se radi o nezi kože celog tela. Svakako, posebno treba biti oprezan u pogledu osetljive kože - ona je veoma sklona iritacijama, reaguje na pojedine sastojke iz kozmetičkih preparata, za nju su čestu tipični crvenilo, svrab, pa i perutanje, što su sve problemi koju umeju biti i te kako neprijatni, ali koje je isto tako moguće izbeći ukoliko vodimo računa da naša nega bude odgovarajuća. Međutim, često ne znamo šta to konkretno znači - koji su sastojci u gelovima za tuširanje, losionima i sl. kritični, koji su dozvoljeni, koji su nam rituali u nezi zabranjeni.
Stoga, detaljnije o ovoj temi u nastavku, gde vas čekaju korisni saveti za negu osetljive kože tela.
NE PROPUSTITE: Oslobodite se kamenca na zubima sasvim prirodno
Tuširanje
Sa razlogom ćemo posebnu pažnju posvetiti rutini u nezi koja se odnosi na tuširanje, odnosno kupanje, koje je svakako nezaobilazno, ali koje ima i svoje nus pojave, naročito kod osetljive kože.
Prvo, prekomerno tuširanje, što znači par puta dnevno, a pogotovo izrazito toplom vodom nije u načelu preporučljivo, što znači da nije dobro za bilo koji tip kože, a kamoli za kožu koja je osetljiva, jer se koža tako isušuje, javljaju se crvenilo, svrab. Onda to kod osetljive kože samo dodatno pojača već problematično stanje.
Svakako, to ne znači da se ne trebate tuširati, već da na prvom mestu treba da povedete računa o kozmetičkim preparatima koje koristite.
Gelovi i sapuni za tuširanje, koliko god bili blagi i sa oznakom ph neutralni, i dalje mogu da budu agresivni za osetljivu kožu. Stoga nije loše da ih ponekad preskočite - kada je to moguće, i da se istuširate samo vodom.
Takođe, ono što je ključno jeste da obratite pažnju na njihov sastav - veštački mirisi nikako ne dolaze u obzir, jer sigurno dovode do iritacije, potom hemikalije koje su u funkciji antioksidanasa, kao što su tetrasodijum i triklosan, kao i sulfati koji se gotovo uvek nalaze u gelovima i sapunima za tuširanje.
Posebno koristan savet jeste da birate preparate koji u sebi imaju prirodna antibakterijska sredstva, kao što su med, eukaliptus, zelni čaj, i umirujuće sastojke poput jogurta, a naročito aloe vere.
Dodajmo i da uvek treba da se tuširate blago toplom tj. mlakom vodom, kao i da treba da izbegavate česte kupke, jer one kod osetljive kože nisu dobra opcija.
NE PROPUSTITE: Tajni sastojak za negu suve kože tela koji nam je na dohvat ruke
Foto: izvor
Hidratacija
Osetljivoj koži tela je naročito važno da joj redovno, što znači svaki dan, obezbedite preko potrebnu vlažnost. To moraju biti isključivo hidratantni losioni i kreme lagane strukture, koje na kožu stavljate nakon tuširanja. Napomenimo i da pilinge u načelu treba da izbegavate kada je osetljiva koža u pitanju.
Birajte one kreme, mleka i losione koji su ph neutralni, na bazi aloe vere, i prirodnih sastojaka kao što je med, i prirodnih ulja, kao što su maslinovo i bademovo, koja ujedno imaju i umirujuća svojstva.
Gedajte da birate one preparate koji ne sadrže sulfate, parabene. A možete se odlučiti i za domaći losion za telo, u uradi sama režiji.
U svakom slučaju, verujemo da će vam ovi saveti koristiti!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari