Odrastanje deteta, složiće se svaki roditelj bez sumnje, prava je avantura, koja verovatno počinje još onog dana kada stigne vest o trudnoći, i nikad ne prestaje. I ta avantura podrazumeva različite etape, radosti, osmehe i izazove. Naročito kada su mala, deca su posebno interesantna, i svaki dan sa njima donese nešto novo, ali isto tako zahtevaju i posebnu pažnju i posvećenost. A, ono što je mnogoj deci, ali da ne zaboravimo - isto tako i roditeljima, stresno jeste polazak u vrtić, što podrazumeva odvajanje od roditelja, i svega što dete doživljava kao blisko i poznato.
Naravno, postoje načini da se ova promena što lakše prebrodi o čemu ćemo detaljnije u nastavku.
NE PROPUSTITE: 10 najneobičnijih imena za dečake i devojčice
Sasvim je logično da je svaka promena stresna, i nama koji smo odrasli i imamo životnog iskustva, a kamoli detetu. Pre nego što detaljnije počnemo da se bavimo temom kako da vrtić detetu što pre postane prostor u kom se oseća srećno i sigurno, napomenimo da se ova tema ne odnosi samo na onu decu koja prvi put kreću u vrtić, već i na onu koja to čine npr. nakon dužeg perioda pauze.
Prvo što vi kao roditelji možete da uradite jeste da sa pripremama za ovaj važan korak krenete zapravo par meseci pre nego što vaše dete treba da krene u vrtić. Sigurni smo da su mnogi od vas upravo to i uradili.
Prvo se u vaš dnevni rečnik kada je komunikacija sa detetom u pitanju uvodi sam pojam vrtića. Detetu se vrtić pominje u pozitivnom svetlu, kao mesto na kom će se igrati sa drugom decom, kako bi se kod njega stvorila želja za istim. Vrtić se nikako ne sme pominjati ni u kakvom negativnom kontekstu.
Tu si i druge pripreme koje mogu biti od pomoći. Pokušajte da nedeljama unapred bioritam svog deteta uskladite sa onim koji će biti aktuelan kada krene u vrtić - vreme spavanja, ustaljeni obroci i sl. Obratite pažnju i na to da se vaše dete što više druži sa vršnjacima, jer tako će vrtić doživeti na isti način.
Foto: foreverymom.com
A, sada ono štp je posebno važno - treba vežbati odvajanje! Poznat je psihološki fenomen da se kod deteta oko desetog meseca života često javlja strah od odvajanja, jer tada počinje da percipira sebe odvojeno u odnosu na roditelje, i javlja se strah da se rastane od mame. Tu treba biti strpljiv i na tome raditi postepeno. Međutim, i roditelji imaju problem da se odvoje od svoje dece, i toga pre svega treba da postanu svesni.
Ukoliko vi detetu pokazujete da vam je teško kada se odvajate, makar na kratku, ako dete na vašem licu vidi tugu, onda je gotovo sigurno da će se i ono tako osećati. Dakle, morate pred njim biti pozitivni i nasmejani, i bukvalno uvežbavati odvajanje. Ako to do sada niste praktikovali, bilo bi dobro da svoje dete prvo na kraće, a potom i na duže ostavite nekom na čuvanje. Tako će vaše dete ovakvu aktivnost doživljavati kao sasvim normalnu.
I što je posebno važno, nemojte očajavati kada vaše dete krene da plače kada ga ostavite u vrtiću. Primetićete da ono nije izuzetak, i da i ostala deca reaguju na isti način. Sasvim je normalno da period adaptacije traje i do dva meseca. Kako vreme bude prolazilo, tako će i vašem detetu biti lakše. Ono što je važno jeste da mu vi ni na koji način ne pokazujete zabrinutost.
Takođe, ukoliko se desi da negodovanje vašeg deteta potraje i duže nego što ste vi mislili, ni to nije razlog zbog kog treba preterano da se brinete. Da, to može biti pokazatelj da je kod vašeg deteta strah od odvajanja izraženiji, ali nije nešto što ne može da se prebrodi. Samo treba više da se potrudite i da date sve od sebe sledeći prethodne savete kako bi vaše dete što lakše prevazišlo ovaj izazov.
NE PROPUSTITE: Tipovi ponašanja kod dece na koje roditelji moraju da reaguju
Sigurni smo da su ovo saveti koji će biti dragoceni svakom od roditelja koje se suočava sa polaskom deteta u vrtić.
Naslovna foto: http://www.polemicaparaiba.com.br
NAJPOPULARNIJI Komentari