Često puta smo pisali o problemima i nesavršenostima kože koja je sklona pojavi akni odnosno mitisera. Takođe smo pisali o različitim tipovima bubuljica, i koji su najbolji načini da ih spram toga tretirate. Osvrtali smo se i na na niz uzročnika koji mogu dovesti do ovih upalnih procesa - od hormonalnih promena do neadekvatne higijene i nege kože lica. Ali, ono što smo posebno podvukli više puta jeste da istiskivanje bubuljica na svoju ruku definitivno nije za preporuku.
Svakako, detaljnije na tu temu, sa posebnim osvrtom na regiju kože lica sa koje nikad ne smete da iscedite bubuljicu, u nastavku.
NE PROPUSTITE: Japanska masaža kože lica - 5 minuta dnevno za lice bez bora
Bilo da se radi o mitiserima, potkožnoj bubuljici, ili pak onoj koja je izašla na površinu, svaka od njih je rezultat začepljenja pora i nastanka upalnog procesa, a koja je vrsta akne u pitanju zavisi, između ostalog, i od stepena upale.
Upalni proces se razvija usled nečistoća koje se talože na licu, kontakta sa bakterijama, koje se opet prenose putem ruku itd. Samim tim se nameće zaključak da, osim što redovno treba da primenjujemo rituale čišćenja kože lica ujutru i uveče, uz odabir onih kozmetičkih preparata koji odgovaraju našem tipu kože, takođe treba da što manje dodirujemo lice rukama.
Da li to onda znači da je i istiskanje bubuljice onda kada je primetimo ispod površine, ili kad već izbije na nju strogo zabranjeno? U principu - da, jer je, koliko god se trudili, nemoguće da to uradimo u sterilnim uslovima, iako prethodno operemo ruke i očistimo kožu lica u tom delu, što znači da je scenario sledeći - samo ćemo pogoršati situaciju, i već upaljeno područje kontaminirati tako što ćemo ga izložiti dodatnim bakterijama.
Verujemo da vam je sve ovo u načelu poznato, ali da i dalje ne možete da odolite da nakon što ugledate u ogledalu neželjenog gosta, pokušate da ga se rešite svim silama.
Međutim, posebni znak upozorenja kada je istiskanje bubuljica važi za tzv. "bermudski trougao kože lica". Koja je to tačno regija? Zamislite 2 linije koje idu od vaših uglova usana do spoljašnjih ivica obrva, i koje zajedno sa linijom obrva formiraju trougao.
Foto: www.allure.com
Zašto? Tačno na sredini tog trougla se nalazi kavernozni sinus, koji je zapravo čvorište krvnih sudova i vena koji vode krv do mozga. Problem bi mogao nastati kada bi se infekcija u vidu bubuljice koju smo pokušavali da istisnemo raširila do kavernoznog sinusa, što može opet voditi ka drugim komplikacijama. Jednostavno, ovaj deo kože je posebno osetljiv, a zbog velikog broja vena i kapilara, upalni proces se brže razvija. Zato deramatolozi naglašavaju da se u ovom delu posebno treba suzdržati od istiskanja bubuljica.
Umesto toga, trudite se da u ovom delu naročito povedete računa o čistoći kože lica.
NE PROPUSTITE: Zlatna pravila u nezi Koreanki - za mladalačku kožu lica
Verujemo da će vam ove informacije značiti, i da ćete se sledeći put kada poželite da iscedite bubuljicu, ipak suzdržati.
Naslovna foto: www.beautyheaven.com.au
NAJPOPULARNIJI Komentari